Internetový portál Europeana vznikl z The European Library (TEL) a je spravován Europeana Foundation v Nizozemsku. Digitální knihovna Europeana nabízí přístup k více než 52 milionům uměleckých děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy. [1]Europena slouží jako zprostředkovatel, uživatel je tedy vždy přesměrován na zdroj instituce, která dokument zveřejňuje. Vyhledávání je možné podle druhu dokumentu, podle toho, zda lze a jak lze dokument dále použít, podle země, jazyka, agregátorů a instituce. Europeana je dostupná ve všech evropských jazycích, avšak metadata jsou v angličtině.

Počáteční projekt Europeana

Projekt Europeana vznikl z iniciativy Evropské komise v roce 2007 a jeho hlavním cílem bylo vytvořit portál Europeana. Projekt byl financován Evropskou komisí v rámci programu eContentplus, který byl součástí iniciativy i2010. Cílem bylo zpřístupnit kulturní a vědecký digitální obsah prostřednictvím jednoho portálu a nadále udržovat iniciativy, které mají vést k soustřeďování digitálního obsahu zevropských zemí. Na základě projektu byla v roce 2008 spuštěna beta verze internetového portálu Europeana.[2]


Odkazy

Reference

  1. Europeana [online]. Netherlands [cit. 2016-04-09]. Dostupné z: http://www.europeana.eu/portal/
  2. KVAŠOVÁ, Jana. Téma digitalizace v programech EU [The topic of digitization in EU Programmes]. Praha, 2009-08-11. 54 s., 3 s. příl. Bakalářská práce. Univerzita Karlova v Praze, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Vedoucí bakalářské práce Jitka Hradilová.