Iniciativa i2010

Verze z 22. 5. 2016, 20:38, kterou vytvořil Klara.Adamcova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „ V roce 2005 Evropská rada konstatovala, že došlo spíše k opačnému efektu, než ten, který si předsevzali v předchozích programech, a sice přek…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

V roce 2005 Evropská rada konstatovala, že došlo spíše k opačnému efektu, než ten, který si předsevzali v předchozích programech, a sice překonat svoji konkurenci, zejména pak USA a nově i Japonsko. Proto téhož roku vznikla nová iniciativa i2010 – Evropská informační společnost pro růst a zaměstnanost, která měla nadále naplňovat cíle Lisabonské strategie.

Cíle této iniciativy byly již skromnější:

  • podpora růstu zaměstnanosti a vznik lepších pracovních míst,
  • dokončení budování jednotného informačního prostoru,
  • nadále trvající tvorba informační společnosti pro občany EU,
  • podpora a usnadnění využívání evropského kulturního a vědeckého obsahu online,
  • zpřístupnění evropského vědeckého a kulturního dědictví na Internetu prostřednictvím vícejazyčného prostředí, za
  • předpokladu dodržování autorských práv a podle nejnovějších obchodních modelů

A díky tomu všemu se Evropa měla stát lákavějším cílem pro investice a inovace.[1]

„V roce 2005 se rozhodlo o vytvoření virtuální evropské knihovny. Cílem této knihovny mělo být zpřístupnění evropských kulturních a vědeckých záznamů všem občanům EU. Evropská komise přispěla k tomuto plánu prostřednictvím své hlavní iniciativy i2010 týkající se digitálních knihoven.“[2] V roce 2006 byla na základě požadavků komise i2010: Digitální knihovny vytvořena Skupina odborníků na vysoké úrovni (High Level Expert Group on Digital Libraries), kterou tvořili zástupci zemí EU, konkrétně zástupci kulturních institucí, nositelé autorských práv, odborníci z pole informačních technologií a akademických obcí. Společně tito zástupci tvořili „koncenzus v otázkách týkajících se organizačních, právních a technických záležitostí digitalizace a online zpřístupnění evropského kulturního dědictví.“[1]


Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 VORLÍČKOVÁ, Blanka. Online zpřístupnění kulturního dědictví v kontextu vybraných témat informační politiky. Praha, 2013. Disertační práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D.
  2. KVAŠOVÁ, Jana. Téma digitalizace v programech EU. Praha, 2009. 54 s., 3 s. příl. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí bakalářské práce PhDr. Jitka Hradilová.

Použité zdroje

  • VORLÍČKOVÁ, Blanka. Online zpřístupnění kulturního dědictví v kontextu vybraných témat informační politiky. Praha, 2013. Disertační práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D.


Externí odkazy

Europeana,

Klíčová slova

kulturní zdroje, digitalizace, Europeana, digitální knihovna