Hypertextové teorie
Rozpracováno.
Hypertext je síťově uspořádaný text zobrazený na počítači nebo jiném elektronickém zařízení. Umožňuje uživateli přejít z jednoho dokumentu do druhého kliknutím na zvýrazněná slova nebo obrázky (hyperlink). Tento koncept je základním stavebním prvkem World Wide Web, kdy jsou stránky často psané v jazyku Hypertext Markup Language (HTML), což umožňuje snadné procházení a sdílení informací na internetu. Jako hypertext je také označovaný tzv. StretchText, který umožňuje zobrazit text v různých stupních detailu.
Historie hypertextu
Počátky hypertextu sahají do roku 1945, kdy Vannevar Bush představil ve svém článku “As We May Think” hypotetický koncept Memexu - zařízení, které by jeho uživateli dovolovalo ukládat veškerá data (knihy, záznamy, komunikaci) a společně je propojovalo. Sloužilo by jako podpora a rozšíření lidské paměti.
Samotný pojem “hypertext” zpopularizoval v roce 1965 Ted Nelson ve své knize Literary Machines. Jeho vizí byl text, jehož četba by byla nelineární, průchod textem by tak byl volbou každého jedince. Svou teorii otiskl do praxe projektem Xanadu, jehož beta verza byla spuštěna v roce 1998. Funkční a přístupné je Xanadu od roku 2014.
V roce 1962 začal na svém systému NLS pracovat Douglas Engelbart. NLS byl první systém, kde se v praxi začaly využívat hypertextové odkazy. Mimo to systém uměl řadit informace podle relevance, byl obsluhován myší, obsahoval řadu prezentačních programů a uživatelé mohli komunikovat skrz videokonferenci. V roce 1968 prezentoval Engelbart toto hypertextové rozhraní veřejnosti. Prezentace byla zaznamenána na video a je přezdívána "The Mother of All Demos".
ZOG byl raný hypertextový systém spuštěný v roce 1972. Prostředí bylo uzpůsobeno pro práci více uživatelů. Zog se skládal z jednotlivých snímků a pomocí příkazů se uživatel dostával na další obrazovky.
První hypertextovou aplikací byla Aspen Movie Map z roku 1978. Aspen simulovala virtuální projížďkou pohyb po coloradském městě Aspen. Systém se skládal z množství videodisků, na kterých bylo město nasnímkováno kamerou umístěnou na automobilu.
Historický přehled
- 1945 - Memex (koncept)
- 1960 - Project Xanadu (koncept)
- 1967 - Hypertext Editing System (HES)
- 1968 - FRESS (File Retrieval and Editing System, nástupce HES), NLS (oN-Line System)
- 1972 - ZOG
- 1973 - Xerox Alto desktop
- 1976 - PROMIS
- 1978 - Aspen Movie Map
- 1979 - PERQ
- 1980 - ENQUIRE (nerealizováno)
- 1981 - Electronic Document System (EDS), Kussmaul Encyclopedia, Xerox Star desktop
- 1982 - Guide
- 1983 - Knowledge Management System (KMS, nástupce ZOG), TIES (The Interactive Encyclopedia System, později HyperTies)
- 1984 - NoteCards
- 1985 - Intermedia (nástupce to FRESS and EDS), Symbolics Document Examiner
- 1986 - TextNet (síťová editace textu), Neptune (hypertextový systém CAD aplikací)
- 1987 - Macromedia Authorware, Canon Cat, HyperCard
- 1989 - Macromedia Director
- 1990 - World Wide Web
- 1991 - Gopher AmigaGuide
- 1995 - Wiki
- 1998 - Everything2 XML
- 1999 - RSS 2
- 2001 - Wikipedia
- 2014 - OpenXanadu, implementace projektu Xanadu
Formy hypertextu
formy
Implementace
implementace
Osobnosti
- Vannevar Bush
- Ted Nelson
- N. Katherine Hayles
- Michael Joyce
- George Landow
- Lev Manovich
- Paul Otlet
- Pierre Lévy
- Tim Berners-Lee
Archivovaná verze stránky je dostupná na tomto odkazu.