Totální instituce
Obsah
Vymezení pojmu
Totální instituce je sociologický termín popisující instituce, v nichž jsou všechny stránky života sociálního aktéra podřízeny a řízeny pravidly platnými v těchto institucích. Termín se nejčastěji používá ve spojení s institucemi jako vězení, či psychiatrická léčebna. Termín totální instituce do sociologie přivádí americký sociolog kanadského původu Erving Goffman
Totální instituce u Goffmana
Ve své knize Asylums: essays on the social situation of mental patients and other inmates popisuje Goffman totální instituce jako podtyp sociální instituce. Tyto chápe Goffman jako prostory sloužící k vykonávání společenské činnosti. Patří sem kupříkladu školy, firmy, knihovny atd. Goffman též uvádí, že existuje škála reprezentující míru celkového času a energie, který jedinci v těchto institucích tráví, na kterou se dají tyto instituce umístit. Totální instituce jsou pak extrémním případem institucí, které zabírají čas a energii, neboť znemožňují svým aktérům možnosti styku s vnějším světem a tak se stávají jedniným všeobsahujícím prostorem pro tyto aktéry.
Charakteristiky totálních institucí
Goffman nechápe všechny totální instituce jako stejné, nýbrž pouze jako sdílející jisté množství jasně stanovených charakteristik
• Život všech aktérů se odehrává výhradně uvnitř této instituce a všichni aktéři v rámci této instituce podléhají stejné autoritě.
• Všichni aktéři mají stejná práva a veškerá jejich činnost je hromadná
• Veškerá činnost každého dne je předem naplánována a je neměnná. Obsah a pořadí aktivit je určeno shora formálními pravidly a představiteli instituce.
• Veškerá činnost, kterou aktéři v rámci instituce činní, musí být za účelem, k jaké instituce slouží.
• Veškerá činnost (včetně spánku) se odehrává v přesně určeném předem definovaném prostoru.
• Je jasné oddělní mezi aktéry a dozorci. V žádném případě nemůže docházet k mobilitě mezi těmito dvěma stavy.
• Dozorci mají informace o aktérech, aktéři nemají informace o dozorcích.
• Prostor instituce je jasně definován a obsahuje bariéry (které nemusí být nutně fyzické) které znemožňují aktérům instituci opustit.
Kritika Goffmanova konceptu totálních institucí
• Goffman totální instituce popisuje bez vztahu k jejich okolí, existovaly v sociálním vakuu a bez vztahu k aktuální ideologii nebo dogmatu.
• Platnost konceptu totální instituce jak ji Goffman popisuje se vztahuje pouze o západo evropské civilizaci.
• Goffman je též kritizován za snahu aplikovat koncept totální instituce na instituce, které jeho zvolené podmínky nesplňují.
Totální instituce u jinných autorů
Michel Foucault se v podobné době jako Goffman zabývá tematikou zařízení pro duševně choré a věznic. Avšak narozdíl od Goffmana se zaměřuje spíše na způsoby zacházení s vězni, nežli samotn