7. Poruchy psychosexuálního vývoje, sexuální preference a sexuální funkce: Porovnání verzí

Řádek 3: Řádek 3:
  
 
=Psychosexuální vývoj člověka=
 
=Psychosexuální vývoj člověka=
pokračování embryonálního vývoje sexuálních struktur; tělesně-pohlavní vývoj vytváří předpoklady pro sexuální diferenciaci chování, cítění a myšlení (Weiss, 2010, str. 93)
+
* pokračování embryonálního vývoje sexuálních struktur; tělesně-pohlavní vývoj vytváří předpoklady pro sexuální diferenciaci chování, cítění a myšlení (Weiss, 2010, str. 93)
  
 
== Determinanty psychosexuálního vývoje: ==
 
== Determinanty psychosexuálního vývoje: ==
základy psychosexuálního vývoje jedince jsou určeny konstitučními faktory a modifikovány vlivy výchovy a učení, přičemž rozhodujícími aspekty tohoto vývoje jsou procesy sexuální identifikace, vytváření sexuální role, formování sexuálních preferencí a charakteristik sexuálního chování ve spojení s vývojem sexuálních emocí. (Weiss, Fifková, 2010)
+
* základy psychosexuálního vývoje jedince jsou určeny konstitučními faktory a modifikovány vlivy výchovy a učení, přičemž rozhodujícími aspekty tohoto vývoje jsou '''procesy sexuální identifikace, vytváření sexuální role, formování sexuálních preferencí a charakteristik sexuálního chování ve spojení s vývojem sexuálních emocí.''' (Weiss, Fifková, 2010)
biologická determinace – Biologickým základem sexuality je především pohlavní dimorfizmus, který je určen chromozomálním pohlavím, gonadální diferenciací, hormonálními poměry, vnitřními reprodukčními orgány a morfologií zevního genitálu. Feminizace a maskulinizace genitálu (které probíhají ve druhém a počátkem třetího měsíce těhotenství) podléhají hormonální regulaci. Hlavním determinujícím faktorem sexuální diferenciace je testosteron (Weiss, Fifková, 2010)
+
* '''biologická determinace''' – Biologickým základem sexuality je především pohlavní dimorfizmus, který je určen chromozomálním pohlavím, gonadální diferenciací, hormonálními poměry, vnitřními reprodukčními orgány a morfologií zevního genitálu. Feminizace a maskulinizace genitálu (které probíhají ve druhém a počátkem třetího měsíce těhotenství) podléhají hormonální regulaci. '''Hlavním determinujícím faktorem sexuální diferenciace je testosteron''' (Weiss, Fifková, 2010)
  
 
== Vymezení některých pojmů: ==
 
== Vymezení některých pojmů: ==
sexuální identifikace – pocit příslušnosti k určitému pohlaví, formování probíhá po porodu (do 18. měsíce) součinností predispozice s vlivy okolí; základem sexuální identifikace je koncepce sebeobrazu, která se vytváří v procesu učení (sociálního a kognitivního); extrémním případem poruchy je transsexualismus, který se projevuje od útlého dětství.
+
* '''sexuální identifikace''' – pocit příslušnosti k určitému pohlaví, formování probíhá po porodu (do 18. měsíce) součinností predispozice s vlivy okolí; základem sexuální identifikace je koncepce sebeobrazu, která se vytváří v procesu učení (sociálního a kognitivního); extrémním případem poruchy je transsexualismus, který se projevuje od útlého dětství.
sexuální role – je vnějším projevem pohlavní identity, roli hrají konstituční faktory, ale především také kulturně-společenské vlivy, zprostředkované především rodinou (rodiče jsou hlavními identifikačními osobami), jde o rozvoj adekvátních vzorců chování a postojů k druhému pohlaví.
+
* '''sexuální role''' – je vnějším projevem pohlavní identity, roli hrají konstituční faktory, ale především také kulturně-společenské vlivy, zprostředkované především rodinou (rodiče jsou hlavními identifikačními osobami), jde o rozvoj adekvátních vzorců chování a postojů k druhému pohlaví.
pohlavní identita – vyjadřuje subjektivně vnímaný pocit sounáležitosti či naopak rozporu s vlastním tělem, s jeho primárními a sekundárními pohlavními znaky i se sociální rolí přisuzovanou danému pohlaví (Weiss, 2010, str. 439)
+
* '''pohlavní identita''' – vyjadřuje subjektivně vnímaný pocit sounáležitosti či naopak rozporu s vlastním tělem, s jeho primárními a sekundárními pohlavními znaky i se sociální rolí přisuzovanou danému pohlaví (Weiss, 2010, str. 439)
zevní projevy pohlavní identity nazýváme pohlavní rolí (Weiss, 2010, str. 439)
+
* zevní projevy pohlavní identity nazýváme pohlavní rolí (Weiss, 2010, str. 439)
  
Sexuální preference – to, co preferuji X Sexuální chování – to, co reálně provozuji
+
* '''Sexuální preference''' – to, co preferuji X '''Sexuální chování''' – to, co reálně provozuji
  
př. mohu mít sexuální preferenci, kterou ale realizuji jen ve fantazii (např. pedofilie) NEBO také mohu realizovat něco, co nepreferuji (např. násilné sexuální chování s absenci sexuální variace)
+
:* př. mohu mít sexuální preferenci, kterou ale realizuji jen ve fantazii (např. pedofilie) NEBO také mohu realizovat něco, co nepreferuji (např. násilné sexuální chování s absenci sexuální variace)
- to, že se člověk chová/nechová nějak ještě nevypovídá o tom, zda má nebo nemá sexuální variaci
+
* to, že se člověk chová/nechová nějak ještě nevypovídá o tom, zda má nebo nemá sexuální variaci
  
  
Řádek 25: Řádek 25:
  
 
== F64 Poruchy pohlavní identity ==
 
== F64 Poruchy pohlavní identity ==
víceúrovňová determinace pohlaví
+
* víceúrovňová determinace pohlaví
pohlaví genetické (chromozomální) , které je dáno pohlavními chromozomy. Na těchto chromozomech se nacházejí geny, které rozhodují již v rané fázi embryonálního vývoje o formování pohlavních žláz (varlat u mužů a vaječníků u žen)
+
:* pohlaví genetické (chromozomální) , které je dáno pohlavními chromozomy. Na těchto chromozomech se nacházejí geny, které rozhodují již v rané fázi embryonálního vývoje o formování pohlavních žláz (varlat u mužů a vaječníků u žen)
genitální nebo fenotypické pohlaví
+
:* genitální nebo fenotypické pohlaví
pohlaví matriční – úředně přidělené
+
:* pohlaví matriční – úředně přidělené
psychické pohlaví – zda se člověk cítí být mužem nebo ženou (Weiss, Fifková, 2010)
+
:* psychické pohlaví – zda se člověk cítí být mužem nebo ženou (Weiss, Fifková, 2010)
orientace jedince je
+
* orientace jedince je
egosyntonní – jedinec je vnitřně sladěn se svou orientací
+
:* egosyntonní – jedinec je vnitřně sladěn se svou orientací
egodystonní – jedinec se svou orientací není vnitřně sladěn (častěji u homosexuálů)
+
:* egodystonní – jedinec se svou orientací není vnitřně sladěn (častěji u homosexuálů)
 
sexuální orientace:
 
sexuální orientace:
stupeň – rovina pozorovatelného chování (s kým spím) – tento způsob zjišťování orientace není spolehlivý, protože i heterosexuálové mohou mít zkušenost s opačným pohlavím
+
# stupeň – rovina pozorovatelného chování (s kým spím) – tento způsob zjišťování orientace není spolehlivý, protože i heterosexuálové mohou mít zkušenost s opačným pohlavím
stupeň – rovina představ – mluvíme o masturbačních fantaziích (o kom sním)
+
# stupeň – rovina představ – mluvíme o masturbačních fantaziích (o kom sním)
stupeň – rovina orgastických snů – sny neumíme ovlivnit, jsou spojené s polucí nebo orgasmem
+
# stupeň – rovina orgastických snů – sny neumíme ovlivnit, jsou spojené s polucí nebo orgasmem
stupeň – citová pouta – do koho se zamilovávám
+
# stupeň – citová pouta – do koho se zamilovávám
sexuální identita/identifikace je to, jestli se cítí být ženou nebo mužem; buď se tím cítíme, nebo necítíme být, třetí možnost není
+
* '''sexuální identita/identifikace''' je to, jestli se cítí být ženou nebo mužem; buď se tím cítíme, nebo necítíme být, třetí možnost není
transsexualismus je konečná podoba, ale existují stupně předtím
+
* transsexualismus je konečná podoba, ale existují stupně předtím
diagnostika: preference hraček v dětství, preference kolektivu, crossdressing (převlékání se do šatů opačného pohlaví), odpor k primárním a sekundárním znakům, zjišťování masturbačních fantazií, sexuální aktivity, v jakém rodě o sobě jedinec přemýšlí
+
* diagnostika: preference hraček v dětství, preference kolektivu, crossdressing (převlékání se do šatů opačného pohlaví), odpor k primárním a sekundárním znakům, zjišťování masturbačních fantazií, sexuální aktivity, v jakém rodě o sobě jedinec přemýšlí
  
 
=== F64.0 Transsexualismus ===  
 
=== F64.0 Transsexualismus ===  
 
= stav jedince, který si přeje žít a být akceptován jako příslušník opačného pohlaví (Weiss, 2010, str. 440)
 
= stav jedince, který si přeje žít a být akceptován jako příslušník opačného pohlaví (Weiss, 2010, str. 440)
female to male NEBO male to female
+
* female to male NEBO male to female
o změně pohlaví rozhoduje komise (sexuolog, gynekolog, urolog, chirurg a právník)
+
* o změně pohlaví rozhoduje komise (sexuolog, gynekolog, urolog, chirurg a právník)
přeměna v ČR trvá minimálně rok – pohovory s odborníky, terapie, nasazení hormonů, real life test v řádu měsíců (fungování jako v těle opačného pohlaví – poměrně náročné zejména ze začátku, než začnou hormony účinkovat a jedinec si uvědomuje, že ještě nevypadá, jak by chtěl; období na půl cesty), změna jména na neutrální – např.: Míša, Saša…)
+
* přeměna v ČR trvá minimálně rok – pohovory s odborníky, terapie, nasazení hormonů, real life test v řádu měsíců (fungování jako v těle opačného pohlaví – poměrně náročné zejména ze začátku, než začnou hormony účinkovat a jedinec si uvědomuje, že ještě nevypadá, jak by chtěl; období na půl cesty), změna jména na neutrální – např.: Míša, Saša…)
ne každý se nakonec rozhodne pro finální změnu pohlaví (co se přeměny týče, v ČR hrazeno z pojištění, ale kvůli estetickým parametrům se z ČR často létá na operace do Thajska)
+
* ne každý se nakonec rozhodne pro finální změnu pohlaví (co se přeměny týče, v ČR hrazeno z pojištění, ale kvůli estetickým parametrům se z ČR často létá na operace do Thajska)
  
 
=== F64.1 Transvestitismus dvojí role ===  
 
=== F64.1 Transvestitismus dvojí role ===  
= dotyčný nosí šaty opačného pohlaví, aby dočasně vyjádřil příslušnost k tomuto pohlaví; jedinec ale netouží po trvalé změně pohlaví (Weiss, 2010, str. 440)
+
= '''dotyčný nosí šaty opačného pohlaví, aby dočasně vyjádřil příslušnost k tomuto pohlaví; jedinec ale netouží po trvalé změně pohlaví''' (Weiss, 2010, str. 440)
  
 
=== F64.2 Porucha pohlavní identity v dětství ===
 
=== F64.2 Porucha pohlavní identity v dětství ===
porucha, která se projevuje v raném dětství (před pubertou), charakterizovaná přetrvávající intenzivní nespokojeností s daným pohlavím, současně s přáním být (nebo trváním na tom, že je) opačného pohlaví
+
* porucha, která se projevuje v raném dětství (před pubertou), charakterizovaná přetrvávající intenzivní nespokojeností s daným pohlavím, současně s přáním být (nebo trváním na tom, že je) opačného pohlaví
oblékání a činnosti opačného pohlaví a odmítání vlastního
+
* oblékání a činnosti opačného pohlaví a odmítání vlastního
  
 
=== F64.8 Jiné poruchy pohlavní identity – bez specifických kritérií (Weiss, 2010, str. 441) ===
 
=== F64.8 Jiné poruchy pohlavní identity – bez specifických kritérií (Weiss, 2010, str. 441) ===
Řádek 61: Řádek 61:
  
 
=== F66.0 Porucha sexuálního vyzrávání ===
 
=== F66.0 Porucha sexuálního vyzrávání ===
pacient si není jistý svou pohlavní totožností nebo sexuální orientaci, což způsobuje úzkost a deprese
+
* pacient si není jistý svou pohlavní totožností nebo sexuální orientaci, což způsobuje úzkost a deprese
nejčastěji je tomu u dospívajících, kteří si nejsou jisti svou sexuální orientací a u dospělých, kde se po dlouhodobém vztahu po období zjevné stabilní sexuální orientace najednou poznají, že se jejich orientace mění
+
* nejčastěji je tomu u dospívajících, kteří si nejsou jisti svou sexuální orientací a u dospělých, kde se po dlouhodobém vztahu po období zjevné stabilní sexuální orientace najednou poznají, že se jejich orientace mění
  
 
=== F66.1 Egodystonická sexuální orientace ===
 
=== F66.1 Egodystonická sexuální orientace ===
pohlavní identita nebo sexuální preference je nepochybná, ale subjekt si přeje, aby byla jiná vzhledem k přidruženým psychickým poruchám
+
* pohlavní identita nebo sexuální preference je nepochybná, ale subjekt si přeje, aby byla jiná vzhledem k přidruženým psychickým poruchám
  
 
=== F66.2 Porucha sexuálních vztahů ===
 
=== F66.2 Porucha sexuálních vztahů ===
pohlavní identita nebo sexuální orientace je odpovědná za obtíže ve vytváření nebo udržování vztahů se sexuálním partnerem
+
* pohlavní identita nebo sexuální orientace je odpovědná za obtíže ve vytváření nebo udržování vztahů se sexuálním partnerem
  
 
== F65 Poruchy sexuální preference ==
 
== F65 Poruchy sexuální preference ==
Vymezení normality, podmínky normality: Ze sexuologického hlediska můžeme za normální považovat takové konsenzuální (souhlasné) sexuální aktivity, které se odehrávají mezi psycho-sexuálně a somatosexuálně dostatečně zralými a pokrevně v přímé linii nespřízněnými partnery a které nevedou k jejich psychickému nebo tělesnému poškození (Weiss, 2010, str. 468).
+
'''Vymezení normality, podmínky normality''': Ze sexuologického hlediska můžeme za normální považovat takové konsenzuální (souhlasné) sexuální aktivity, které se odehrávají mezi psycho-sexuálně a somatosexuálně dostatečně zralými a pokrevně v přímé linii nespřízněnými partnery a které nevedou k jejich psychickému nebo tělesnému poškození (Weiss, 2010, str. 468).
ad. tzv. Westermarckův efekt – lidé, kteří v dětství (18–36 měsíců života) vyrůstali spolu, se v dospělosti nevnímají jako sexuálně přitažlivé, například izraelské kibucy
+
:* ad. tzv. Westermarckův efekt – lidé, kteří v dětství (18–36 měsíců života) vyrůstali spolu, se v dospělosti nevnímají jako sexuálně přitažlivé, například izraelské kibucy
co je to vlastně normální? Existuje řada norem: biologická, statistická, kulturní, v oku každého znás... nebýt v normě znamená odlišovat se od něčeho většinového, nikoli však nutně s negativními konotacemi
+
:* co je to vlastně normální? Existuje řada norem: biologická, statistická, kulturní, v oku každého znás... nebýt v normě znamená odlišovat se od něčeho většinového, nikoli však nutně s negativními konotacemi
  
Je třeba rozlišovat pojmy deviant (člověk s poruchou sexuálních preferencí) a delikvent (člověk, který spáchal sexuálně trestný čin)
+
* Je třeba rozlišovat pojmy deviant (člověk s poruchou sexuálních preferencí) a delikvent (člověk, který spáchal sexuálně trestný čin)
  
  
Řádek 83: Řádek 83:
 
[[File:venuv diagram.png|400px]]
 
[[File:venuv diagram.png|400px]]
  
Aby byla určena diagnóza dle MKN, je třeba, aby porucha trvala déle než 6 měsíců. Porucha způsobuje nositeli nějaký diskomfort (což však nemusí platit).
+
* Aby byla určena diagnóza dle MKN, je třeba, aby porucha trvala déle než 6 měsíců. Porucha způsobuje nositeli nějaký diskomfort (což však nemusí platit).
Rozlišujeme
+
* Rozlišujeme
deviace v aktivitě – poruchy ve způsou dosahování sexuálního vzrušení a uspokojení (Weiss, 2010, str. 470) (objekt musí být anonymní, psychoanalytické teorii označováno jako perverze)
+
:* deviace v aktivitě – poruchy ve způsou dosahování sexuálního vzrušení a uspokojení (Weiss, 2010, str. 470) (objekt musí být anonymní, psychoanalytické teorii označováno jako perverze)
deviace v objektu – kvalitativní poruchy sexuální motivace charakterizované neadekvátním zaměřením erotické touhy, tedy na jaký objekt je orientována sexuální touha (Weiss, 2010, str. 470)
+
:* deviace v objektu – kvalitativní poruchy sexuální motivace charakterizované neadekvátním zaměřením erotické touhy, tedy na jaký objekt je orientována sexuální touha (Weiss, 2010, str. 470)
obecná definice parafilie: je definována sexuálními impulzy, fantaziemi nebo praktikami, které jsou neobvyklé, deviantní nebo bizardní
+
* '''obecná definice parafilie''': je definována sexuálními impulzy, fantaziemi nebo praktikami, které jsou neobvyklé, deviantní nebo bizardní
trvalá součást osobnosti – nelze léčit v pravém smyslu, lze pouze pěstovat náhled a modifikovat chování tak, aby bylo slučitelné s normami dané společnosti
+
* trvalá součást osobnosti – nelze léčit v pravém smyslu, lze pouze pěstovat náhled a modifikovat chování tak, aby bylo slučitelné s normami dané společnosti
vznik: nevíme, zřejmě individuální kombinace vrozeného a získaného;
+
* vznik: nevíme, zřejmě individuální kombinace vrozeného a získaného;
teorie sexuálně motivačního systému (Kolářský);
+
:* teorie sexuálně motivačního systému (Kolářský);
model poruch dvoření (Freud) – lokace, afiliace, pretaktilní, taktilní, genitální (kopulační) (Weiss, 2010, str. 489)
+
:* model poruch dvoření (Freud) – lokace, afiliace, pretaktilní, taktilní, genitální (kopulační) (Weiss, 2010, str. 489)
vývoj termínů: aberace, parafilie, deviace, úchylky... dnes preference „sexuální variace“ jako negativně nezabervený termín
+
* vývoj termínů: aberace, parafilie, deviace, úchylky... dnes preference „sexuální variace“ jako negativně nezabervený termín
  
obecná kritéria parafilií:  
+
'''obecná kritéria parafilií:'''
jedinec opakovaně prožívá intenzivní sexuální touhy a fantazie týkající se objektů nebo aktivit
+
* jedinec opakovaně prožívá intenzivní sexuální touhy a fantazie týkající se objektů nebo aktivit
jedinec buď touhám vyhoví, nebo je jimi citelně obtěžován vnímáno jen egodystonně, což není úplně pravda
+
* jedinec buď touhám vyhoví, nebo je jimi citelně obtěžován vnímáno jen egodystonně, což není úplně pravda
preference je přítomná nejméně 6 měsíců, je nadbytečné kritérium
+
* preference je přítomná nejméně 6 měsíců, je nadbytečné kritérium
V nejnovějším DSM se nově objevuje termín „sexuální zájem“, který uznává, že mohou existovat jedinci, kteří mají určité preference déle, než 6 měsíců, ale které jim zároveň nezpůsobují problém (čili nejde o poruchu, ale „zájem“... nezaměňovat s „koníčkem“ – ten si člověk vybírá, sexuální „zájem“ ne :-) viz. http://sexualnivariace.cz/2016/09/10/masochismus-neni-porucha-kdyz/)
+
* V nejnovějším DSM se nově objevuje termín „sexuální zájem“, který uznává, že mohou existovat jedinci, kteří mají určité preference déle, než 6 měsíců, ale které jim zároveň nezpůsobují problém (čili nejde o poruchu, ale „zájem“... nezaměňovat s „koníčkem“ – ten si člověk vybírá, sexuální „zájem“ ne :-) viz. http://sexualnivariace.cz/2016/09/10/masochismus-neni-porucha-kdyz/)
  
 
=== F65.0 Fetišismus ===
 
=== F65.0 Fetišismus ===
jedná se o deviaci v objektu
+
* jedná se o deviaci v objektu
erotické zaměření na neživé předměty nebo na části těla
+
* erotické zaměření na neživé předměty nebo na části těla
3 základní kategorie:  
+
* 3 základní kategorie:  
část těla (fetišistický charakter je to pouze pokud preference částí převáží zájem o partnerku a její tělo jako celek)
+
:# část těla (fetišistický charakter je to pouze pokud preference částí převáží zájem o partnerku a její tělo jako celek)
neživé prodloužení těla (prádlo, boty…)
+
:# neživé prodloužení těla (prádlo, boty…)
specifické látky (latex, kůže…)
+
:# specifické látky (latex, kůže…)
důležitým znakem fetiše je jeho předchozí použití (nové, nepoužité předměty vzrušení nevyvolávají), fetišista si představuje ženu, která toto prádlo nosila
+
* důležitým znakem fetiše je jeho předchozí použití (nové, nepoužité předměty vzrušení nevyvolávají), fetišista si představuje ženu, která toto prádlo nosila
Nekrofilie (pozor na záměnu nekrofilie vs. nekrofilní sadismus, který spadá pod agresivní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473), pyrofilie, zoofilie, myzofilie, urofilie, koprofilie, somnofilie, gerontofilie... (a zaperlit se dá specialitami z Japonska, viz. Weissova přednáška Zvláštnosti lidské sexuality)
+
* Nekrofilie (pozor na záměnu nekrofilie vs. nekrofilní sadismus, který spadá pod agresivní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473), pyrofilie, zoofilie, myzofilie, urofilie, koprofilie, somnofilie, gerontofilie... (a zaperlit se dá specialitami z Japonska, viz. Weissova přednáška Zvláštnosti lidské sexuality)
  
 
=== F65.1 Fetišistický transvestitismus ===
 
=== F65.1 Fetišistický transvestitismus ===
jedná se o deviaci v objektu
+
* jedná se o deviaci v objektu
vzrušení je dosahováno převlékáním se do šatů opačného pohlaví a eventuálně i vystupováním v roli opačného pohlaví
+
* vzrušení je dosahováno převlékáním se do šatů opačného pohlaví a eventuálně i vystupováním v roli opačného pohlaví
pocit příslušnosti k vlastnímu pohlaví není narušen (X transsexuálům)
+
* pocit příslušnosti k vlastnímu pohlaví není narušen (X transsexuálům)
první příznaky cross-dressingu se objevují už v dětství
+
* první příznaky cross-dressingu se objevují už v dětství
může to u nich sloužit k redukci úzkosti, častěji se tyto aktivity objevují v době krizí (zvláště manželských)
+
* může to u nich sloužit k redukci úzkosti, častěji se tyto aktivity objevují v době krizí (zvláště manželských)
existuje vazba mezi transvestitismem a masochismem, ale i u autoerotické asfyxie
+
* existuje vazba mezi transvestitismem a masochismem, ale i u autoerotické asfyxie
  
 
=== F65.2 Exhibicionismus ===
 
=== F65.2 Exhibicionismus ===
jedná se o deviaci v aktivitě
+
* jedná se o deviaci v aktivitě
vzrušení je u exhibicionismu dosahováno odhalováním genitálu před neznámými ženami či dívkami – u stálých partnerek to nefunguje
+
* vzrušení je u exhibicionismu dosahováno odhalováním genitálu před '''neznámými''' ženami či dívkami – u stálých partnerek to nefunguje
toto odhalení je někdy spojeno s erekcí a masturbací
+
* toto odhalení je někdy spojeno s erekcí a masturbací
patří k nejčastěji se vyskytujícím deviacím, má kompulzivní charakter
+
* patří k nejčastěji se vyskytujícím deviacím, má kompulzivní charakter
pravý exhibicionista je spíše bázlivý a nesmělý, často sociálně i partnersky dobře adaptovaný
+
* pravý exhibicionista je spíše bázlivý a nesmělý, často sociálně i partnersky dobře adaptovaný
se svými objekty nenavazuje žádný kontakt, nekomunikuje s nimi a dodržuje určitou vzdálenost od nich
+
* se svými objekty nenavazuje žádný kontakt, nekomunikuje s nimi a dodržuje určitou vzdálenost od nich
diferenciální diagnostika: pokud exhibuje před dětmi jedná se velmi pravděpodobně o pedofila; pokud zkracuje vzdálenost k obětem a navazuje s nimi kontakt či se přímo o fyzický kontakt snaží, může se jednat o sexuálního agresora i sadistu
+
* diferenciální diagnostika: pokud exhibuje před dětmi jedná se velmi pravděpodobně o pedofila; pokud zkracuje vzdálenost k obětem a navazuje s nimi kontakt či se přímo o fyzický kontakt snaží, může se jednat o sexuálního agresora i sadistu
  
 
=== F65.3 Voyerismus ===
 
=== F65.3 Voyerismus ===
jedná se o deviaci v aktivitě
+
* jedná se o deviaci v aktivitě
vzrušení je dosahováno sledováním intimního počínání (svlékání, souložící či masturbující ženy, močící…) nic netušících objektů, spojený většinou s masturbací
+
* vzrušení je dosahováno sledováním intimního počínání (svlékání, souložící či masturbující ženy, močící…) nic netušících objektů, spojený většinou s masturbací
je kompulzivního charakteru
+
* je kompulzivního charakteru
  
 
=== F65.4 Pedofilie ===
 
=== F65.4 Pedofilie ===
jedná se o deviaci v objektu
+
* jedná se o deviaci v objektu
erotické (erotosexuální) zaměření na objekty v prepubertálním věku (chlapce a dívky bez znaků dospívání)
+
* erotické (erotosexuální) zaměření na objekty v prepubertálním věku (chlapce a dívky bez znaků dospívání)
preferují nejenom jejich dětský vzhled, ale i dětské chování, dětem rozumí, žijí v jejich světě, dětmi jsou dobře přijímány = pedagogicko-estetický komplex (pokud umí ovládnout své choutky, jsou skvělými učiteli, táborovými vedoucími)
+
* preferují nejenom jejich dětský vzhled, ale i dětské chování, dětem rozumí, žijí v jejich světě, dětmi jsou dobře přijímány = pedagogicko-estetický komplex (pokud umí ovládnout své choutky, jsou skvělými učiteli, táborovými vedoucími)
čím mladší dítě, tím menší jsou somatické rozdíly mezi pohlavími – častá je bisexualita pedofilů
+
* čím mladší dítě, tím menší jsou somatické rozdíly mezi pohlavími – častá je bisexualita pedofilů
diferenciální diagnostika: pedofilové obvykle páchají extrafamiliární zneužití, častěji homosexuální delikty X pachatelé, pro které je dítě náhradní objekt, ale nejsou primárně pedofilové
+
* diferenciální diagnostika: pedofilové obvykle páchají extrafamiliární zneužití, častěji homosexuální delikty X pachatelé, pro které je dítě náhradní objekt, ale nejsou primárně pedofilové
pedofilové většinou dítěti fyzicky neublíží (nejsou násilní), zneužití bývá formou hry (pokud se nejedná pedofilní sadisty)
+
* pedofilové většinou dítěti fyzicky neublíží (nejsou násilní), zneužití bývá formou hry (pokud se nejedná pedofilní sadisty)
hebefilie a efebofilie
+
* hebefilie a efebofilie
hebefilie = zaměření na dospívající dívky u kterých již počínají sekundární pohlavní znaky
+
:* hebefilie = zaměření na dospívající dívky u kterých již počínají sekundární pohlavní znaky
efebofilie = zaměření na dospívající chlapce
+
:* efebofilie = zaměření na dospívající chlapce
u incestního sexuálního zneužívání je přítomnost pedofilie výjimečná, pachatel (nejčastěji vlastní otec apod.) není jedinec s touto poruchou
+
* u incestního sexuálního zneužívání je přítomnost pedofilie výjimečná, pachatel (nejčastěji vlastní otec apod.) není jedinec s touto poruchou
  
 
=== F65.5 Sadomasochismus ===
 
=== F65.5 Sadomasochismus ===
jedná se o deviaci v aktivitě
+
* jedná se o deviaci v aktivitě
preference sexuální aktivity, která zahrnuje působení bolesti, ponížení nebo omezování osobní svobody
+
* preference sexuální aktivity, která zahrnuje působení bolesti, ponížení nebo omezování osobní svobody
pokud subjekt takovou stimulaci přijímá, jde o masochismus, pokud ji sám provádí, jde o sadismus
+
* pokud subjekt takovou stimulaci přijímá, jde o masochismus, pokud ji sám provádí, jde o sadismus
často se vyskytují současně jako sadomasochismus
+
* často se vyskytují současně jako sadomasochismus
řadí se sem i sexuální asfyxifilie, ke vzrušení dochází při přidušení
+
* řadí se sem i sexuální asfyxifilie, ke vzrušení dochází při přidušení
jediná sexuální deviace u které je možná vzájemná kompatibilita partnerů – není zde nutná anonymita partnera/partnerky a zároveň se sadista s masochistou mohou vzájemně doplnit; hovoříme zde o tzv. „partnerském sadomasochismu“, který je provozován konsensuálně, bez pocitů studu či viny (Weiss, 2002)
+
* jediná sexuální deviace u které je možná vzájemná kompatibilita partnerů – není zde nutná anonymita partnera/partnerky a zároveň se sadista s masochistou mohou vzájemně doplnit; hovoříme zde o tzv. „partnerském sadomasochismu“, který je provozován konsensuálně, bez pocitů studu či viny (Weiss, 2002)
  
pozor na záměnu!
+
* pozor na záměnu!
Patologická sexuální agrese – sexuálního vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizací její kooperace
+
:* Patologická sexuální agrese – sexuálního vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizací její kooperace
Agresivní sadismus – pro dosažení vzrušení je třeba objekt zájmu před, během nebo místo styku znehybnit (nejpokročilejší formou je nekrofilní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473)
+
:* Agresivní sadismus – pro dosažení vzrušení je třeba objekt zájmu před, během nebo místo styku znehybnit (nejpokročilejší formou je nekrofilní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473)
  
 
=== F65.6 Mnohočetné poruchy sexuální preference ===
 
=== F65.6 Mnohočetné poruchy sexuální preference ===
výskyt více než jedné sexuální preference a žádná není hlavní
+
* výskyt více než jedné sexuální preference a žádná není hlavní
  
 
=== F65.8 Jiné poruchy sexuální preference ===
 
=== F65.8 Jiné poruchy sexuální preference ===
Frotérismus
+
'''* Frotérismus'''
jedná se o deviaci v aktivitě
+
:* jedná se o deviaci v aktivitě
vzrušení je dosahováno třením se o anonymní, neznámé ženské objekty v tlačenicích
+
:* vzrušení je dosahováno třením se o anonymní, neznámé ženské objekty v tlačenicích
Tušérství
+
'''* Tušérství'''
deviace v aktivitě
+
:* deviace v aktivitě
tušér dosahuje vzrušením doteky intimních míst anonymních ženských objektů
+
:* tušér dosahuje vzrušením doteky intimních míst anonymních ženských objektů
Patologická sexuální agresivita
+
'''* Patologická sexuální agresivita'''
deviace v aktivitě
+
:* deviace v aktivitě
sexuální vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizace její kooperace
+
:* sexuální vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizace její kooperace
  
 
== Poruchy sexuálních funkcí (F52: Sexuální dysfunkce) ==
 
== Poruchy sexuálních funkcí (F52: Sexuální dysfunkce) ==

Verze z 24. 9. 2018, 01:43

surový text, grafická editace bude provedena v nejbližších dnech


Obsah

Psychosexuální vývoj člověka

  • pokračování embryonálního vývoje sexuálních struktur; tělesně-pohlavní vývoj vytváří předpoklady pro sexuální diferenciaci chování, cítění a myšlení (Weiss, 2010, str. 93)

Determinanty psychosexuálního vývoje:

  • základy psychosexuálního vývoje jedince jsou určeny konstitučními faktory a modifikovány vlivy výchovy a učení, přičemž rozhodujícími aspekty tohoto vývoje jsou procesy sexuální identifikace, vytváření sexuální role, formování sexuálních preferencí a charakteristik sexuálního chování ve spojení s vývojem sexuálních emocí. (Weiss, Fifková, 2010)
  • biologická determinace – Biologickým základem sexuality je především pohlavní dimorfizmus, který je určen chromozomálním pohlavím, gonadální diferenciací, hormonálními poměry, vnitřními reprodukčními orgány a morfologií zevního genitálu. Feminizace a maskulinizace genitálu (které probíhají ve druhém a počátkem třetího měsíce těhotenství) podléhají hormonální regulaci. Hlavním determinujícím faktorem sexuální diferenciace je testosteron (Weiss, Fifková, 2010)

Vymezení některých pojmů:

  • sexuální identifikace – pocit příslušnosti k určitému pohlaví, formování probíhá po porodu (do 18. měsíce) součinností predispozice s vlivy okolí; základem sexuální identifikace je koncepce sebeobrazu, která se vytváří v procesu učení (sociálního a kognitivního); extrémním případem poruchy je transsexualismus, který se projevuje od útlého dětství.
  • sexuální role – je vnějším projevem pohlavní identity, roli hrají konstituční faktory, ale především také kulturně-společenské vlivy, zprostředkované především rodinou (rodiče jsou hlavními identifikačními osobami), jde o rozvoj adekvátních vzorců chování a postojů k druhému pohlaví.
  • pohlavní identita – vyjadřuje subjektivně vnímaný pocit sounáležitosti či naopak rozporu s vlastním tělem, s jeho primárními a sekundárními pohlavními znaky i se sociální rolí přisuzovanou danému pohlaví (Weiss, 2010, str. 439)
  • zevní projevy pohlavní identity nazýváme pohlavní rolí (Weiss, 2010, str. 439)
  • Sexuální preference – to, co preferuji X Sexuální chování – to, co reálně provozuji
  • př. mohu mít sexuální preferenci, kterou ale realizuji jen ve fantazii (např. pedofilie) NEBO také mohu realizovat něco, co nepreferuji (např. násilné sexuální chování s absenci sexuální variace)
  • to, že se člověk chová/nechová nějak ještě nevypovídá o tom, zda má nebo nemá sexuální variaci


Poruchy psychosexuálního vývoje

F64 Poruchy pohlavní identity

  • víceúrovňová determinace pohlaví
  • pohlaví genetické (chromozomální) , které je dáno pohlavními chromozomy. Na těchto chromozomech se nacházejí geny, které rozhodují již v rané fázi embryonálního vývoje o formování pohlavních žláz (varlat u mužů a vaječníků u žen)
  • genitální nebo fenotypické pohlaví
  • pohlaví matriční – úředně přidělené
  • psychické pohlaví – zda se člověk cítí být mužem nebo ženou (Weiss, Fifková, 2010)
  • orientace jedince je
  • egosyntonní – jedinec je vnitřně sladěn se svou orientací
  • egodystonní – jedinec se svou orientací není vnitřně sladěn (častěji u homosexuálů)

sexuální orientace:

  1. stupeň – rovina pozorovatelného chování (s kým spím) – tento způsob zjišťování orientace není spolehlivý, protože i heterosexuálové mohou mít zkušenost s opačným pohlavím
  2. stupeň – rovina představ – mluvíme o masturbačních fantaziích (o kom sním)
  3. stupeň – rovina orgastických snů – sny neumíme ovlivnit, jsou spojené s polucí nebo orgasmem
  4. stupeň – citová pouta – do koho se zamilovávám
  • sexuální identita/identifikace je to, jestli se cítí být ženou nebo mužem; buď se tím cítíme, nebo necítíme být, třetí možnost není
  • transsexualismus je konečná podoba, ale existují stupně předtím
  • diagnostika: preference hraček v dětství, preference kolektivu, crossdressing (převlékání se do šatů opačného pohlaví), odpor k primárním a sekundárním znakům, zjišťování masturbačních fantazií, sexuální aktivity, v jakém rodě o sobě jedinec přemýšlí

F64.0 Transsexualismus

= stav jedince, který si přeje žít a být akceptován jako příslušník opačného pohlaví (Weiss, 2010, str. 440)

  • female to male NEBO male to female
  • o změně pohlaví rozhoduje komise (sexuolog, gynekolog, urolog, chirurg a právník)
  • přeměna v ČR trvá minimálně rok – pohovory s odborníky, terapie, nasazení hormonů, real life test v řádu měsíců (fungování jako v těle opačného pohlaví – poměrně náročné zejména ze začátku, než začnou hormony účinkovat a jedinec si uvědomuje, že ještě nevypadá, jak by chtěl; období na půl cesty), změna jména na neutrální – např.: Míša, Saša…)
  • ne každý se nakonec rozhodne pro finální změnu pohlaví (co se přeměny týče, v ČR hrazeno z pojištění, ale kvůli estetickým parametrům se z ČR často létá na operace do Thajska)

F64.1 Transvestitismus dvojí role

= dotyčný nosí šaty opačného pohlaví, aby dočasně vyjádřil příslušnost k tomuto pohlaví; jedinec ale netouží po trvalé změně pohlaví (Weiss, 2010, str. 440)

F64.2 Porucha pohlavní identity v dětství

  • porucha, která se projevuje v raném dětství (před pubertou), charakterizovaná přetrvávající intenzivní nespokojeností s daným pohlavím, současně s přáním být (nebo trváním na tom, že je) opačného pohlaví
  • oblékání a činnosti opačného pohlaví a odmítání vlastního

F64.8 Jiné poruchy pohlavní identity – bez specifických kritérií (Weiss, 2010, str. 441)

F66 Poruchy psychické a chování související se sex. vývojem a orientací

F66.0 Porucha sexuálního vyzrávání

  • pacient si není jistý svou pohlavní totožností nebo sexuální orientaci, což způsobuje úzkost a deprese
  • nejčastěji je tomu u dospívajících, kteří si nejsou jisti svou sexuální orientací a u dospělých, kde se po dlouhodobém vztahu po období zjevné stabilní sexuální orientace najednou poznají, že se jejich orientace mění

F66.1 Egodystonická sexuální orientace

  • pohlavní identita nebo sexuální preference je nepochybná, ale subjekt si přeje, aby byla jiná vzhledem k přidruženým psychickým poruchám

F66.2 Porucha sexuálních vztahů

  • pohlavní identita nebo sexuální orientace je odpovědná za obtíže ve vytváření nebo udržování vztahů se sexuálním partnerem

F65 Poruchy sexuální preference

Vymezení normality, podmínky normality: Ze sexuologického hlediska můžeme za normální považovat takové konsenzuální (souhlasné) sexuální aktivity, které se odehrávají mezi psycho-sexuálně a somatosexuálně dostatečně zralými a pokrevně v přímé linii nespřízněnými partnery a které nevedou k jejich psychickému nebo tělesnému poškození (Weiss, 2010, str. 468).

  • ad. tzv. Westermarckův efekt – lidé, kteří v dětství (18–36 měsíců života) vyrůstali spolu, se v dospělosti nevnímají jako sexuálně přitažlivé, například izraelské kibucy
  • co je to vlastně normální? Existuje řada norem: biologická, statistická, kulturní, v oku každého znás... nebýt v normě znamená odlišovat se od něčeho většinového, nikoli však nutně s negativními konotacemi
  • Je třeba rozlišovat pojmy deviant (člověk s poruchou sexuálních preferencí) a delikvent (člověk, který spáchal sexuálně trestný čin)


Venův diagram:

Venuv diagram.png

  • Aby byla určena diagnóza dle MKN, je třeba, aby porucha trvala déle než 6 měsíců. Porucha způsobuje nositeli nějaký diskomfort (což však nemusí platit).
  • Rozlišujeme
  • deviace v aktivitě – poruchy ve způsou dosahování sexuálního vzrušení a uspokojení (Weiss, 2010, str. 470) (objekt musí být anonymní, psychoanalytické teorii označováno jako perverze)
  • deviace v objektu – kvalitativní poruchy sexuální motivace charakterizované neadekvátním zaměřením erotické touhy, tedy na jaký objekt je orientována sexuální touha (Weiss, 2010, str. 470)
  • obecná definice parafilie: je definována sexuálními impulzy, fantaziemi nebo praktikami, které jsou neobvyklé, deviantní nebo bizardní
  • trvalá součást osobnosti – nelze léčit v pravém smyslu, lze pouze pěstovat náhled a modifikovat chování tak, aby bylo slučitelné s normami dané společnosti
  • vznik: nevíme, zřejmě individuální kombinace vrozeného a získaného;
  • teorie sexuálně motivačního systému (Kolářský);
  • model poruch dvoření (Freud) – lokace, afiliace, pretaktilní, taktilní, genitální (kopulační) (Weiss, 2010, str. 489)
  • vývoj termínů: aberace, parafilie, deviace, úchylky... dnes preference „sexuální variace“ jako negativně nezabervený termín

obecná kritéria parafilií:

  • jedinec opakovaně prožívá intenzivní sexuální touhy a fantazie týkající se objektů nebo aktivit
  • jedinec buď touhám vyhoví, nebo je jimi citelně obtěžován vnímáno jen egodystonně, což není úplně pravda
  • preference je přítomná nejméně 6 měsíců, je nadbytečné kritérium
  • V nejnovějším DSM se nově objevuje termín „sexuální zájem“, který uznává, že mohou existovat jedinci, kteří mají určité preference déle, než 6 měsíců, ale které jim zároveň nezpůsobují problém (čili nejde o poruchu, ale „zájem“... nezaměňovat s „koníčkem“ – ten si člověk vybírá, sexuální „zájem“ ne :-) viz. http://sexualnivariace.cz/2016/09/10/masochismus-neni-porucha-kdyz/)

F65.0 Fetišismus

  • jedná se o deviaci v objektu
  • erotické zaměření na neživé předměty nebo na části těla
  • 3 základní kategorie:
  1. část těla (fetišistický charakter je to pouze pokud preference částí převáží zájem o partnerku a její tělo jako celek)
  2. neživé prodloužení těla (prádlo, boty…)
  3. specifické látky (latex, kůže…)
  • důležitým znakem fetiše je jeho předchozí použití (nové, nepoužité předměty vzrušení nevyvolávají), fetišista si představuje ženu, která toto prádlo nosila
  • Nekrofilie (pozor na záměnu nekrofilie vs. nekrofilní sadismus, který spadá pod agresivní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473), pyrofilie, zoofilie, myzofilie, urofilie, koprofilie, somnofilie, gerontofilie... (a zaperlit se dá specialitami z Japonska, viz. Weissova přednáška Zvláštnosti lidské sexuality)

F65.1 Fetišistický transvestitismus

  • jedná se o deviaci v objektu
  • vzrušení je dosahováno převlékáním se do šatů opačného pohlaví a eventuálně i vystupováním v roli opačného pohlaví
  • pocit příslušnosti k vlastnímu pohlaví není narušen (X transsexuálům)
  • první příznaky cross-dressingu se objevují už v dětství
  • může to u nich sloužit k redukci úzkosti, častěji se tyto aktivity objevují v době krizí (zvláště manželských)
  • existuje vazba mezi transvestitismem a masochismem, ale i u autoerotické asfyxie

F65.2 Exhibicionismus

  • jedná se o deviaci v aktivitě
  • vzrušení je u exhibicionismu dosahováno odhalováním genitálu před neznámými ženami či dívkami – u stálých partnerek to nefunguje
  • toto odhalení je někdy spojeno s erekcí a masturbací
  • patří k nejčastěji se vyskytujícím deviacím, má kompulzivní charakter
  • pravý exhibicionista je spíše bázlivý a nesmělý, často sociálně i partnersky dobře adaptovaný
  • se svými objekty nenavazuje žádný kontakt, nekomunikuje s nimi a dodržuje určitou vzdálenost od nich
  • diferenciální diagnostika: pokud exhibuje před dětmi jedná se velmi pravděpodobně o pedofila; pokud zkracuje vzdálenost k obětem a navazuje s nimi kontakt či se přímo o fyzický kontakt snaží, může se jednat o sexuálního agresora i sadistu

F65.3 Voyerismus

  • jedná se o deviaci v aktivitě
  • vzrušení je dosahováno sledováním intimního počínání (svlékání, souložící či masturbující ženy, močící…) nic netušících objektů, spojený většinou s masturbací
  • je kompulzivního charakteru

F65.4 Pedofilie

  • jedná se o deviaci v objektu
  • erotické (erotosexuální) zaměření na objekty v prepubertálním věku (chlapce a dívky bez znaků dospívání)
  • preferují nejenom jejich dětský vzhled, ale i dětské chování, dětem rozumí, žijí v jejich světě, dětmi jsou dobře přijímány = pedagogicko-estetický komplex (pokud umí ovládnout své choutky, jsou skvělými učiteli, táborovými vedoucími)
  • čím mladší dítě, tím menší jsou somatické rozdíly mezi pohlavími – častá je bisexualita pedofilů
  • diferenciální diagnostika: pedofilové obvykle páchají extrafamiliární zneužití, častěji homosexuální delikty X pachatelé, pro které je dítě náhradní objekt, ale nejsou primárně pedofilové
  • pedofilové většinou dítěti fyzicky neublíží (nejsou násilní), zneužití bývá formou hry (pokud se nejedná pedofilní sadisty)
  • hebefilie a efebofilie
  • hebefilie = zaměření na dospívající dívky u kterých již počínají sekundární pohlavní znaky
  • efebofilie = zaměření na dospívající chlapce
  • u incestního sexuálního zneužívání je přítomnost pedofilie výjimečná, pachatel (nejčastěji vlastní otec apod.) není jedinec s touto poruchou

F65.5 Sadomasochismus

  • jedná se o deviaci v aktivitě
  • preference sexuální aktivity, která zahrnuje působení bolesti, ponížení nebo omezování osobní svobody
  • pokud subjekt takovou stimulaci přijímá, jde o masochismus, pokud ji sám provádí, jde o sadismus
  • často se vyskytují současně jako sadomasochismus
  • řadí se sem i sexuální asfyxifilie, ke vzrušení dochází při přidušení
  • jediná sexuální deviace u které je možná vzájemná kompatibilita partnerů – není zde nutná anonymita partnera/partnerky a zároveň se sadista s masochistou mohou vzájemně doplnit; hovoříme zde o tzv. „partnerském sadomasochismu“, který je provozován konsensuálně, bez pocitů studu či viny (Weiss, 2002)
  • pozor na záměnu!
  • Patologická sexuální agrese – sexuálního vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizací její kooperace
  • Agresivní sadismus – pro dosažení vzrušení je třeba objekt zájmu před, během nebo místo styku znehybnit (nejpokročilejší formou je nekrofilní sadismus) (Weiss, 2010, str. 473)

F65.6 Mnohočetné poruchy sexuální preference

  • výskyt více než jedné sexuální preference a žádná není hlavní

F65.8 Jiné poruchy sexuální preference

* Frotérismus

  • jedná se o deviaci v aktivitě
  • vzrušení je dosahováno třením se o anonymní, neznámé ženské objekty v tlačenicích

* Tušérství

  • deviace v aktivitě
  • tušér dosahuje vzrušením doteky intimních míst anonymních ženských objektů

* Patologická sexuální agresivita

  • deviace v aktivitě
  • sexuální vzrušení je dosahováno překonáváním odporu napadené anonymní ženy a minimalizace její kooperace

Poruchy sexuálních funkcí (F52: Sexuální dysfunkce)

jde o sexuální poruchy, které nejsou způsobeny organickou poruchou nebo nemocí v podstatě se týkají 4 celků touha (apetence) stav vzrušení orgasmus uvolnění (svalová relaxace) příčina je psychogenní; jedinec se nemůže podílet na sexuálním vztahu tak, jak by si přál

F52.0 Nedostatek nebo ztráta sexuální žádostivosti

nevylučuje sexuální slast nebo vzrušení nedostatek sexuální touhy (u mužů) – příčinou mohou být konflikty, stres, slabé libido, nepřitažlivost partnerky – dle příčiny se volí terapie (často chybí chuť spolupracovat s terapeutem, protože muže to nezajímá – stěžovatelkou tak mnohdy bývá žena) frigidita (u žen) – chybění sexuální touhy a vzrušivosti – primární x sekundární, generalizovaná x globální

F52.1 Odpor k sexualitě a nedostatek prožívání sexuální slasti

představa sexuálního aktu produkuje příliš mnoho obav nebo úzkostí, takže se sexuální aktivitě vyhýbá (sexuální averze) – souvislost s partnerskými problémy i možnými traumaty

F52.2. Selhání genitální odpovědi

u mužů hovoříme o poruchách erekce – erektilní dysfunkce – obtížné dosažení a udržení erekce potřebné pro uspokojivou soulož (cca 8 % mužů je impotentních), pokud se projevuje jen v některých situacích a začátek potíží není náhlý, je příčina pravděpodobně psychogenní, v opačném případě bývá příčina organická u žen jde o snížení nebo absence lubrikace

F52.3. Poruchy orgasmu

Dysfunkční orgasmus – orgasmus se nevyskytuje, nebo je značně opožděný (může být situační nebo úplný – orgasmus se nikdy nedostaví; asi 5 % žen je anorgasmických Ejaculatio retardata – nepřiměřeně dlouhá a nechtěná orgastická latence Ejaculatio deficient – chybění ejakulace (anejakulace), příčiny obou: vztah k partnerce, nevhodná výchova (trestání onanie) Retrográdní ejakulace – semeno jde do močového měchýře Anorgasmie – chybění pocitového vyvrcholení při sexuální stimulaci ženy, bývá pravidlem u frigidních žen, některé ženy dosahují orgasmu při masturbaci, ale ne při souloži (koitální anorgasmie), způsobují to faktory vývojové, situační, emoční a postojové Porucha satisfakce – ejakulace i orgasmus jsou, ale bez uspokojení

F52.4 Předčasná ejakulace

pokud dojde k ejakulaci před imisí (ejaculatio ante portas) nebo při imisi (intra portas), ale podle partnerů předčasně typ konstituční, stenický – genetické předpoklady, vysoký testosteron, jsou schopni styk rychle opakovat typ astenický – nižší testosteron, čím delší dobu trvá snaha o erekci, tím rychlejší je ejakulace léčba – někdy postačí kondom + znecitlivující mast, psychofarmaka, masturbace a opakovaná soulož, přerušovaná soulož diferenciální diagnóza: problémy s erekcí, zpožděná erekce – pokud dosažení erekce vyžaduje delší stimulaci, může se zdát ejakulace jako předčasná

F52.5 Neorganický vaginismus

spazmus svalů pánevního dna obklopujících vaginu, který způsobuje uzavření vchodu do vaginy – zavedení penisu je bolestivé až nemožné generalizovaný (objevuje se i při gynekologickém vyšetření) x prekoitální diferenciální diagnóza: fobické vyhýbání souloži – není přítomen spazmus, somatické příčiny – vyloučí je gynekologické vyšetření často následky sexuálních traumat

F52.6 neorganická dyspareunie

dyspareunie – nepříjemné pocity při sexu algopareunie – bolestivé pocity při sexu


Léčba

F52: Sexuální dysfunkce

V případě obtíží biologického charakteru farmakoterapie (př. poruchy erekce – u erektilních problémů zjišťujeme, zda se jedná o biologickou či psychickou příčinu pomocí tzv. "známkového testu".) V případě obtíží psychického rázu psychoterapeutické přístupy + párová terapie s nácviky – v ČR zavedl Kratochvíl po vzoru Masterse a Johnsonové. Dříve realizováno v psychiatrických nemocnicích, dnes již pouze edukace v ordinaci a provádění postupného sledu cvičení doma. TIP: Kratochvíl – Sexualita jako obohacení života (celý popis párového nácviku)

F64 Poruchy pohlavní identity → Transsexualita

terapeutická intervence – pomoc s adaptací na opačné pohlaví, pomoct v průběhu období změny (Real life test) – intervence behaviorálního charakteru s tréninkem sociálních dovedností (Weiss, 2010, str. 449) v průběhu přeměny pohlaví kombinace terapeutického přístupu, hormonální léčby, Real life test (období, kdy jedinec funguje jako by již byl v těle opačného pohlaví) k operativnímu zákroku může, ale nemusí dojít TIP: Klec pro majáky (Mike Perry) – příbeh Female to Male

F65 Poruchy sexuální preference

nejedná se o „léčbu“ v pravém slova smyslu, protože sexuální preference jsou trvalou součástí osobnosti cíle terapie: úprava chování, edukace, pěstování náhledu, posilování vědomé kontroly, změna postojů, sexuální adaptace a sociální reintegrace psychoterapie – individuální i skupinová psychoterapie (behaviorální metody, KBT, psychodynamické a psychoanalytické přístupy) biologická léčba – cílem je potlačení sexuální apetence hormonální léčba, psychofarmaka (prášky, depoty... – kombinováno také s ambulantní léčbou) kastrace – v ČR povoleno, ve světě velmi diskutabilní dojde k poklesu hladiny testosteronu a tím k poklesu sexuální apetence pacient musí sobrovolně souhlasit se zákrokem 2 varianty: odnětí varlat / testikulární pulpektomie (odnětí pouze hormonálně aktivní tkáně, z estetického hlediska výhodnější)

v případě sexuálních delikventů: detenční zařízení ochranné léčení – praxí bývá odpykání trestu ve vězení + následné léčení v psychiatrické nemocnici na uzavřeném oddělení; doba léčení je závislá na posouzení jedince odborníkem (posuzování probíhá pravidelně po určité době) ambulantní léčba následující po propuštění z léčení TIP: Léčbě sexuálních deviací se věnuje celá IV. část publikace Sexuální deviace (Weiss, 2002)

F66 Poruchy psychické a chování, související se sexuálním vývojem a orientací

především terapeutický přístup, pomoc v orientaci v sobě samém

Literatura

Weiss, P. (2002). Sexuální deviace: klasifikace, diagnostika, léčba (Vyd. 1.). Praha: Portál. Weiss, P. A kol. (2010). Sexuologie. Praha: Grada. Weiss, P., Fifková, H. (2010). Poruchy pohlavní identity v dětství a v dospívání. Pediatr. pro Praxi 2010; 11(3): 174–17 http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/03/09.pdf Říčan, P., & Krejčířová, D. (2006). Dětská klinická psychologie (4., přeprac. a dopl. vyd.). Praha: Grada. zápisky z přednášek sexuální psychologie a speciální psychopatologie