Charakterizujte vývoj a současný stav rodiny formátů typu MARC a uveďte a porovnejte jeho hlavní reprezentanty ve světovém kontextu

Verze z 7. 12. 2015, 17:51, kterou vytvořil Michal.Bily (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Skupina formátů typu MARC, vycházející z normy ISO 2709: # '''Formáty MARC anglo-saské koncepce''' – z původní struktury LCMARC, vázány na ka…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Skupina formátů typu MARC, vycházející z normy ISO 2709:

  1. Formáty MARC anglo-saské koncepce – z původní struktury LCMARC, vázány na katalogizační pravidla AACR2, patří sem formáty USMARC, OCLC-MARC (USA), CANMARC (Kanada), UKMARC (Velká Británie), IBERMARC (Španělsko), Picamarc(Itálie)…..
  2. Formáty INTERMARC (franko-italská koncepce), vycházející z prvního francouzského formátu MONOCLE; jsou vázány na katalogizační pravidla příslušných zemí. Do skupiny patří formát INTERMARC a MARC-SIBIL (Francie, Švýcarsko), INTERMARC (Belgie), PICA-MARC (Holandsko);
  3. Formát UNIMARC, zvláštní případ skupiny formátů MARC; jde o formát umělý, označovaný jako formát bibliografický, nikoliv katalogizační, jenž sice původně neměl být vázán na žádná katalogizační pravidla, ale ve skutečnosti tato závislost na originálním americkém formátu MARC i korespondujících pravidlech existuje; byl vytvořen jako univerzální převodník pro konverze záznamů mezi jednotlivými národními formáty v rámci jednoho ze základních programů organizace IFLA „UBCIM“ (Mezinárodní bibliografická kontrola a mezinárodní MARC); v případě adaptace tohoto formátu na formát národní může dojít k jeho změnám, a to buď pouze v bloku polí pro národní použití (9--), nebo také v dalších polích (všechna návěští polí obsahujících číslici 9, tj. 9--, -9-, --9, dále hodnoty „9“ v indikátorech či identifikátorech jsou zpracovávány pouze na národních úrovních)

Vnitřní rozdělení - komunikativní formáty bibliografické, komunikativní formáty autorit. Např. USMARC obsahuje 4 druhy dílčích formátů (pro bbg.data, pro autority, pro údaje o vlastnících dokumentech a údajích lokačních, pro klasifikaci).

Projekt MARC vznikl v roce 1965 (nové verze 1968, 1972 ISO 2709) z iniciativy Henriette Avram – programátorka Library of Congres - pod zkratkou MARC (MAchine Readable Catalog) – 1966 – od té doby světově všeobecně označovaný způsob konstrukce bibliografických záznamů, vycházejících z řešení vyvinutých pro tento projekt.

Rozdíl mezi UNIMARC a MARC21 - MARC21 je úspěšnějším (rozšířeným, podporovaným) nástupcem formátu UNIMARC. Základní struktura obou formátů je totožná (členění do návěští, polí, podpolí apod.), ale je zde řada odlišností - změna osnovy u MARC21 = odlišné označení polí a podpolí.