Sociální styk: Porovnání verzí

Řádek 7: Řádek 7:
 
* '''sociální komunikace''' (účastníci sociální interakce si již něco sdělují, je prostředkem interakce, lidé se navzájem dorozumívají).
 
* '''sociální komunikace''' (účastníci sociální interakce si již něco sdělují, je prostředkem interakce, lidé se navzájem dorozumívají).
  
== Reference ==
+
== Odkazy ==
== Použitá literatura ==
+
=== Reference ===
== Externí odkazy ==
+
=== Použitá literatura ===
== Související články ==
+
=== Externí odkazy ===
== Zdroje obrázků ==
+
=== Související články ===
== Klíčová slova ==
+
=== Zdroje obrázků ===
 +
=== Klíčová slova ===

Verze z 5. 1. 2016, 18:44

Sociální styk se jako mezi dvěma póly uskutečňuje mezi společenským prostředím a jednotlivcem. Má tři základní složky:

  • sociální percepce (vnímání a poznávání světa kolem nás, zahrnuje vytváření obrazu o okolí, partnerovi i o člověku samotném). V pedagogické interakci, tedy interakci probíhající v pedagogickém prostředí, rozumíme pod pojmem sociální percepce například způsob, jak učitel vnímá žáka a žák učitele, jak vnímá jeden učitel rodiče a navzájem, jak vidí ředitel učitele, dále jak učitel vnímá celou třídu jako určitou sociální skupinu, jak žáci určité školy vnímají učitelský sbor, rodiče učitele atd.;
  • sociální interakce (něco se mezi účastníky interakce děje, vznikají určité vztahy, které tvoří další rovinu styků, tj. setkání). Jde tedy o souhrn působení, styku mezi jedincem a jeho sociálním prostředím. Nejsilnější místo v sociální interakci zaujímá styk interpersonální. Tento styk může být s převažujícím jednostranným působením subjektů, ale častěji jde o působení oboustranné, kdy oba subjekty jsou aktivní, navzájem se ovlivňují, může docházet ke kooperaci, soupeření, vzájemné pomoci, soutěžení i hře;
  • sociální komunikace (účastníci sociální interakce si již něco sdělují, je prostředkem interakce, lidé se navzájem dorozumívají).

Odkazy

Reference

Použitá literatura

Externí odkazy

Související články

Zdroje obrázků

Klíčová slova