V této práci jsem se věnovala hlavním představitelům v oboru HCI. Jak jsem zjistila, je jich opravdu mnoho, nastínila jsem pouze několik z nich, proto nezapomeňte sledovat použitou literaturu. Obzvláště „Human computer interaction bibliography” je opravdu cenný zdroj informací.


Pracoviště

Je mnoho představitelů a pracovišť oboru HCI, proto bych se zaměřila pouze na některé. ACM SIGCHI http://www.sigchi.org/ (New York, United States) – speciální zájmová skupina z oblasti HCI. Sdružuje lidi, kteří pracují na návrhu, hodnocení, provádění a studium interaktivních počítačových systémů pro lidskou potřebu. Poskytuje mezinárodní, interdisciplinární fórum pro výměnu názorů v oblasti HCI. Patří mezi celosvětově nejvýznamnější. ACM SIGCHI pořádá CHI (konference; viz níže). Belgian laborator of Computer-Human Interaction (BCHI) http://www.isys.ucl.ac.be/bchi/ (Louvain-la-Neuve, Belgium) – je to laboratoř HCI v Belgii. Provádí výzkum, vývoj a konzultační služby v oblasti uživatelského rozhraní, strojírenství, HCI a využitelnosti inženýrství. Je tady také mnoho regionálních organizací, např. Cadius http://www.cadius.org/ (Spain) – online komunita pro španělsky mluvící HCI odborníky, British Computer Society (BCS) http://www.bcs.org/ (England, United Kingdom), Norwegian Computer Society HCI SIG http://www.dnd.no/ostlandet/bits/ (Oslo, Norway), Southern Michigan Northern Ohio Local Special Interest Group in Computer Human Interaction http://www.usabilityfirst.com/ (Michigan/Ohio, United States) a mnoho dalších.


Konference

V oboru HCI se konají různé konference, z nichž nejdůležitější z hlediska výzkumu v této oblasti je ACM konference o lidských faktorech v počítačových systémech. Bývá označována jako CHI http://www.hcibib.org/bs.cgi?searchtype=proceedings&query=C.CHI.*&rectype=conferences [:kai, khai:]. CHI je velká, vysoce konkurenční konference. Má tisíce návštěvníků a poměrně široký rozsah působnosti.

Existuje mnoho dalších větších i menších, odborných či regionálních a všeobecných konferencí. Mezi odborné konference patří Uist http://www.hcibib.org/bs.cgi?searchtype=proceedings&query=C.UIST.*&rectype=conferences (ACM Symposium on User Interface Software and Technology) je to přední fórum pro inovaci softwaru a technologií pro rozhraní HCI. Sponzorován SIGCHI. Uist svádí dohromady přední odborníky z různých oborů, které zahrnují tradiční grafické uživatelské rozhraní, výpočetní techniku, vstupní a výstupní zařízení. Toto sympózium je ideální místo k výměně výsledků z výzkumu. Další odbornou konferencí je MobileHCI http://www.mobilehci09.org/. To je mezinárodní konference o HCI z hlediska mobilních zařízení a služeb. Hostitelem je opět SIGCHI. Tato konference se koná každoročně od roku 1998. V r. 2008 se konala v Amsterodamu v Nizozemsku a v r. 2009 se bude konat v Bonnu v Německu.

Mezi regionální a všeobecné bychom mohli zařadit INTERACT http://www.ifip-hci.org/INTERACT.html. Což je mezinárodní konference o vzájemném působení člověka a počítače. Je to konference dvouletá, střídavá s konferencí AVI http://hci.uniroma1.it/avi2008/ – mezinárodní pracovní konference o pokročilém vizuálním rozhraní. Každé dva roky se koná v Itálii. Konference tradičně sdružuje odborníky z různých oblastí výpočetní techniky, kteří mají společný zájem na vytváření koncepce, designu a provedení vizuálních a obecných, percepčních rozhraní. Prostřednictvím let byla konference svědkem rostoucího zájmu v rámci Společenství pro mobilní zařízení, jako jsou například Smartphone Palmtop a PDA.


Časopisy

Z časopisů je to např. Human Computer Interaction http://hci-journal.com/, interdisciplinární magazín. Další např. Interacting with Computers http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/525445/description#description. Tento časopis je prací britské skupiny o HCI; odborná skupina britské počítačové společnosti. Časopisy vydávané pod záštitou ACM SIGCHI – k nim patří např. ACM interactions http://interactions.acm.org/ (časopis vydávaný 1x2 měsíce, zabývá se aplikovaným HCI) nebo ACM SIGCHI Bulletin http://bulletin.sigchi.org/ (to je oficiální vyhlášení; zobrazuje sloupce, články a novinky o HCI, zveřejňuje se čtvrtletně a posílá se všem členům SIGCHI). Z dalších časopisů bych vyzdvihla Computers in human behavior http://www.elsevier.com/wps/find/journaldescription.cws_home/759/description#description což je odborný časopis věnovaný zkoumání počítačů z psychologického hlediska. Zveřejněny jsou původní teoretické práce, výzkumné zprávy, recenze literatury, software, alba, recenze knih a vyhlášky. Časopis se zabývá jak používáním počítačů z hlediska psychologie, psychiatrie a příbuzných oborů, tak i psychologickým dopadem používání počítače pro jednotlivce, skupiny a společnosti. První kategorie zahrnuje předměty zkoumání využití počítačů pro profesionální praxe, odborné vzdělávání, výzkum a vývoj teorie. Druhá kategorie obsahuje články zabývající se psychologickými účinky počítačů na jevy, jako je rozvoj lidských zdrojů, vzdělávání, poznávání, osobnostní a sociální interakce. Časopis se zabývá interakcí člověka s počítačem, ne počítačem samo o sobě. Počítač se bere pouze jako médium, prostřednictvím kterého je vyjádřeno a tvarováno lidské chování. Hlavním poselstvím většiny předmětů je informace o lidském chování. Proto odborníci, kteří se zajímají o psychologické aspekty používání počítače, ale s omezenou znalostí počítačů, shledají tento časopis zajímavým.


Představitelé

Jistě by bylo zajímavé znát odborníky pracující v oblasti HCI. Mark Ackerman http://www.eecs.umich.edu/~ackerm/ - výzkumník v oblasti HCI. Docent na univerzitě v Michiganu. Vyučuje elektrotechniku a informatiku. Oblastmi jeho výzkumu jsou: Počítačově podporovaná spolupráce (CSCW), spolupráce systémů, interakce člověk-počítač (HCI), výpočetní technika a v nespolední řadě sociální výpočetní technika. Dále pan Antony D. Andre http://interface-analysis.com/home.shtml - zakladatel z oblasti Interface Analysis Associates http://www.interfaceanalysis.com/IAA_WEB/company_andre_a.html. Nebo Javier Kanada – specialista na HCI a uživatelsky přívětivé testování pro digitální rozhraní. Oboru se věnuje již přes 8 let. Má vlastní program Vostok (http://www.programavostok.com/en/) - hlavní činností jsou konzultace použitelnosti, interakce designu, školení a digitální produktový design. Spojován s organizací Cadius. Pořádá také mnoho konferencí a přednášek http://www.terremoto.net/javier/. Další pracovníci jsou k nalezení na webové stránce http://www.hcibib.org/hci-sites/PEOPLE.html.


Univerzity

Komu by se zalíbilo HCI natolik, tak si může vybrat ze škol, které se věnují HCI. Human-Computer Interaction (HCIL) United States, Maryland, College Park http://www.cs.umd.edu/hcil/ - HCIL má dlouhou, bohatou historii zkušeností s lidmi a novými technologiemi. Od pochopení potřeb uživatelů, k rozvoji a vyhodnocování těchto technologií, laboratoří na fakultě, zaměstnanců a studentů vede cesta k HCI výzkumu a výuce. HCIL rozvíjí moderní uživatelské rozhraní. Mezi hlavní aktivity patří spolupráce ve výzkumu, publikační a sponzorování dny otevřených dveří, semináře a sympozia. Či Interactive Media Lab (IML) Canada, Ontario, Toronto http://imedia.mie.utoronto.ca/IML/model/home.php - Interactive Media Lab (IML) je součástí lidských faktorů / Ergonomie oblasti odboru strojního a průmyslového inženýrství na univerzitě v Torontu. Navíc úzce spolupracovali s KMDI (Knowledge Media Design Institute). Laboratoř provádí výzkum zaměřený na zlepšení uživatelského rozhraní pro informační systémy. Tento výzkum zahrnuje konstrukci a zkoušení inovativních multimediálních prostředí a využitelnost testování stávajících rozhraní a systémů.


Anotovaná bibliografie

PERLMAN, Gary. HCI Bibliography : Human-Computer Interaction Resources [online]. 1998-04-10, last modified: 2008-11-20 [cit. 2008-11-09]. Text pouze v angličtině. Dostupný z WWW: <http://hcibib.org/>.

Anotace: Tato stránka obsahuje spoustu cenných informací z oblasti HCI. Od různých článků na HCI, přes bibliografii po různé weblogy a novinky.


SCOOTER, Morris. SIGCHI [online]. [2000] [cit. 2008-11-09]. Text pouze v angličtině. Dostupný z WWW: <http://www.sigchi.org/>.

Anotace: Webová stránka obsahující obecné informace, seznam lidí, kteří se věnují HCI. Jsou zde k nalezení i jiné zdroje na HCI.


WILSON, Andy. Uist (ACM Symposium on User Interface Software and Technology) [online]. 2000 [cit. 2008-11-09]. Text pouze v angličtině. Dostupný z WWW: <http://www.acm.org/uist/uist2009/>.

Anotace: Webová stránka, která poskytuje informace o konferenci Uist. Obsahuje i archiv předchozích konferencí.


WIKIPEDIA. Human computer interaction [online]. [2008], last modified on 19 November 2008, at 04:16 [cit. 2008-11-09]. Dostupný z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Human-computer_interaction>.

Anotace: Článek v internetové encyklopedii nás seznamuje s HCI. Zaměřuje se na cíle, rozdíly v příbuzných oborech a budoucí vývoj. Jde zde i několik poznámek k terminologii a seznam akademických konferencí.


UNIVERSITY OF MARYLAND. Human-Computer Interaction Lab [online]. 2006 [cit. 2008-12-23]. Text pouze v angličtině. Dostupný z WWW: <http://www.cs.umd.edu/hcil/>.

Anotace: Webová stránka o Univerzitě v Marylandu, která se zabývá oborem HCI. Najdeme zde něco o HCIL, novinky, jejich výzkum a publikace.


CHIGNELL, Mark. Interactive media lab : ergonomics and human factors [online]. [1998] [cit. 2008-12-23]. Dostupný z WWW: <http://www.imedia.mie.utoronto.ca/IML/model/home.php>.

Anotace: Webová stránka, která představuje Interaktivní laboratoř. Najdeme zde něco o HCIL, nedávné události, jejich výzkum a publikace.


KANADA, Javier. Javier Canada : diseňador de interacción [online]. [2000] [cit. 2008-12-29]. Text pouze ve španělštině. Dostupný z WWW: <http://www.terremoto.net/javier/>.

Anotace: Webová stránka, která nás seznamuje se životem Javiera Kanady. Najdeme zde mnoho zajímavých informací o něm. Jeho aktuální projekty nebo profesní zkušenosti. Konference a přednášky, kterých se účastnil. Nebo jeho články a příspěvky. Dále knihy, které napsal a členství ve společenstvích, jimiž je členem.


KANADA, Javier. Programma Vostok : diseňo de interacción [online]. [2000] [cit. 2008-12-29]. Text pouze v angličtině. Dostupný z WWW: <http://www.programavostok.com/en/>.

Anotace: Webová stránka v angličtině, která nás seznamuje s nejnovějšími díly programu Vostok.