Knihovna jako vydavatel

Tato stránka je zatím torzo, na kterém se pracuje.

Knihovny jsou místem, kam lidé chodí, aby zjistili informaci, aby získali pomoc s jejím vyhledáním. Knihovny a knihovníci jsou důvěryhodní partneři odborné i laické veřejnosti, a tak vydavatelská činnost je jen přirozeným důsledkem jejich práce.

Vydávání knih

Obecná představa o vydávání knih ještě v nedávné době předpokládala vydání publikace prostřednictvím oficiálního, profesionálního vydavatele. Autor, který chtěl vydat vlastní dílo, hradil náklady s tím spojené. Daná myšlenka není nová, na vydání svých knih se finančně podíleli například Mark Twain nebo Lewis Carroll. (Lachowska, 2012)[1] Vlastní vydavatelská činnost knihoven představuje klasický výrobní proces, ale zároveň se věnuje též prezentaci díla a svou autoritou mu zajistí certifikaci publikovaného obsahu. Problematickým článkem vydavatelského procesu však zůstává jeho financování. Možnost finančně se spolupodílet na vydávání publikací je pro knihovny nemyslitelná navzdory různým možnostem financování (granty, dotace). Jako výhodnější se tedy ukazuje vydávání vlastních elektronických publikací.

Vydavatelské možnosti internetu

Všeobecná dostupnost internetu na počátku 21. století umožňuje v podstatě neomezenou publikační činnost kteréhokoli uživatele, navíc většinou bez nutnosti finančního vkladu. Virtuální prostor nabízí řadu možností také pro autory, kteří nemohou nebo nechtějí spolupracovat s tradičním vydavatelstvím. (Lachowska, 2012)[1] Pokud autor napíše knihu a nikdo ji nechce v papírové podobě vydat, existuje několik možností.

Self-publishing

V případě tzv. self-publishing si autor může celý proces (od napsání až po distribuci) zařídit sám. K tomuto postupu však potřebuje znalosti vydavatelského procesu, příslušné technické zázemí a v neposlední řadě hodně času. Většina autorů ale tyto dispozice nemá, a proto existuje druhá možnost.

Vanity Press

Do odvětví Vanity Press patří vydavatelství, která fungují stejně jako klasická vydavatelství, jen s tím rozdílem, že pracují na podnikatelské riziko autora a z větší části jsou již online. Poskytují celkové služby procesu vydání knihy, na jejímž konci získá autor profesionálně vyhlížející knihu v nákladu, který si sám zvolí. Dlouho byla jedinou nevýhodou tohoto odvětví cena, která byla u publikací s malým nákladem za jeden kus vždy velmi vysoká. V současné době je tato služba stále dostupnější, a to hlavně díky rozšíření digitálního tisku a jiných moderních metod, např. elektronických knih. (Bednář, 2010)

Největší výhodou publikování vlastních elektronických knihy je čas potřebný k vydání samotné knihy. Tento proces není tak zdlouhavý jako u vydávání knih klasických. Na trh se tedy dostane značně dříve. Tato nesporná výhoda potěší zejména autory píšící o velmi aktuálních tématech. Mezi další výhody patří zachování veškerých autorských práv k vlastnímu dílu, možnost plné kontroly nad celým procesem a v neposlední řadě taktéž vyšší honoráře z prodeje. Velkou výhodou elektronických knih je také to, že se nemohou nikdy vyprodat a budou kdykoli dostupné pro všechny zájemce. (Lachowska, 2012)

Dnes publikují knihovny víceméně po celém světě, ať už pro vlastní propagační účely nebo pro potřeby odborníků, studentů či veřejnosti. Knihovnám, jakožto klíčovým dodavatelům informací se otevřely nové možnosti.

Některé české knihovny mají vydavatelskou činnost zakomponovanou ve zřizovací listině, jako například Městská knihovna v Praze (Brožek, 2008).

Zdroj

Článek je založen na práci: RZYMANOVÁ, Tereza. Ediční a nakladatelská činnost knihoven. Praha, 2015. Diplomová práce. Karlova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav informačních studií a knihovnictví. Kapitola 4, s. 22-25.

Reference

  1. 1,0 1,1 Lachowska, V. 2012. Self-publishing dla początkujących. Elektroniczny biuletyn informacyjny bibliotekarzy [online], issue 133, pp. 1. Dostupné z: Library & Information Science Source, EBSCOhost [cit. 2015-03-12].