Kurt Koffka
Kurt Koffa byl německý psycholog, spolu s Max Wertheimerem a Wolfgangem Köhlerem jedním ze zakladatelů gestaltismu. Zabýval se především vnímáním a učením, jeho záběr byl však široký. Shromažďoval a vydával poznatky a principy tvarové psychologie v Německu a později se díky němu rozšířily do zahraničí, zejména do USA. Jeho nejucelenější dílo je „'Principles of Gestalt Psychology“ vydané roku 1935.
Obsah
Osobní život
Kurt Koffka se narodil 18. 3. 1886 v Berlíně. Jeho otec byl právníkem, stejně tak jako mnoho dalších příbuzných. Jeden ze strýc byl biologem a navedl Koffku k nenásledování rodinné tradice.[1] Roku 1909 si vzal svoji manželku Klein a byl s ní do roku 1923, kdy se rozvedli. Kurt Koffka se znovu oženil a poté znovu rozvedl, posléze se vrátil zpět k své první manželce Klein. Měl introvertní povahu a při svém vystupování by nejistý. Také byl přílišně teoretický a chladný, přesto byl velmi oblíben zejména u studentek. Ke konci života měl srdeční obtíže, učil však až do úmrtí 22. 11. 1941 na koronární trombózu.
Akademická dráha
Koffka původně studoval filosofii na Berlínské univerzitě. V letech 1904 – 1905 strávil jeden rok na Univerzitě v Edinburgu a po návratu změnil obor z filozofie na psychologii.[2] Doktorát získal roku 1909, ve své práci se věnoval percepci rytmu pod psychologem Carlem Stumpfem. Z Berlína odešel působit do Würzburgu a poté roku 1910 do Frankfurtu, kde byl spolu s Wolfgangem Köhlerem asistentem prof. Schumanna. Zde se oba seznámili s Maxem Wertheimerem. Koffka rok na to odchází učit na Univezitu v Gissenu, ale zachovává si úzké spojení s Wertheimerem a Köhlerem. Nejdříve se věnoval zrakovému vnímání, od roku 1914 se zaměřil na sluchové a zvukem se zabýval i po dobu 1. světové války práci pro armádu. Roku 1921 se stal ředitelem psychologického institutu v Gissenu. Roku 1924 odešel do USA a začal působit na americký univerzitách. Na Smithově univerzitě roku 1927 získal řádnou profesuru a setrval zde až do své smrti.
Odkazy
Reference
Použitá literatura
- Hunt, M. (2010). Dějiny psychologie. Praha: Portál.
- Kratina, F. (1932). Studie z tvarové psychologie. Praha: Orbis.
- Kratina, F. (1935). Úvod do celostní a tvarové psychologie. Brno; Praha: Ústřední spolek jednot učitelských.
- Plháková, A. (2006). Dějiny psychologie. Praha: Grada.
- Kardas, E. (2013). History of Psychology: The Making of a Science. Hampshire: Cengage Learning
Zdroje obrázků
- 1. Encyclopaedia Britannica http://media-1.web.britannica.com/eb-media/20/10420-004-6AB1A856.jpg
Doporučená literatura
- Harrowe, M. (1984). Kurt Koffka: An Unwitting Self-Portrait. Florida: University Press of Florida
- Hunt, M. (2010). Dějiny psychologie. Praha: Portál.
- Kratina, F. (1932). Studie z tvarové psychologie. Praha: Orbis.
Externí odkazy
- [http:// popis]
Související články
Klíčová slova
Kurt Koffka, Max Wertheimer, Wolfgang Köhler, gestalt, tvarová psychologie, tvarové zákony