Danah boyd
danah boyd (*narozená 24. 11. 1977 jako danah michele mattas, vše psáno malými písmeny) je akademička v oblasti nových médií, sociálních sítí, informačního chování mládeže.
boyd působí jako výzkumnice v Microsoft Research, na Newyorské univerzitě a v Berkmanově centru pro Internet a společnost na Harvardově univerzitě.
Biografie a vzdělání
Během dospívání ve městě Lancaster v Pensylvánii (USA) objevila onlinová fóra, IRC a Usenet. Díky online komunikaci pomocí těchto nástrojů se identifikovala jako queer a vyrovnala se s složitým obdobím na základní a střední škole. Na univerzitě změnila na počest svého dědečka své příjmení na boyd a zachovala psaní svého jména bez majuskulí, jak má uvedeno i v rodném listě.
Magisterský titul boyd získala na MIT Media Lab, doktorskou práci na téma Taken Out of Context: American Teen Sociality in Networked Publics obhájila Berkeley School of Information při Kalifornské univerzitě.
Akademické zaměření
V akademickém výzkumu se dlouhobě věnuje tématu teenagerů a jejich zasíťovaných životů. Podílela se na publikaci Hanging Out, Messing Around, Geeking Out: Living and Learning with New Media (Ito et al., 2013)) a je hlavní autorkou studie It's complicated: the social lives of networked teens (2014). boyd se rovněž zabývá o blogy, sociálním softwarem, historií a vývojem sociálních sítí a médií, stejně jako tématy soukromí, utváření identity nebo big dat.
Definice sociální sítě
Společně s Nicole Ellison vytvořily dvě známé definice sociálních sítí. První z roku 2007 je definuje jako „webové služby, které jedincům umožňují
- 1. založit si veřejný nebo poloveřejný profil v omezeném systému
- 2. definovat seznam ostatních uživatelů, se kterými jsou propojeni a
- 3. zobrazit a procházet napříč seznamem uživatelů, se kterými jsou spojení, a seznamy ostatních uživatelů v rámci onoho systému.
Povaha a názvosloví těchto propojení se mohou lišit síť od sítě.“
Sociotechnický kontext, ve kterém jsou tyto sítě ukotveny, prochází neustálým vývojem. Ellison a boyd proto v roce 2013 představili tzv. definici 2.0:
Ellison a boyd (2013) proto nabízí definici 2.0.:
„Sociální síť je platformou síťové komunikace, jejíž uživatelé
- 1. mají jednoznačně identifikovatelné profily, které se skládají z uživatelem poskytnutého obsahu, obsahu poskytovaného ostatními uživateli, a/nebo dat poskytnutých systémem;
- 2. mohou veřejně vytvářet spojení, která mohou ostatní uživatelé zobrazit a procházet; a
- 3. mohou konzumovat, produkovat a/nebo interagovat s proudy uživateli generovaného obsahu (UGC) vytvářeného spojeními na dané sociální síti.“