Rozdíl mezi elektronickou a tištěnou prezentací grafiky/old
Jaký je vztah rozlišení u elektronické a tištěné grafiky? Uveďte způsoby korespondence reprezentace barvy v počítači a její tištěné reprodukce, Typy normalizovaných barevných vzorníků a jejich použití. Jaké parametry ovlivňují barevné podání na monitoru a na papíře?
- Vostrovský V.: Základy počítačového publikování, CZU, skripta, Praha 2003, kapitoly 3-4
Obsah
Přehled
Obsah
Rozlišení
Faktory výběru rozlišení - tisková technika a vzdálenost pozorování.
Obě hlediska musí být v souladu - v případě horší tiskové techniky (sítotisk) a kratší vzdálenost pozorování není důvod použít vyšší rozlišení, než kolik nám dovoluje sítotisk.
Fyzikálním měřením byl zjištěno, že lidský zrak je schopen rozlišit prostorové detaily, které odpovídají vzdálenosti 1 úhlová minuta.
Většina tiskových technik využívá těchto vlastností lidského zraku, takže obraz je složen z jednotlivých tiskových bodů. V případě barevného letáku jsou body velké desetiny milimetru, u novinového tisku mohou dosahovat až milimetry. Různou velikostí bodů, skládáním čtyř a více barev a vzájemným natočením se dosahuje barevného vjemu.
Tisku, který je složený z jednotlivých bodů, se říká autotypický tisk. Vzdálenost dvou bodů v tomto rastru je konstantní, říká se jí frekvence rastru. Měří se veličinou lpi = lines per inch (čáry na palec).
Frekvenční rastry pro určité vzdálenosti pozorování
- Vzdálenost půl metru (vzdálenost pozorování novin, časopisů a letáků) - 150 lpi nebo více. Při poměrně standardním požadavku nám vyhází rozlišení obrázku 300 dpi.
- Vzdálenost dva metry (plakáty a jiných venkovní tiskoviny) - 75 lpi, rozlišení obrázků 150 dpi.
- Vzdálenost 5 až 15 metrů (billboardy, bigboardy a megaboardy) - 40-12 lpi, tedy 80 až 25 dpi.
Příklad: Budeme mít billboard vedle silnice, tedy ve vzdálenosti 5 metrů. Obrázek má být velký 2 x 2 metry a podle předchozího doporučení použijeme rozlišení 80 dpi. Dále použijeme přepočtový vzoreček 1 " = 2,54 cm, podle něj 200 cm = 78,7 " a 78,7 " x 80 dpi = 6299 pixelů.
Pokud budeme chtít stejný obrázek použít do letáku, můžeme snadno zjistit jeho maximální velikost, aby měl stejné detaily jako na billboardu. Takže 6299 pixelů / 300 dpi = 20,99 ", což je 53,3 cm.
Obrazovka
Pokud chcete obrázek prohlížet na obrazovce, není třeba příliš přemýšlet nad rozlišením. Vzhledem k dřívějším rozlišením grafických karet a velikosti monitorů se uváděly hodnoty 96 dpi pro Macintosh a 72 dpi pro Windows, ale tyto hodnoty nejsou přesné. Rozlišení je závislé na velikosti monitoru (uhlopříčce) a rozlišení grafické karty.
Pokud připravujete obrázky pro web, pracujte přímo s obrazovými body. Ideální je optimalizovat celou stránku na šířku 640 nebo 800 pixelů a obrázky v optimální velikosti. Použití velkého obrázku zmenšeného v prohlížeči nezlepší vizuální vjem, pouze zvýší přenosovou dobu a zatíží prohlížeč.
Co je potřeba vědět před tiskem
V procesu předtiskové přípravy a tisku je nejobtížnější a nejnáročnější na kvalitní technické vybavení a praktické zkušenosti oblast správné reprodukce barev.
Základem všech komplikací je fakt, že jednotlivá zařízení používaná k předtiskové přípravě a tisku materiálů (fotoaparát, skener, monitor, náhledová barevná tiskárna a tiskařský stroj) jsou schopna zobrazit nebo zachytit různé barevné rozsahy, tzv. gamut barev. Některé barvy zobrazené na monitoru nelze při běžném tisku (např. na ofsetové tiskárně) vytisknout.
Kromě různých barevných rozsahů pracují navíc jednotlivá zařízení se zcela odlišnými barevnými modely, při jejichž konverzi může docházet k barevným posunům.
Pro popis barev se běžně používají dva základní modely, které vycházejí z různého principu zpracování světla. Vytištěné barvy světlo odrážejí, barvy zobrazené na monitoru počítače barvy vyzařují.
Obrazovka monitoru barvu vyzařuje - tento barevný model je nazýván RGB. Při komerčním tisku výsledný vytištěný barevný obraz barvu odráží - tento model je nazýván CMYK. Jelikož nelze některé barvy prostým smícháním barev modelu CMYK vytisknout, používají se tzn. přímé barvy, které jsou tištěny přímo barvami dodávanými jejich výrobci (dají se také podle originálních receptur namíchat přímo v tiskárně). Tímto způsobem se pak tisknou především zářivé barvy, stříbrná, zlatá aj.
Při běžném tisku plnobarevných materiálů se využívá čtyř základních barev - azurové, purpurové, žluté a černé, které vycházejí z barevného modelu CMYK. Správnou kombinací základních barev pak vznikají všechny ostatní odstíny.
Před závěrečným tiskem materiálů je třeba obraz fyzicky rozložit do čtyř samostatných předloh, které budou tištěny jednou z výše uvedených základních barev. Tento proces se nazývá barevná separace a dnes ji v plné míře zajišťují programy používané pro předtiskovou přípravu.
Jako podklad pro tisk slouží tiskárně film, který lze pro představu přirovnat k negativu černobílé fotografie. Film produkuje v předtiskovém studiu osvitová jednotka a proces výstupu dat na film se nazývá osvit. Ve své podstatě je osvit přirovnatelný k běžnému tisku na stolní tiskárně, s tím rozdílem, že místo papíru představuje tiskové médium film. Z uvedeného popisu vyplývá, že takto vytvořené filmy jsou vždy černobílé, bez ohledu na to, pro jakou barvu jsou připraveny. Vzhledem k tomu, že běžné materiály se tisknou čtyřmi barvami, tvoří podklady pro tento tisk čtyři černobílé filmy. Každý je posléze použit v tiskovém stroji pro tisk jinou barvou a výsledný soutisk všech čtyř barev vytvoří plnobarevné materiály. Při osvitu navíc dochází k rozložení obrazu na řadu malých bodů, které se nazývají tiskový rastr a umožňují reprodukci barevných odstínů.
Obsahuje-li dokument jakoukoliv běžnou plnobarevnou fotografii, musí být pro tisk použit nejméně čtyřbarvotisk - tedy reprodukce všemi čtyřmi barvami CMYK. Často je však dostačující kombinace například dvou barev - nejčastěji černé a další doplňkové. Případně i fotografie se dají reprodukovat jen s určitým nádechem za použití dvou barev (tzv. Duplex). Při tisku dvou barev se nedosahuje barevnosti soutiskem barev CMYK, ale použije se barva přímá, vybraná se z barevných vzorníků jednotlivých výrobců. Zvolenou přímou barvu je možné objednat od výrobce, častěji je však připravována podle originálních receptur v tiskárně.
Pro tisk přímou barvou se také připraví samostatný černobílý film, konečná barva je tedy zcela závislá na barvě použité v tiskárně. Jednoznačné zadání žádané barvy je tedy velmi důležité. Je-li navíc příslušný odstín přímé barvy součástí image firmy (např. v logu), není možné, aby byla barva pokaždé tištěna s určitou barevnou tolerancí podle toho, jak barvu tiskař odhadl. Naštěstí je přesné určení přímé barvy poměrně jednoduché a každý zadavatel tisku by měl proto znát přesné typové označení barvy, kterou požaduje.
Počet barev v připravovaných materiálech je třeba důkladně zvážit, neboť může výrazně ovlivnit konečný finanční rozpočet zakázky.
Důležité je zde také zmínit značení barevností materiálů. Na většině kalkulacích, které obdržíte od tiskárny je počet barev vyjádřen číslem. Například leták s barevností 4/2 znamená, že je z jedné strany plnobarevný, tj. tištěn všemi čtyřmi barvami CMYK a z druhé strany dvoubarevný. Jednostraně plnobarevný leták je tedy značen jako 4/0, neboť druhá strana není potiskována žádnou barvou.
Barevné vzorníky
Při práci s barvami jsou nezbytné barevné vzorníky, ve kterých jsou jednotlivé odstíny přesně zobrazeny. Barevné vzorníky existují jak pro výtažkové, tak pro přímé barvy. Na trhu jich je velká řada, především se však pracuje se systémem Pantone.
Základní barevné prostory:
RGB (monitor počítače), CMYK (barevný tisk), přímé barvy PANTONE (tiskové a textilní barvy) a RAL (nátěrové hmoty)
Problematika převodu standardního čtyřbarvotisku CMYK a barevných prostorů přímých barev PANTONE nebo RAL je závislá na řadě skutečností. Při převodech VŽDY dochází ke změně barevnosti která je závislá na použitém ICC profilu, na barevném rozsahu výstupního zařízení atd. Pro základní orientaci je však dobré mít při ruce vždy konverzní barevné vzorníky, které ukazují jak v barvotisku dopadne konkrétní odstín PANTONE nebo RAL. Některé barevné vzorníky umožňují navíc zvolení nejbližšího ekvivalentu příslušné přímé barvy.
Vzorníky CMYK
Autorem je firma DTP Studio s.r.o.
Uprostřed každého barevného vzorku je kulatý otvor. Pod tento otvor umístíme zkoumaný barevný originál a vidíme, zda barva v otvoru splyne nebo ne. Pod vzorkem jsou čísla, určující jeho barevné složení. Subjektivita posuzování je snížena na minimum.
CMYK Basic - 1100 barev s popisem složení v barevných prostorech CMYK pro tisk a RGB pro elektronické publikování. Každá barva navíc obsahuje i HTML kód pro okamžité použití v internetu.
CMYK Direct – konverze CMYK ↔ PANTONE, CMYK ↔ RAL
CMYK Corel Palette
vzorníky jsou dostupné na třech druzích papíru (lesk, mat, ofset)
Vzorníky PANTONE
V roce 1963 firma Pantone zavedla do grafického průmyslu unikátní systém pro výběr, určování a kontrolu barev. Původní koncept, nazvaný Pantone Matching System, byl od té doby rozšířen na největší komunikační systém barev pro tiskaře a designéry. Na počátku byl jednoduchý vzorník 504 barev, ze kterého se vyvinul vzorník více než 1.300 přímých barev pro návrháře a grafické aplikace odpovídající potřebám a možnostem konce tisíciletí. Celý systém je podporován více než 1.000 výrobci tiskových barev na celém světě
PANTONE COLOR FORMULA GUIDE - základní kámen celého systému PANTONE, obsahuje vice než 1.000 přímých barev. Představuje základní škálu barev PANTONE na natíraném i nenatíraném papíře a současně popisuje recepturu pro jejich míchání. Míchání je poté založeno na 13-ti základních barvách s PANTONE Black a nebo PANTONE Transparent White. Vzorník vám umožní srovnávat a určovat přímé barvy vůči schválenému standardu. Nejčastěji používaný vzorník v systému PANTONE je PANTONE Color Formula Guide Printer Edition
PANTONE COLOR BRIDGE GUIDE EURO - následovník nejprodávanějšího vějířovitého vzorníku v předtiskové přípravě a tisku PANTONE Solid To Process Guide Euro. Jedná se o srovnávací vzorník, který zobrazuje vedle sebe přímou barvu Pantone a její nejbližší CMYKový ekvivalent včetně procentuálního vyjádření. Dále obsahuje informace o barvě také v RGB a HTML vyjádření.
PANTONE TEXTILE COLOR GUIDE- barvový standard v oblasti plastické hmoty a textilní barvy.
Firma Pantone® doporučuje cca každé dva roky kupovat nový vzorník, je to z důvodu možných barevných rozdílů. Dle vyjádření oficiálního českého distributora vzorníků Pantone®, firmy Quentin s.r.o. to je způsobeno tím, že se mění podkladový papír, na který je vzorník tištěn. Proto je dobré vědět, zda vzorník Pantone®, který vlastníte, je ještě platný.
Vzorníky RAL
RAL CLASSIC - průmyslový standard v oblasti nátěrových hmot, kterému rozumí každý výrobce, 213 standardních RAL barev, nejčastěji používaný je vzorník RAL K-5
RAL DESIGN - 1625 odstínů, menší rozšířenost tohoto systému
Světlo
Váš čas a prostředky investované do vybavení DTP pracoviště, barevných kalibrací a ICC profilů mohou být znehodnoceny špatným osvětlením pracoviště. Stejná barva vypadá trochu jinak při plném denním světle a jinak při nejrůznějších typech umělého osvětlení :
Nejzásadnější vnější faktor pro vnímání barevnosti představuje bezesporu vnější osvětlení. Původním zdrojem světla je slunce, které vnímáme jako nebarevné denní "bílé" světlo. Již v roce 1927 proto komise CIE ustanovila standardní osvětlení - illuminanty. Pro praxi přípravy a tisku barevných tiskovin (norma ANSI) se používá illuminant D50, tedy světlo o barevné teplotě 5000 K, které se nejvíce přibližuje obvyklému dennímu světlu v našich zeměpisných podmínkách.
Anotovaná bibliografie
Použité zdroje
http://www.dtpstudio.cz
http://www.printing.cz/zadavatele/polygraficke_minimum/index.html
http://www.microsoft.com/cze/mojefirma/products/howto/prepare-a-publication-for-a-commercial-printer.mspx