Definice

Software (neboli programové vybavení) je nehmotná část počítače, která provádí nějakou činnost. Hardware je naopak fyzická část počítače. Software i hardware na sobě vzájemně závisí. Žádná z částí nemůže být ke svému účelu použita sama o sobě. Software může být definováni i jako veškerá data uložená v paměti počítače (spustitelné soubory, skripty, knihovny, obrázky, textové dokumenty, …), tedy i data, která obvykle žádnou činnost neprovádějí. Hranice mezi programem a daty může být nejasná (spustitelný program zkomprimovaný v ZIP souboru, nebo HTML soubor s kousky JavaScriptu).

Rozdělení softwaru

Software lze na všech platformách rozdělit podle úhlu pohledu do několika kategorií.

Funkce

Podle účelu nebo oblasti použití můžeme software rozdělit na tyto skupiny:

Systémový software

Poskytuje základní funkcionalitu počítačovému hardwaru a platformu pro běh aplikačního softwaru. Zahrnuje tento software:

  • Firmware, software obsažený v hardware, sloužící pro jeho řízení (BIOS, vstupně-výstupní zařízení, tiskárny, CD/DVD mechaniky, grafické a zvukové karty, …).
  • Operační systém, je základní kolekce programů, které řídí zdroje počítačového hardwaru a poskytují základní služby pro další programy, zejména aplikační software. Pro funkce jako vstup, výstup a alokace paměti,operační systém působí jako prostředník mezi programy a počítačovým hardwarem. Operační systémy se nalézají na většině zařízení, které obsahují počítač. (mobilní telefon, herní konzole, web server,…) Příklady populárních OS: Android, iOS, Linux, Microsoft Windows.
  • Ovladače zařízení, programy obsluhující a kontrolující konkrétní typ zařízení připojeného k počítači. Poskytují softwarové rozhraní k hardwarovým zařízením. Umožňují operačním systémům a dalším programům přístup k hardwarovým funkcím, bez potřeby znát jeho přesné detaily.(myš, webkamera, USB port, tiskárna,…).
  • Utility, software pomáhající uživatelům s analýzou, konfigurací, optimalizací a údržbou počítače (Anti-virus, Disk cleaners, Archivační software)