John von Neumann
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
John von Neuman byl významným matematikem a fyzikem maďarského původu. Narodil se 28. prosince roku 1903 a zemřel ve svých 53 letech na rakovinu v roce 1957. Za svůj život přispěl do mnoha oborů např. ekonomie, matematiky, fyziky, informatiky a statistiky.
Život
Jeho matka Margaret Kann pocházela z bohaté obchodnické rodiny a jeho otec Miksa Neumann byl budapeštským bankéřem. Svoje studium začal v roce 1911 na prestižním Lutherském gymnáziu, kde celá výuka probíhala v němčině.
Jelikož už od dětství John von Neumann vyčníval nad ostatními dětmi svoji genialitou, dokázal si např. zapamatovat během malé chvíle jeden celý list v telefonním seznamu nebo vykládat vtipy ve starořečtině, byli mu přiděleni soukromí učitelé na matematiku.
Po skončení první světové války a nástupu Béla Kuny k moci, emigroval s rodiči do Rakouska a Chorvatska. V exilu, ale moc dlouho nezůstali a po jednom měsíci se vrátili zpátky do jeho rodné země Maďarska. Kunovu vládu z velké části tvořili Židé, a přestože Neumannovi nesouhlasili s Kunovým komunistickým režimem, byli jako Židé perzekuováni. Po dokončení gymnázia nastoupil na dvě vysoké školy. První z nich byla univerzita v Berlíně, kde se věnoval, na přání svého otce, studiu chemického inženýrství. Tu ale v roce 1923 opustil a přestoupil na univerzitu v Zürichu.
V Budapešti pak studoval dálkově matematiku. Jako první dokončil studia chemického inženýrství v roce 1925 a v následujícím roce dostal svůj druhý doktorský diplom z matematiky. Během svého studia publikoval dvě důležité práce: An Axiomatization of Set Theory - zabývající se teorií množin a Mathematical Foundations of Quantum Mechanics.- zabývající se kvantovou mechanikou.
Teorie her
Po vystudování obou vysokých škol mu byla nabídnuta pozice učitele na univerzitě v Berlíně. Nabídku přijal a po dobu tří let zde vyučoval. Od roku 1929 pak přednášel i na univerzitě v Hamburku. Za svou krátkou dobu života John von Neumann publikoval 29 vědeckých prací. Publikační činnost mu přinesla světový věhlas a uznání.
Jedna z mnoha prací byla i Theory of Parlor Games, zabývající se teorií her. V ní popsal strategii pro minimalizování maximální ztráty. K tomu používá minimax algoritmus, který ohodnocuje možné varianty a z těchto variant se následně vybere ta, která je nejvíce optimální. Původně byla napsána pro hru o dvou hráčích a za předpokladu, že jsou známy všechny informace o předchozích krocích protihráče. Tato teorie pak byla později rozšířena i na hry s více hráči a na situace, kdy nám některé informace nejsou známé. Důležitým prvkem výše popsané strategie je, že se nepočítá s pravděpodobností, ale jen s daty, která máme v danou chvíli k dispozici. Později už rozšířenou verzi publikoval spolu s Oskarem Mörgensternem jako knihu Theory of Games and Economic Behavior v roce 1944.
V roce 1929 byl pozván Oswaldem Veblenem na Princetone, aby zde vyučoval kvantovou mechaniku. Tuto nabídku J. von Neumann přijal a před odjezdem do Spojených státu amerických se oženil s Marietou Kovesi v Budapešti. Jeho manželství trvalo pár let a společně vychovávali dceru Marinu. Znovu se pak v roce 1938 oženil s Klarou Dan, s ní žil až do své smrti. Přednášet začal v roce 1930 a po třech letech se stal jedním z několika profesorů na nově vytvořeném institutu v Princetone: Institute for Advanced Study. Mezi další profesory patřil např. Albert Einstein.
V době druhé světové války přispěl svými poznatky k výrobě atomové a později i vodíkové bomby. Byl také odborným poradcem vlády a po válce spolupracoval na vytvoření prvního počítače ENIACu, který pracoval v desítkové soustavě, což je raritou. Na základě předchozích poznatků posléze napsal práci o univerzální architektuře počítačů. Podílel se také na vytvoření IAS machine, který pracoval v binárním kódu. Později bylo na základě jeho architektury vytvořeno několik dalších počítačů. Za svůj život publikoval 150 vědeckých článků, z nichž 120 se věnovalo matematice a 20 fyzice. John von Neumann byl jedním z nejdůležitějších matematiků 20. století.
ZDROJE: http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Biographies/Von_Neumann.html http://www.britannica.com/biography/John-von-Neumann https://en.wikipedia.org/wiki/John_von_Neumann