Přehled kognitivních zkreslení: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „'''Kognitivní biasy'''(kognitivní zkreslení) jsou podstatou předsudků a stereotypního myšlení.Většina argumentačních klamů může být biasy, …“)
 
Řádek 30: Řádek 30:
 
== Reference ==
 
== Reference ==
 
<references />
 
<references />
 +
[[Kategorie: Sociální psychologie|*]]

Verze z 27. 10. 2014, 16:53

Kognitivní biasy(kognitivní zkreslení) jsou podstatou předsudků a stereotypního myšlení.Většina argumentačních klamů může být biasy, pokud jsou však použity vědomě, nejde o bias, ale o podvod. U kognitivního biasu je podstatné, že si jej člověk neuvědomuje a že nejde o okamžitou chybu ale výsledek chybného myšlenkového procesu, při němž výzkumník z nějakého vnitřního nevědomého důvodu předpokládá nebo naopak odmítá nějaký výsledek a své pozorování proto interpretuje zaujatě.[1]

Název Popis
Dunning-Krugerův efekt Nekompetentní jedinci si neuvědomují svou neschopnost, protože jim chybí dovednost rozlišovat k čemu jsou skutečně kompetentní. Naproti tomu kompetentní jedinec může mít menší sebevědomí, protože se může mylně domnívat, že ostatní mají odpovídající znalosti.[2]
Forerův efekt jednotlivci určují vysokou přesnost hodnocení na popisy jejich osobnosti, které jsou údajně přizpůsobeny speciálně pro ně, ale ve skutečnosti jsou vágní a dostatečně obecné,vztahující se na širokou škálu lidí. Příklad- Horoskopy[3]
Haló efekt chyba prvního dojmu ze sociální percepce. Ovlivnění posuzovatele prvním dojmem, kterým určitý člověk zapůsobil (ať již kladně nebo záporně)

Reference

  1. Haselton, M. G., Nettle, D., & Andrews, P. W. (2005). The evolution of cognitive bias. In D. M. Buss (Ed.), The Handbook of Evolutionary Psychology: Hoboken, NJ, US: John Wiley & Sons Inc. pp. 724–746.
  2. Kruger Justin, & Dunning David. Unskilled and unaware of it: How difficulties in recognizing one's own incompetence lead to inflated self-assessments. Journal of Personality and Social Psychology, vol. 77(issue 6), undefined. DOI: 10.1037//0022-3514.77.6.1121.
  3. Fichten Catherine S., Sunerton Betty, Vohs Kathleen D., & Beins Bernard C. Popular Horoscopes and the “Barnum Effect”. The Journal of Psychology, vol. 114(issue 1), undefined. DOI: 10.1002/9780470479216.corpsy0108.