Šablona:Článek týdne/2022/21: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „E“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
E
+
[['''Formování a vývoj osobnosti.|Formování a vývoj osobnosti''']] jsou pojmy, jejichž vymezení není zcela zřejmé. Tyto pojmy bývají některými autory striktně odlišovány a jinými používány coby synonyma. I proto je nezbytné uvést zde některé definice.
 +
 
 +
'''Formování osobnosti''' (personality shaping) bývá chápáno jako změna osobnosti způsobená vlivem aktivního, cíleného a záměrného působení na osobnostní charakteristiky jedince.
 +
 
 +
'''Vývoj osobnosti''' (personality/character development) je rovněž proces, při němž dochází ke změnám osobnosti, ale oproti formování jde i o změny, které nejsou důsledkem cíleného a záměrného působení na konkrétní charakteristiky jedince, ale také změny probíhající přirozeně spolu s narůstajícím věkem.
 +
 
 +
'''Osobnostní růst''' chápeme jako rozvoj osobnosti tzv. žádoucím směrem. Tzn. rozvíjení a zdokonalování k adaptivnímu a kreativnímu jedinci. Tento rozvoj však může být narušen duševními poruchami, v jejichž důsledku může dojít k patologickým změnám osobnosti. '''Patologické změny osobnosti''' se pojí zejména s tzv. '''procesuálními onemocněními''', tedy onemocněními, která progredují, mají tendenci se zhoršovat, mezi něž patří schizofrenie, demence či patologické závislosti.

Verze z 27. 4. 2022, 10:54

Formování a vývoj osobnosti jsou pojmy, jejichž vymezení není zcela zřejmé. Tyto pojmy bývají některými autory striktně odlišovány a jinými používány coby synonyma. I proto je nezbytné uvést zde některé definice.

Formování osobnosti (personality shaping) bývá chápáno jako změna osobnosti způsobená vlivem aktivního, cíleného a záměrného působení na osobnostní charakteristiky jedince.

Vývoj osobnosti (personality/character development) je rovněž proces, při němž dochází ke změnám osobnosti, ale oproti formování jde i o změny, které nejsou důsledkem cíleného a záměrného působení na konkrétní charakteristiky jedince, ale také změny probíhající přirozeně spolu s narůstajícím věkem.

Osobnostní růst chápeme jako rozvoj osobnosti tzv. žádoucím směrem. Tzn. rozvíjení a zdokonalování k adaptivnímu a kreativnímu jedinci. Tento rozvoj však může být narušen duševními poruchami, v jejichž důsledku může dojít k patologickým změnám osobnosti. Patologické změny osobnosti se pojí zejména s tzv. procesuálními onemocněními, tedy onemocněními, která progredují, mají tendenci se zhoršovat, mezi něž patří schizofrenie, demence či patologické závislosti.