Odhady pracností. Metody, postupy a úskalí

Verze z 1. 8. 2016, 11:38, kterou vytvořila Barbora.Obstova (diskuse | příspěvky) (formátování)

Odhad pracnosti a trvání, respektive jejich stanovení je důležitou součástí projektového managementu. Odhady jsou vstupem do tvorby nabídek, stanovení ceny projektu, plánování i řízení projektu.

Tvorba odhadů je úzce spojena s porozuměním rozsahu projektu, kvalitativním kritériím a také stanovením způsobu jak bude dohodnutý výsledek projektu vytvořen a dodán.

Odhad pracnosti

  1. Dekompozice na dílčí funkce
  2. Odhad pracnosti jednotlivých etap vývoje pro jednotlivé funkce
  3. Stanovení nákladů na pracovní sílu pro jednotlivé etapy
  4. Stanovení celkové pracnosti a nákladů

Analýza rizik

Identifikace rizika

  • rizika projektu (rozpočet, doba, …),
  • požadavků, technologická, dovednostní,
  • obchodní a „politická“ rizika

Metoda: např. sada otázek (kontrolní seznam rizikových faktorů)

Projekce rizika a opatření k zabránění

  • pravděpodobnost, důsledky, opatření

USE CASE TEAM PROJECT ESTIMATION

Vychází z pravidla, že projekt má být tzv. „use case driven“, tj. řízen případy užití. Znamená to, že vedoucí projektu se při řízení projektu opírá zejména o tvorbu modelu případu užití jako o nezbytný dokument nejenom pro vývoj, ale také pro řízení projektů.

Název této velmi jednoduché metodiky odhadu pracnosti zvolme nejlépe jako Use Case Team Project Estimation. Její princip je velmi jednoduchý až primitivní: Po vyhotovení modelu případů užití a scénářů se provede verifikace jeho úplnosti (tento postup je podrobně vysvětlen na našich školeních), následně se členové realizačního týmu (tj. technologové a programátoři) seznámí s případy užití a jejich scénáři. Odhad pracnosti se provádí jednoduše tak, že na základě kolektivního posouzení v poradách se pod vedením vedoucího projektu v týmu provedou návrhy brainstormingovou metodou. U každého případu užití se navrhují dvě hodnoty: Odhad pracnosti minimální a odhad pracnosti maximální v člověkodnech. Znamená to, že u každého případu užití se hledají hodnoty pracnosti dolní mez a horní mez odhadu (například „za 4 až 5 člověkodnů“).

POSTUPY U METODIKY ODHADU USE CASE TEAM PROJECT ESTIMATION

I když je daný postup metodiky Use Case Team Project Estimation velmi jednoduchý, přesto při jejím použití je dobré dbát na některá pravidla:

  • Konečné slovo má sice vedoucí projektu, avšak přitom by měl zohlednit zejména názor vedoucího technologa projektu, který by měl být guru na danou technologii a který zná velmi dobře „poměry“ na straně technologické realizace ve firmě.
  • Při určení pracnosti je třeba uplatnit objektové paradigma (viz naše školení) a proto nemá být odhad pracnosti stanoven za „celý“ případ užití z pohledu zvně, ale je určen pouze za scénář, který je v něm obsažen bez případů užití volaných z tohoto případu užití pomocí interakce «include».
  • Pro vyhodnocení celkové pracnosti u metody Use Case Team Project Estimation je dobré použít pomocnou utilitu. Doporučuji použít za tím účelem výstup z EA do Excelu, o čemž bude další pokračování tohoto článku.

Zdroje

Reference


Související články

Klíčová slova