Tim Berners-Lee

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Prosím dodržte lhůtu sedmi dnů od doby, kdy byla tato zpráva vložena (přesné datum vyhledejte v historii). Poté neváhejte šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


Sir Tim Berners-Lee

Sir Timothy John Berners-Lee (8. června 1955, Londýn), též znám jako "TimBL", anglický počítačový odborník, tvůrce World Wide Webu a ředitel konscoria W3C (WWW Consortium), které dohlíží na další vývoj webu. V roce 1989 vytvořil první návrhu projektu pro vytvoření distribuovaného hypertextového programu, kterým byl zahájen projekt WWW.

Je jedním ze zakladatelů a členů Center for Collective Intelligence (Centrum pro kolektivní inteligenci) na MIT (Massachuttes Institute of Technology). Centrum se skládá z aktivní komunity vědců, studentů, akademiků a dalších. Berners-Lee se také podílel na založení Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory (Počítačová věda a Laboratoří umělé inteligence). na MIT.

V roce 2004 se stal nositelem Řádu britského impéria za přínos a průkopnickou práci. Zároveň byl povýšen na Sira.

Život

Dětství a mládí

Tim Berners-Lee se narodil v Londýně, Anglii, Conwayovi Berners-Lee a Mary-Lee Woods, jako jedno ze čtyř dětí. Jeho byli matematici a byli zaměstnáni v týmu, který postavil jeden z prvních počítačů - Manchester Mark I. Rodiče také Tima neustále vzdělávali v matematice. V letech 1973 - 1976 studoval na Oxfordské univerzitě, kde obdržel titul bakalář v oboru fyzika.

Osobní život

V roce 1990 se oženil s Nancy Carlson, jejich manželství skončilo rozvodem. V roce 2014 se znovu oženil s Rosemary Leith v St James's Palace, v Londýně. Jeho žena Rosemary pracuje jako ředitelka World Wide Web Foundation a spolupracuje s Harvardskou univerzitou.

Kariéra

NeXT Computer a první webový server

Po dokončení studia pracoval Berners-Lee jako inženýr u telekomunikační společnosti Plessey. V roce 1978 nastoupil do společnosti D. G. Nash, zde pomáhal navrhovat software do tiskáren.

V roce 1980 působil šest měsíců v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě. Mezitím zde navrhl projekt, který byl založen na představě hypertextu. Tento projekt by usnadnil sdílení a aktualizace informací mezi výzkumníky. K prokázání napsal prototyp programu ENQUIRE.

Po odchodu z CERNu, ještě v témže roce, začal pracovat v John Poole's Image Computer Systems, Ltd., v Bournemouthu. Pracovalzde na projektu "real-time remote procedure call". Tento projekt mu přinesl zkušenosti v oblasti počítačových sítí.

V roce 1984 se vrací zpět do CERNu. V roce 1989 se stává CERN největší internetovým uzlem v Evropě. Berners-Lee v tom viděl příležitost , aby se propojil hypertext s Internetem.