Sociální role

Sociální role je způsob chování, který se očekává od daného jedince (např. lékař, ředitel, matka, otec, dcera, syn atd.).

Tento očekávaný způsob určitého chování je dán jedincovým pohlavím, věkem, postavením, profesí atd. Tato představa zahrnuje také to, jakým způsobem by měly být role vykonávány Se sociálními rolemi se pojí sociální status (Slaměník, 2008). Role, které člověk zastává, jsou předpokladem konformity (Slaměník, 2008)


Každý člověk má svá schémata sociálních rolí, která mohou být buď vrozená nebo získaná vlivem výchovy či socializace. Pokud mají lidé tyto mentální struktury rozdílné, může docházet ke konfliktům, jelikož každý od dané role očekává něco jiného a jejich představy se míjejí. Každý člověk tedy nahlíží na danou situaci z vlastního pohledu chápání rolí v rámci systému rolí, v němž jedinec funguje (Slaměník, 2008).

Systém rolí

  • Systémem rolí se rozumí souhrn očekávaného chování, který se vztahuje ke každému jedinci. Toto chování je vázáno na jeho společenské okolí. Každá role v tomto systému vyžaduje dodržování pravidel, které se k ní pojí. Jejich nedodržení vyvolá sociální nesouhlas či odmítnutí.
  • Role může být jedincem vnímána jako způsob chování, který je naprosto přirozený a o povinnostech, které se k němu vztahují, nepřemýšlí. Jedinec také může roli vnímat jako tlak, který má dle jeho míry ztotožnění se s rolí různý stupeň síly (Slaměník, 2008).

Teorie rolí

Psychologické teorie rolí jsou inspirované kulturní antropologií. Za tvůrce těchto konceptů jsou považováni antropolog R. Linton, filantrop T. Newcomb a psycholog G.H. Mead

Ralf Linton

Pro každou roli existují společné rysy a projevy doplněné individualitou každé osobnosti. Jedinec je prostřednictvím role spojen se společností. Je to tedy jakési pojítko mezi jedincem a sociálním okolím. Vystoupení z rámce role vede k sankcím (např. pokud pokladník určitého sdružení nemá pořádek ve financích, ostatní členové skupiny ho mohou sankciovat tím, že mu nebudou důvěřovat, což může vést až k tomu, že skupina bude vyžadovat výměnu tohoto člena. Jeho teorie byla kritizována z toho důvodu, že člověk není pouze systémem rolí, jelikož do jeho chování vstupují i jiné faktory (např. emoce, motivace atd.). Dílo: Studie člověka (1936) - The Study of Men - https://archive.org/details/studyofman031904mbp

Theodor Newcomb

Tvrdil, že je rozdíl mezi chováním, které v dané situaci očekáváme od chování reálného, které se uskuteční. Role dává mantinely chování, překročení těchto mantinelů vyvolává sankce. Jeho přístup se později stával radikálnějším pod vlivem behaviorismu. Zastával názor, že veškeré lidské chování je pouze hraní rolí (Slaměník, 2008).

G.H. Mead

Podstatou sociální role není jen představa konkrétního člověka o této roli, ale také vnímání této role jedincovým okolím (Slaměník, 2008).

Sociální role ve skupině

  • Termín skupinové role zahrnuje představy o tom, jak by se měl jedinec v dané skupině chovat, které činnosti by měl vykonávat a jaké má ve skupině úkoly. Skupinová role je tedy specifičtější než role běžná, jelikož zapadá do konkrétní skupiny, která má svá pravidla a požadavky na její členy. Tyto představy jsou sdílené a respektované všemi členy skupiny.
  • Příkladem skupinové sociální role může být např. vůdce, který skupinu vede, nováček přicházející do skupiny jako nový člen, ostatní mu dávají prostor ke sžití se se skupinou a zpočátku promíjí např. nedodržení pravidel či odklon od chování, které se od něho očekává, pokladník mající starost o finanční stránku skupiny, členové mu důvěřují atd. (Slaměník, 2008).
  • Skupinové role jsou dvojího druhu:
  1. Formální – role předem daná, projevuje se prostřednictvím funkce člověka, definuje vztah nadřízenosti/podřízenosti
  2. Neformální – role se vyvíjí spontánně v průběhu vzniku skupiny, nejsou institucionálně dané (Slaměník, 2008).

Zdroje

  • Výrost, J., & Slaměník, I. (2008). Sociální psychologie. (2., přepracované a rozšířené vydání). Praha: Grada Publishing, a.s.
  • Z přednášky PhDr. Slaměníka Sociální psychologie FFUK

Podněty pro další studium

  • Clow, K. A., & Ricciardelli, R. (2011). Women and Men in Conflicting Social Roles: Implications from Social Psychological Research. Social Issues & Policy Review, 5(1), 191-226. doi:10.1111/j.1751-2409.2011.01030.x
  • Pietromonaco, P. R., Manis, J., & Frohardt-Lane, K. (1986). PSYCHOLOGICAL CONSEQUENCES OF MULTIPLE SOCIAL ROLES. Psychology Of Women Quarterly, 10(4), 373.