Virtuální výstavy a expozice
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Virtuální výstavy (Virtual exhibition) je webové hypermedium, jež má podobu webové prezentace, která je ucelená kurátorským a tématickým výběrem. Zasazuje jednotlivé předměty do širšího obsahu a podněcuje participaci uživatele skrze dynamický obsah. Jelikož digitální rozhraní není ovlivněno prostorem a časem, vzniká v muzejnictví nový druh mobilní prezentace sbírkových předmětů. Edukace je náhle dostupná i návštěvníkům, kteří si návštěvu nemohou dovolit z lokačních, finančních nebo invalidních důvodů.
Obsah
Virtuální muzeum
Budoucnost virtuálních muzeí se bude odvíjet od vývoje digitálních technologií, již v dnešní době některá muzea zařazují do své prezentace virtuální realitu (interaktivní počítačově vytvoření svět, který uživatelé ovládají podle speciálního zařízení) (Ravea a Pavelka, 2019)
Historický vývoj virtuálního muzea
Podnět ze strany muzeií pro využítí internetu pro reklamní a informační účely vznikl v roce 1994, kdy J. Brown vytvořil první knihovno-muzejních web. Tradiční muzea začala digitalizovat své sbírkové předměty a zpřístupnovat je na svých internetových stránkách. Smýšlení o digitalizovaném obsahu odstartovala přeměna internetu ve společnské prostředí, kdy začali uživatelé trávit svůj volný čas právě v digitálním prostředí. Koncem 90. let 20.století J. Mckenzie označil toto medium jako sbírku elektronických předmětů a informačních podkladů, doslova vše co může být digitalizované od grafů až po fotografie.
O rok později na tuto definice reagoval J. Andrews a W. Schweibenz, jenž označili virtuální muzeum jako prostor neovlivněný časem s informační hodnotou dostupnou skrze elektronická zařízení po celém světě, zaopatřený různými mediálními technologiemi pro podnícení participace návštěvníků.e konkretizaci pojmu napomohla odborným pracovníkům až hierarchická škála od již zmíněného W. Schweibenze (Schweibenze, 2004).
Hierarchická škála Schweibenze (2004) je stále využívána k dělení muzejního obsahu na webu, avšak s postupným vývojem technologie se změnilo i muzejní pojetí webové prezentace. Jednotlivé typy definované Schweibenzem se v některých muzejních prezentací překrývají a vytváří jeden webový celek (Šobáňová, 2016).
- Brožurové muzeum (Brochure museum) předává návštěvníkum záladní informace o muzeu, jako je cena vstupného, otvírací doba, kontakty. Web by měl mít přehlednou strukutru a jeduduché konzistetntní ovládání.
- Obsahové muzeum (Content Museum) - Narozdíl od Brožurového muzea neodkazuje pouze na základní informace o insitutci. Uživatli nabízí plně zdigitalizovanou sbírku reálného muzea. Sbírkový obsah není kurátorsky zpracován a tudíž spíše připomíná vědecké databáze.
- Vzdělávací muzeum (Learning museum) -Hlavním cílem je navázat vztah mezi sbírkovým předmětem a uživatelem, jenž by měl vést podnícení motivace navštivit tradiční muzeum živě. Tento typ se může jevit podobně obsahovému, avšak se zaměřuje na podrobnější informace o sbírkových předmětěch.
- Virtuální muzeum (Virtual museum) uplatňuje všechny zmíněně prvky z výše zmíněných druhů. Sbírkové předměty jsou propojeny s digitalizovanou sbírkou jiné muzejní instituce. Dochází tedy k digitálnímu rozšíření skrze propojení dovu insitucí, díky které je návštěvníkovi nabídnuto rozsáhlé množství informací, které by v reálném muzeu nebylo možné.
Virtuální výstava
Návštěvník by po absolvování výstavy měl být obohacen o nové znalosti.
Forma virtuální výstavy
Co je a co není virtuální výstava
Odkazy
Reference
Použitá literatura
Příklady virtuálních výstav a expozic
Související články
- Nová média
- Principy interakčního designu
- Vyprávění příběhů (storytelling)
- Interaktivní výukové materiály
- Prezentace, diseminace a archivace digitální kultury a umění
- Muzeum
- Virtuální muzeum
Klíčová slova
Virtuální muzeum, virtuální výstava, interaktivita, webové rozhraní, virtuální expozice