Cambridge Analytica

Verze z 23. 10. 2021, 20:01, kterou vytvořil Anna.Najmanova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Cambridge Analytica byla společností, která působila pět let. Její jméno často bývá skloňováno v souvislosti s volbami nebo skandálem s naklá…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Cambridge Analytica byla společností, která působila pět let. Její jméno často bývá skloňováno v souvislosti s volbami nebo skandálem s nakládáním uživatelskými daty z Facebooku.

Charakteristika

Jedná se o britskou společnost, která byla založena v roce 2013. Velmi úzce, jako dceřiná společnost, je spjata s poněkud kontroverzní výzkumnou organizací Strategic Communication Laboratories Group (SCL Group), která byla založena před více než dvaceti pěti lety. SCL Group se prezentuje jako vládní a vojenský dodavatel, který o sobě tvrdí, že pracuje v mnoha oblastech, od výzkumu potravinové bezpečnosti přes boj s narkotiky až po politické kampaně.

Jak již bylo řečeno, společnost pro analýzu dat Cambridge Analytica byla založena v roce 2013, a zdálo se, že její zaměření je jasné – volby v USA. Na jejím začátku do ní dokonce investoval Robert Mercer patnáct milionů dolarů. Jméno vybral ale Steve Bannon, v té době budoucí poradce Bílého domu. Sama Cambridge Analytica nabízela průzkum spotřebitelů, cílenou reklamu a další služby související se shromažďováním dat klientů, kteří pocházeli z oblasti politiky i firem.

Široké pole působnosti

Cambridge Analytica si pro své působení vybrala několik zemí po celém světě. Předně je známá působením na volby v USA, když kandidoval na prezidenta Donald Trump. Dále ale také působila v dalších zemích, například v Nigérii (volby prezidenta Uhurua Kenyatty v letech 2013 a 2017) , Kenii či v Argentině. Dle všeho se ale její činnost promítla také v České republice, v souvislosti se společností Lukoil.

Skandál s daty

Společnost Cambridge Analytica nechvalně proslula skandálem s daty, který byl odhalen v roce 2015. Problém byl v tom, že společnost bez vědomého souhlasu uživatelů získala data takřka padesáti milionů uživatelů Facebooku. Díky tomu mohla vytvořit zhruba třicet milionů osobnostních profilů a dále prodala data americkým politikům, kteří bojovali ve volbách a tato získaná data využila za účelem ovlivnění voličů.

Podvod spočíval v aplikaci s názvem „thisismydigitallife“, kterou v roce 2014 vyvinul Alexandr Kogan. Aplikace finančně odměnila uživatele za účast v kvízu, ale aby se spustil kvíz, museli uživatelé poskytnou souhlas k tomu, aby aplikace měla přístup k jejich profilům na Facebooku a profilům jejich přátel. Účast byla velká, zapojilo se přes 270 000 uživatelů, aplikace měla přístup k úplnému profilu zhruba padesáti milionům přátel. Tento podvod byl pro společnost fatální a vedl ji k zániku.