Problematika regionálních funkcí v ČR.
Regionální funkce jsou odborné knihovnické činnosti, které jsou v zákoně č. 257/2001 Sb. definovány jako:
"...funkce, v jejichž rámci krajská knihovna a další jí pověřené knihovny poskytují základním knihovnám v kraji především poradenské, vzdělávací a koordinační služby, budují výměnné fondy a zapůjčují výměnné soubory knihovních dokumentů a vykonávají další nezbytné činnosti napomáhající rozvoji knihoven a jejich veřejných knihovnických a informačních služeb, ...".
Regionální funkce knihoven jsou realizovány formou služeb, jejichž rozsah může být v jednotlivých regionech různý a závisí na konkrétním stavu systému knihoven, jejich poptávce a především úrovni finančního zajištění.
Příklady regionálních funkcí
• Poradenská a konzultační činnost, metodické návštěvy, plány, rozbory
• Statistika knihovnických činností
• Vzdělávání knihovníků, semináře a porady
• Tvorba výměnných knihovních fondů, jejich cirkulace a distribuce
• Pomoc při revizi a aktualizaci knihovních fondů
• Nákup a zpracování knihovních fondů pořízených z prostředků provozovatele (obce) a jejich distribuce
Program podpory regionálních funkcí
- vznikl v roce 2005 a je financován jednotlivými krajskými správami. Celkový finanční objem vynakládaný na plnění regionálních funkcí pověřených knihoven jednotlivými kraji se neustále snižuje. V roce 2005 takový objem činil 133,5 mil. Kč, zatímco v roce 2014 už pouze 108 mil. Kč.
Cíle regionálních funkcí knihoven
1. Zajištění dostupnosti a rozvoje veřejných knihovnických a informačních služeb ve všech místech České republiky v souladu s celostátní koncepcí rozvoje knihoven.
2. Vyrovnání rozdílů v úrovni poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb obyvatelům měst a malých obcí s přihlédnutím k jejich specifikům.
3. Zajištění kvality a kontinuity veřejných knihovnických a informačních služeb v návaznosti na informační potřeby uživatelů a v souladu se Standardem VKIS[3].
4. Odstranění nežádoucích diferencí v úrovni poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb mezi jednotlivými regiony a kraji.
5. Účelná dělba práce a koordinace odborných činností v kraji.
6. Efektivní využití veřejných finančních prostředků.
7. Garance průběžné aktualizace knihovního fondu knihoven provozovaných obcemi.
8. Udržení odborného standardu služeb v knihovnách regionu.
9. Garance kvalifikačního růstu pracovníků knihoven (celoživotní vzdělávání).