Hoax: Porovnání verzí

Řádek 1: Řádek 1:
Hoax je nebezpečná řetězová zpráva, nesoucí poplašné poselství skrze lživé informace. Jedná se o velmi častý nešvár dnešního internetu, jehož vznik a existence je v rozporu s [[Netiketa|netiketou]] a [[Informační etika|informační etikou]].  
+
Hoax je nebezpečná řetězová zpráva, nesoucí poplašné poselství skrze lživé informace. Jedná se o velmi častý nešvár dnešního internetu, jehož vznik a existence je v rozporu s [[Netiketa|netiketou]] a [[Informační etika|informační etikou]]. Za hoax lze dnes označit falešnou zprávu, podvod či klam. Jedná se o různorodé zprávy např. s virovým varováním, solidární řetězce, aj.
 
== Nejčastější typy hoaxů ==
 
== Nejčastější typy hoaxů ==
 
== Škodlivost hoaxů ==
 
== Škodlivost hoaxů ==
Řádek 13: Řádek 13:
  
 
=== Externí odkazy ===
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.hoax.cz/hoax/ Hoax.cz]
+
* [http://www.hoax.cz/hoax/ Hoax]
* [http://manipulatori.cz/category/hoax/ Manipulátoři.cz]
+
* [http://manipulatori.cz/category/hoax/ Manipulátoři]
* [http://www.hatefree.cz/blo/hoaxy HateFree.cz]
+
* [http://www.hatefree.cz/blo/hoaxy HateFree]
 +
* [http://www.snopes.com Snopes]
 +
* [http://urbanlegends.about.com UrbanLegends]
 
===Související články===
 
===Související články===
 
* [[Informace]]
 
* [[Informace]]

Verze z 7. 1. 2017, 18:10

Hoax je nebezpečná řetězová zpráva, nesoucí poplašné poselství skrze lživé informace. Jedná se o velmi častý nešvár dnešního internetu, jehož vznik a existence je v rozporu s netiketou a informační etikou. Za hoax lze dnes označit falešnou zprávu, podvod či klam. Jedná se o různorodé zprávy např. s virovým varováním, solidární řetězce, aj.

Nejčastější typy hoaxů

Škodlivost hoaxů

Ochrana

Odkazy

Reference

[1]

  1. ...

Použitá literatura

  • ČÁSLAVSKÁ, Veronika. Šíření tzv. novinářských kachen v českých médiích na příkladu agentury Central European News. Šíření tzv. novinářských kachen v českých médiích na příkladu agentury Central European News / Veronika Čáslavská ; vedoucí práce Roman Hájek ; oponent práce Ludmila Trunečková [online]. 2016 [cit. 2017-01-06].
  • FRANK, RUSSELL. Caveat Lector: Fake News as Folklore. Journal of American Folklore [online]. 2015, 128(509), 315-332 [cit. 2017-01-06]. ISSN 00218715.

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

novinářská kachna, nepravdivé informace, hoax, internet, online média