Šablona:Článek týdne/2022/24: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „B“)
 
Řádek 1: Řádek 1:
B
+
[[Digital humanities|'''Digital Humanities''']] je interdisciplinární vědecký obor, který nemá ustálenou definici. Jedná se o nový způsob zkoumání humanitní vědy, skrze využití [[Informační technologie|informačních technologií]] a digitální sítě. Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy definuje Digital Humanities jako ''„Vědu a výzkumu zabývající se využíváním digitálních metod, nástrojů a zdrojů k vědeckému bádání v humanitních oborech. databáze knihovnictví a informační vědy.“.''
 +
[[Soubor:Digital Humanities Stack (from Berry and Fagerjord 2017- 18).jpg|náhled|vpravo|Digital Humanity Stack]]
 +
Historie vědeckého oboru sahá až do roku 1949. Dříve byl známý jako pojem '''Computing in humanities'''. Mezi odborníky na Digital Humanities můžeme zmínit Lou Burnarda, Michael Witmore, Melissa Terras, Jane Hunter, Susan Hockey, David De Roured.
 +
 
 +
'''Digital Humanity stack''' (DHS) je vědecká teorie, která zobrazuje strukturu [[Hardware počítače|hardwarových]], [[Software|softwarových]] a dovednostních elementů oboru Digital Humanities. Autoři David M. Berry a Anders jí představili ve stejnojmenné knize. Spodní vrstva DHS jsou ukazuje dva základní elementy, ''computitational thinking'' a ''knowledge repseresentation'', které pro výzkum vytváří silnou základnu.

Verze z 30. 5. 2022, 20:42

Digital Humanities je interdisciplinární vědecký obor, který nemá ustálenou definici. Jedná se o nový způsob zkoumání humanitní vědy, skrze využití informačních technologií a digitální sítě. Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy definuje Digital Humanities jako „Vědu a výzkumu zabývající se využíváním digitálních metod, nástrojů a zdrojů k vědeckému bádání v humanitních oborech. databáze knihovnictví a informační vědy.“.

Digital Humanity Stack

Historie vědeckého oboru sahá až do roku 1949. Dříve byl známý jako pojem Computing in humanities. Mezi odborníky na Digital Humanities můžeme zmínit Lou Burnarda, Michael Witmore, Melissa Terras, Jane Hunter, Susan Hockey, David De Roured.

Digital Humanity stack (DHS) je vědecká teorie, která zobrazuje strukturu hardwarových, softwarových a dovednostních elementů oboru Digital Humanities. Autoři David M. Berry a Anders jí představili ve stejnojmenné knize. Spodní vrstva DHS jsou ukazuje dva základní elementy, computitational thinking a knowledge repseresentation, které pro výzkum vytváří silnou základnu.