Co jsou dějiny knihy? Vyložte základní principy Darntonova „knižního komunikačního okruhu“ a jeho kritiky (Adams & Barker)

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Robert Darton se posledních 25 let věnuje náročnému a vyčerpávajícímu zkoumání produkce, distribuce a vlivu nelegální literatury v předrevoluční Francii. Dějiny knihy mají podle Dartona být zaměřeny na společenské a kulturní dějiny komunikace prostřednictvím tisku. Jejich cílem je porozumět tomu, jak se ideje šířily tiskem a jak působnost tištěného slova ovlivňovala myšlení a jednání lidstva v průběhu posledních pěti století.

Z takto ambiciózního projektu nevyhnutelně vzešla celá řada specializovaných oblastí výzkumu, sahajících od prací zabývajících se obsahem soukromých knihoven až po zkoumání dosud přehlížených žánrů. Podle Darntona se dějiny knih zaplnily tolika „pomocnými disciplínami" a samostatnými směry bádání, že „už nelze zahlédnout jejich obecné obrysy". Aby tuto situaci napravil, navrhl Darnton obecný model komunikační sítě, určený k analýze procesu vznikání knih a jejich šíření ve společnosti. Model vychází z předpokladu, že všechny tištěné knihy „procházejí víceméně tímtéž životním cyklem", a co je podstatné, že „s drobnými obměnami by tento model měl platit pro všechna období v dějinách tištěné knihy" [1]

Odkazy

Reference

  1. Johnston, Gordon, and Přeložil Pavel Černovský. “Co Jsou to Dějiny Samizdatu?” Česká Literatura, vol. 64, no. 6, [Ceská literatura, Institute of Czech Literature, The Academy of Sciences of the Czech Republic], 2016, pp. 870–94, http://www.jstor.org/stable/24916118.

Doporučená literatura

  • ŠMEJKALOVÁ, Jiřina. Kniha: (k teorii a praxi knižní kultury). Vyd. 1. Brno: Host, 2000. 240 s. Studium; sv. 5. ISBN 80-7294-005-8.


Související články

  • [[]]


Klíčová slova