Popište princip kategorizace a jeho využití v pořádání informací a znalostí. Vysvětlete pojmy kritérium členění, faseta a fasetová analýza

Verze z 25. 6. 2016, 14:20, kterou vytvořil Michal.Bily (diskuse | příspěvky) (Založení stránky, vložení textu pro další editaci)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

 Klasické klasifikační systémy měly enumerativní charakter (TDKIV: Klasifikační systém, kde se každá třída uvádí jako hlavní třída. - 2. Klasifikační systém enumerující všechny entity, které mají být klasifikovány; do systému jsou vřazovány specifické pojmy. Téma je reprezentováno detailním způsobem pomocí podrobného členění a systému pomocných znaků. Enumerativní klasifikační systémy jsou nutně selektivní, protože nelze klasifikovat všechny specifické pojmy) – vypočítávaly a vyjmenovávaly předměty, jevy a procesy reálného světa.  Jejich tvůrci usilovali o zajištění dostatečné pružnosti, nicméně byli nuceni předpovídat třídníky pro budouc-nost. Indický knihovník a matematik S.R.Ranganathan navrhl nový přístup ke klasifikaci (Dvojtečkové třídění – Colon classification – CC), který měl redukovat potřebu vytváření enumerativních třídicích tabulek. Místo jedi-né řady dělení v každé hlavní třídě zavedl několik tabulek, z nichž každá reprezentovala určitou charakteristiku předmětové oblasti nebo hledisko nazírání. Tento specifický úhel pohledu se nazývá faseta. Kombinací faset a v nich definovaných tříd se kombinují nové třídy. Index dokumentu vyjadřující obsah dokumentu se vytváří kom-binací z názvů uvedených v každé tabulce ve stanoveném pořadí.  Fasetové třídění bylo zaměřeno na speciální oblasti vědy a techniky. Pro takto vymezené oblasti se konstruova-ly třídicí systémy.  Základním krokem fasetové analýzy byla analýza konkrétní oblasti. I ve fasetové analýze je nutné určit základní fasety a klíčové pojmy ve fasetách. Je tedy nutné prozkoumat odpovídající soubor dokumentů a mít dostatečné znalosti v oboru.  Termíny, které byly vyčleněny analýzou předmětové oblasti jako informačně vhodné, avšak nezařazené k něja-ké fasetě, se nazývají izoláty. Výsledkem analýzy je seznam hlavních faset a podstatných termínů v každé fasetě. Prvek fasety se nazývá fokus (TDKIV: Elementární prvek fasety, který je definovatelný a může stát sám o sobě. Každá faseta má svou tabulku, jejíž znaky jsou prvky fasety).  Dalším problémem je stanovení pevného pořadí faset v klasifikačním schématu a pevné posloupnosti fokusů ve fasetách. Posloupnost faset a fokusů je určena fasetovým vzorcem (fasetová formule).  Ranganathan navrhl fasetový vzorec s pěti kategoriemi: osobnost – hmota – energie – prostor – čas. Vidíme, že se jedná o filozofické kategorie. V mnoha případech se v praxi skutečně osvědčil.  V 50. letech se rozšířil zájem o kategorické třídění z Indie do Velké Británie. Britští výzkumníci navrhují fasety a jejich fokusy pro zcela praktické obory, např. profesní rizika a zdraví, potravinářská technologie, obalová tech-nika, aj. Pořadí fokusů ve fasetách je založeno na podobnosti fokusů. Čím jsou si fokusy podobnější, tím blíže jsou u sebe. Naopak, čím více jsou nepodobné, tím jsou od sebe vzdálenější.

1.) Fasetové klasifikace mají některé nesporné výhody. o Nenutí autory klasifikačního systému vytvářet výčtové tabulky (výčty existují, ale jsou minimalizovány). o Fasetové klasifikace podporují více-hlediskové indexování dokumentů. o Shromažďují na jednom místě všechna hlediska zkoumání určitého předmětu nebo tématu. o Aktualizace tabulek vyvolaná změnami v teorii a praxi oboru je poměrně snadná. o Hloubka indexování může být větší, a třídníky zůstanou krátké.

2.) Fasetové klasifikace mají svá omezení. o Spojování fokusů vyňatých z různých faset není neomezené, protože by vedlo k mnoha kombinacím a systém by se stal nepřehledným. o V praxi se fasetové klasifikace používají pro speciální třídění, hlavně v technice. Jejich většímu rozšíření brání poměrná složitost a náročnost konstrukce. o Nedostatkem CC je mnohdy jeho přílišná délka, signatura se nemusí vejít na hřbet knihy, uživatel může mít pro-blém s jejím zapamatováním. I samo tvoření popisu je náročné.

Fasetová klasifikace je způsob třídění, který umožňuje zařazení objektu do více tříd na rozdíl od taxonomie, kde ob-jekt náleží právě do jedné třídy.