Tim Berners-Lee

Sir Tim Berners-Lee

Sir Timothy John Berners-Lee (8. června 1955, Londýn), též znám jako "TimBL", anglický počítačový odborník, tvůrce World Wide Webu a ředitel konscoria W3C (WWW Consortium), které dohlíží na další vývoj webu. V roce 1989 vytvořil první návrh projektu pro vytvoření distribuovaného hypertextového programu, kterým byl zahájen projekt WWW.

Je jedním ze zakladatelů a členů Center for Collective Intelligence (Centrum pro kolektivní inteligenci) na MIT (Massachuttes Institute of Technology). Centrum se skládá z aktivní komunity vědců, studentů, akademiků a dalších. Berners-Lee se také podílel na založení Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory na MIT.

V roce 2004 se stal nositelem Řádu britského impéria za přínos a průkopnickou práci. Zároveň byl povýšen na Sira.

Život

Dětství a mládí

Tim Berners-Lee se narodil v Londýně, Anglii, Conwayovi Berners-Lee a Mary-Lee Woods, jako jedno ze čtyř dětí. Jeho rodiče byli matematici a byli zaměstnáni v týmu, který postavil jeden z prvních počítačů - Manchester Mark I. Rodiče také Tima neustále vzdělávali v matematice. V letech 1973 - 1976 studoval na Oxfordské univerzitě, kde obdržel titul bakalář v oboru Fyzika.

Kariéra

NeXT Computer a první webový server

Po dokončení studia pracoval Berners-Lee jako inženýr u telekomunikační společnosti Plessey.

V roce 1978 nastoupil do společnosti D. G. Nash, zde pomáhal navrhovat software do tiskáren.

V roce 1980 působil šest měsíců v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Mezitím zde navrhl projekt, který byl založen na představě hypertextu. Tento projekt by usnadnil sdílení a aktualizací informací mezi výzkumníky. K prokázání napsal prototyp programu ENQUIRE.

Po odchodu z CERNu, ještě v témže roce, začal pracovat v John Poole's Image Computer Systems, Ltd., v Bournemouthu. Pracoval zde na projektu "real-time remote procedure call". Tento projekt mu přinesl zkušenosti v oblasti počítačových sítí.

V roce 1984 se vrací zpět do CERNu. V roce 1989 se stává CERN největší internetovým uzlem v Evropě. Berners-Lee v tom viděl příležitost pro propojení hypertextu s Internetem. Berners-Lee napsal svůj návrh programu v roce 1989 a v roce 1990 ho rozšířil dále. Projekt byl přijat a schválen jeho manažerem, Mikem Sendallem. Berners-Lee použil podobné myšlenky, které byly zásadní pro vytvoření ENQUIRE a vytvořil World Wide Web ("WWW"), pro který navrhl a vytvořil první webový prohlížeč (Web browser). Jeho software fungoval také jako editor - nazvaný World Wide Web a který fungoval v operačních systému NeXTSTEP a jako první webový server - CERN httpd (zkratka pro Hypertext Transfer Protocol Daemon).

První webová stránka byla vytvořena v CERNu a poprvé byla online 6. srpna 1991.

Tim Berners Lee

V roce 1994 založil Berners-Lee společnost W3C. Společnost zahrnovala spoustu dalších různých společností, které byly ochotny vytvořit normy a různá doporučení na celkové zvýšení kvality webu. Berners-Lee dal celý svůj nápad s "WWW" volně k dispozici, bez žádného patentu či licenčních poplatků. Také W3C se rozhodla , že normy pro přijetí do společnosti byl měly být založeny na "royalty-free technology" (bezlicenční technika), aby sem mohl být snadno přijat kdokoliv.

V roce 2004 přijal místo v oboru Počítačových věd na Vysoké škole elektroniky a informatiky na Univerzitě v Southamptonu, aby se podílel na práci na sémantickém webu.

Současnost

V červnu 2009 oznámil britský premiér Gordon Brown, že Berners-Lee bude pracovat s vládou Spojeného království za účelem pomoci rozšířit dostupnost informací na Webu. Berners-Lee a profesor Nigel Shadbot jsou dvě klíčové postavy, které vytvořili data.gov.uk, což je projekt Britské vlády, který má šířit většinu informací zdarma a hlavně k opakovanému využití.

V roce 2009 Berners-Lee spustil World Wide Web Foundation.

Tim Berners-Lee je také jeden z hlavních hlasů bojujících ve prospěch neutrality sítě (Net Neutrality)a zastává názor, že poskytovatelé internetových služeb by měli poskytovat "připojení bez podmínek". Neměli by procházet ani sledovat aktivity svých zákazníků bez jejich výslovného souhlasu. Zastává názor, že neutralita sítě má svá "práva lidské sítě". Cítí ohroženost tohoto práva od společností a vlád, které prohlíží a odposlouchávají "internetový provoz".

Od května 2012 je Berners-Lee prezidentem Open Data Institute.

V roce 2013 byla založena Aliance pro cenově dostupný internet A4A1 (The Aliancefor Affordable Internet) a Berners-Lee zde vede koalici veřejných a soukromých organizací jako Google, Facebook, Intel, Microsoft. A4A1 se snaží o cenově dostupnější internet a celkově o dostupnost internetu a to především v rozvojových zemích, kde je online cca jen 31% obyvatel.

Osobní život

V roce 1990 se oženil s Nancy Carlson, jejich manželství však skončilo rozvodem. V roce 2014 se znovu oženil s Rosemary Leith v St James's Palace, v Londýně. Jeho žena Rosemary pracuje jako ředitelka World Wide Web Foundation a spolupracuje s Harvardskou univerzitou.

Vyznamenání

Tim Berners-Lee obdržel mnoho různých ocenění a vyznamenání.

Mezi nejvýznamnější patří tyto:

  • 1995 - ocenění Britskou počítačovou společností (British Computer Society)
  • 2001 - ocenění od Královské společnosti (Royal Society)
  • 2002 - ocenění od Královské společnosti umění (Royal Society of Arts)
  • 2004 - ocenění "Doktor vědy" na Lancasterské univerzitě (Doctor of Science, Lancaster University)
  • 2004 - Řád britského impéria (Order of British Empire)
  • 2007 - Řád za zásluhy pro britské impérium (Order of Merit)
  • 2013 - ocenění "Doktor vědy" na Univerzitě St Andrews
  • 2013 - ocenění královny Alžběty II. - cena za inženýrství

Odkazy

Použité zdroje

Související články

Internet

Klíčová slova

Tim Berners-Lee, CERN, WWW, W3C, hypertext, htppd, A4A1, web, ENQUIRE, World Wide Web