Grafický formát: Porovnání verzí

Řádek 21: Řádek 21:
 
==Související termíny==
 
==Související termíny==
 
* '''Barevná hloubka''' - udává, kolik barev se současně na obrazovce může zobrazit:
 
* '''Barevná hloubka''' - udává, kolik barev se současně na obrazovce může zobrazit:
:* 16 barev (4 bity)
+
:* '''16 barev''' (4 bity)
:* 256 barev (8 bitů)
+
:* '''256 barev''' (8 bitů)
:* 65 536 barev (16 bitů, high color)
+
:* '''65 536 barev''' (16 bitů, high color)
:* 16,7 milionů (24 bitů, '''true color''', věrné zobrazení)
+
:* '''16,7 milionů''' (24 bitů, '''true color''', věrné zobrazení)
 
* '''True color''' termín "true color" se používá, protože lidské oko je schopno rozlišit 16,7 milionů různých barevných odstínů '''RGB''' (256x256x256)
 
* '''True color''' termín "true color" se používá, protože lidské oko je schopno rozlišit 16,7 milionů různých barevných odstínů '''RGB''' (256x256x256)
 
* '''RGB (Red, Green, Blue)''' - u většiny technických zařízení se dosahuje barevného zobrazení součtem tří hodnot základních barev - červené + zelené + modré.
 
* '''RGB (Red, Green, Blue)''' - u většiny technických zařízení se dosahuje barevného zobrazení součtem tří hodnot základních barev - červené + zelené + modré.

Verze z 28. 11. 2015, 17:10

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


Grafickým formátem jsou stanoveny pravidla a postupy uložení grafických dat v souboru. Dle formátu mohou být do souboru ukládányi další informace, např. náhled obrázku v malém rozlišení (thumbnails), informace o expozici, cistlivosti ISO, datu a čase pořízení, a další.

Základní grafické formáty

Grafické formáty je možné hodnotit podle mnoha kritérií (univerzálnost, přesnoost, věrnost, kompresní poměr či náročnost na výpočet).

Bitmapový formát/rastrová grafika

Data rastrových formátů jsou uložena do matic tvořených pixely (každý pixel obsahuje informace o světlosti a barvě), takže pixelová grafika je plochou tvořenou barevnými body (pixely). Nároky na paměťovou kapacitu rostou s velikostí plochy, rozlišení a barevné hloubky. [1] S rastrovými formáty je možné vytvářet a upravovat v počítačových grafických aplikacích a nabízejí výhodu snadného vygenerování obrázku pomocí běžného snímacího přístroje (fotoaparátu, skeneru, apod.). Záporem mohou být při velkém rozlišení a barevné hloubce velké nároky na ukládací kapacitu. Problematická je také změna velikost obrázku, kdy zvětšení nebo zmenšení vede ke zhoršení obrazové kvality obrázku[1].

  • JPEG (Joint Photographic Experts Group) - je nejužívanější obrazový formát pro ukládání obrázků s úspornou velikostí ukládaného souboru, kvůli které je formát JPG je často užíván v prostředí webových stránek, emailové komunikace nebo při práci s paměťovými kartami fotoaparátů. JPEG umí zobrazovat 24bitové barevné informace. ukládá soubory ve snížené kvalitě ztrátovou kompresí (Discrete Cosinus Transformation).
  • TIFF/TIF (Tagged Image File Format) - formát firmy Aldus Corporation umožňující bezeztrátové ukládání pomocí komprimační metody LZW. považuje se za nejkvalitnější formát komerčního užití (zejm. výměna dat mezi grafiky a reprodukčními firmami). Nabízí různé možnosti uložení rastrové grafiky společně s dalšími údaji (název užitého softwaru, typ skeneru). Formát TIFF podporují všechny skenery. Sám o sobě nemusí prezentovat vyšší kvalit, většina dalších formátů (mimo JPG) jsou take bezeztrátové. TIF je nejpřizpůsobivější formát s výjimkou užití na webu. Ve formátu TIFF je možné ukládat černobílé, šedé i barevné obrázky (l*a*b, CMYK, RGB)
  • RAW - formát užívaný výrobci kamer a fotoaparátů
  • PNG (Portable Network Graphics) - vyvinut jako náhrada formátu GIF firmy Unisys. Podporuje 24bitovou barevnou hloubku a nabízí bezeztrátovou komprimaci. Povoluje definici průhlednosti pozadí.
  • GIF (Graphic Interchange Format) - byl vyvinut r. 1987 firmou Unisys. Formát redukuje barevné informace obrázku do palety o maximálně 256 barvách (indexované barvy). Formát obsahuje metodu bezeztrátové komprimace dat (LZW). Pro svou schopnost redukovat barvy je formát použitelný zejména pro ploché obrázky, a ne pro zobrazování fotografií (kde je vhodnější JPEG). [1]
  • BMP (Bit Mapped Picture) - obrazový formát u počítačů kompatibilních s Windows a OS/2. BMP může obsahovat obrazové informace o barevné hloubce od 1 bitu až po 24 bitů. Může být komprimován pomocí RLE. Maximální velikost obrázku činí 65536x65536 pixelů.
  • WDP / HD Photo

Vektorové formáty

Data jsou zaznamenána algoritmy, které popisují jednoduché objekty v obrázku. Tím se docílí toho, že zvětšování a zmenšování obrázku nevede k zhoršení obrazové kvality. Kompresní poměr je velice úsporný.

  • SVG

Související termíny

  • Barevná hloubka - udává, kolik barev se současně na obrazovce může zobrazit:
  • 16 barev (4 bity)
  • 256 barev (8 bitů)
  • 65 536 barev (16 bitů, high color)
  • 16,7 milionů (24 bitů, true color, věrné zobrazení)
  • True color termín "true color" se používá, protože lidské oko je schopno rozlišit 16,7 milionů různých barevných odstínů RGB (256x256x256)
  • RGB (Red, Green, Blue) - u většiny technických zařízení se dosahuje barevného zobrazení součtem tří hodnot základních barev - červené + zelené + modré.

Živostnost grafických formátů

V současné době existuje celá řada grafických formátů. Důležitým aspektem volby vhodného formátu je životnost (lifespan) formátů, které je klíčová zejména v oblasti dlouhodobé ochrany digitálních dat. Souvisejícím problémemem je kapacita dostupných úložišť pro vznikající data. Proto je nutné v oblasti digitalizace, digitální fotografie rozlišovat data, která chceme dlouhodobě ukládat a chránit. Nedílnou součástí, způsobů jak cíleně redukovat objem vzniklých digitálních dat, je využití vhodné komprese.

Komprese grafických formátů

Koprese/komprimace dat

Cílem komprese nebo komprimace dat (data compression) je jejich efektivnější reprezentace zmenšením objemu původních dat procesem redukce datového toku (bitstream). Dochází k odstraňování redundantních dat, což umožňuje zrychlení přenosu dat, usnadňuje načítání a zpracovávání dat. Komprimace snižuje nároky na hardware a úložné kapacity. Podle použitého algoritmu rozeznáváme kompresi ztrátovou a bezeztrátovou.

Bezeztrátová komprese (lossless compression)

Metody bezeztrátové komprese dat zachovávají vstupní data. Bezeztrátové kompresní algoritmy by ze své podstaty měly být zároveň matematicky bezeztrátové (mathematically lossless).

Ztrátová komprese (lossy compression)

Při použití ztrátové komprese nelze ze již zkomprimovaných dat rekonstruovat identickou kopii původní předlohy.

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 WINKLER, Peter. Velký počítačový lexikon: co je co ve světě počítačů. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2009, 520 s.

Doporučená literatura

Externí odkazy

Zdroje obrázků

Související články

Klíčová slova

grafické formáty, obrazové formáty, digitalizace, digitální sbírky