Wi-Fi
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Pod pojmem Wi-Fi se skrývá bezdrátové propojení koncových zařízení, které používáme každý den, jako je například počítač, tablet, chytrý telefon. Následně probíhá připojení k počítačové síti, která je buď lokální nebo internetová.
Obsah
Charakteristika
Zkratka Wi-Fi pochází z anglických slov Wireless Fidelity, tedy bezdrátová věrnost. Hlavním znakem Wi-Fi připojení bezdrátová funkce, která přenáší signál. Nejedná se o připojení k internetu, jak se velmi často užívá, ale o zajištění bezdrátové komunikace. Kýžené připojení na internet je tedy zajišťováno jinými způsoby, například prostřednictvím routeru (je nutné správně umístit), modemu nebo přístupového bodu.
Základním „kamenem“ Wi-Fi je vysílač, který vytváří okolo sebe oblast signálu. V momentě, kdy se v dané oblasti vyskytuje zařízení, které je správně nastaveno a je schopné se na vysílač napojit, může být použito pro přístup k síti.
Druhy
Wi-Fi můžeme rozlišovat dle pásem, ve kterých pracuje, a to na:
- b,g,n je označení pro pásmo 2,4GHz (má větší dosah, nižší rychlost)
- a, ac je označení pro pásmo 5GHz (má menší dosah, vyšší rychlost)
- liší se v rychlosti přenosu dat
Pro Wi-Fi platí standard IEEE 802.11, který využívá bezplatná pásma 2,4 GHz a 5 GHz. Standard se používá v několika variantách:
- 802.11a - v pásmu 5 GHz, maximální přenosová rychlost 54 Mb/s, reálná rychlost přenosu dat 25 Mb/s (3,1 MB/s)
- 802.11b - v pásmu 2,4 GHz, maximální přenosová rychlost 11 Mb/s, reálná rychlost přenosu dat 700 kB/s
- 802.11g - v pásmu 2,4 GHz, maximální přenosová rychlost 54 Mb/s, reálná rychlost přenosu dat je 25 Mb/s (3,1 MB/s)
- 802.11n - v pásmu 2,4 i 5 GHz, maximální přenosová rychlost 600 Mb/s, reálná rychlost přenosu dat je 201 Mb/s (12-25 MB/s)
- 802.11ac - v pásmu 5 GHz, maximální přenosová rychlost 1 Gb/s, reálná rychlost přenosu dat je 500 Mb/s (30-40 MB/s)
Historie
První předchůdce Wi-Fi sítě vznikl v roce 1997. Současně byl také vyhlášen první standard s označením 802.11. Přenosová rychlost byla tehdy velmi nízká oproti dnešní hodnotě, a to 2 Mbit/s. Další standardy vznikly o dva roky později, a to 802.11a a 802.11b. Zde došlo k velkému posunu přenosné rychlosti, a to na 54 Mbit/s. V této době se začala bezdrátová síť objevovat i u nás, nikoli ale pro domácí využití.
Dalším zlomovým rokem pro Wi-Fi síť byl rok 2003. Sítě se začali ve velkém rozměru rozšiřovat, a i jejich technické parametry se zlepšovaly. Od té doby se bezdrátové připojení stále rozrůstá a zlepšuje, a my jeho existenci bereme jako samozřejmost.
Bezpečnost sítě
Při budování sítě Wi-Fi je nutné myslet také na bezpečnost přenosu dat. Každý, kdo má správně nastavené zařízení, se může k sít připojit. Proto je dobré znát šifrování, kterým můžeme svou Wi-Fi síť ochránit. Existuje několik typů šifrovacích protokolů:
- Open – nešifrovaný přístup
- WEP (Wired Equivalent Privacy) – zastaralý, lehce prolomitelný
- WPA (Wi-Fi Protected Access) - používaný, těžko prolomiteln
- WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2) - nejsilnější šifrovací protokol, doporučovaný
K zabezpečení je třeba nastavit heslo, které by mělo být dostatečně dlouho, mělo by obsahovat různé znaky (číslice, velká a malá písmena), normální člověk by si ho neměl být schopný zapamatovat.
Související pojmy
- LAN – jedná se o lokální počítačovou síť, která se nachází nejčastěji ve firmách, budovách, kancelářích či domácnosti. Pod označením LAN se skrývá připojené zařízení, rozvody signálu a aktivní prvky.
- Přístupový bod – zařízení, které poskytuje wi-fi signál a následné připojení bezdrátových zařízení do počítačové sítě. Dále také pokrývá oblast okolo sebe signálem.
- MAC adresa – MAC adresa je číslo, která se využívá pro identifikaci zařízení v počítačové síti. Číslo přiděluje výrobce a je vždy jen jedna, jedinečná.
- Počítačová síť - jedná se o síť, která spojuje dvě a více zařízení mezi sebou tak, aby spolu mohla vzájemně komunikovat.
- VPN – jedná se o virtuální privátní síť. Funguje zde bezpečné spojení mezi koncovým zařízením a serverem, který je součástí počítačové sítě.
- Wifi router – jedná se o zařízení, které se zpravidla využívá pro vytvoření a následné řízení lokální počítačové sítě. Připojuje zařízení na internet a také připojuje zařízení pomocí kabelu či wi-fi signálu.
Odkazy
Reference
Externí odkazy
Související články
Klíčová slova
Internet, Počítačová síť, IT, Informační technologie