Využití formátu XML v knihovnických aplikacích: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „XML, neboli Extensible Markup Language (česky rozšiřitelný značkovací jazyk) je všeobecný značkovací jazyk, který je standardizován organiz…“)
 
Řádek 3: Řádek 3:
 
[[XML]] je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například [[UNIMARC]], [[MARC21]] či [[BIBFRAME]]).
 
[[XML]] je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například [[UNIMARC]], [[MARC21]] či [[BIBFRAME]]).
  
Aktuální využití v knihovních aplikacích
+
==Aktuální využití v knihovních aplikacích==
  
==[[OAI-PMH]]<ref>HANOUSEK, Tomáš. <i>OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004</i>. Národní archiv České Republiky, 21 s.</ref>==
+
===[[OAI-PMH]]===<ref>HANOUSEK, Tomáš. <i>OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004</i>. Národní archiv České Republiky, 21 s.</ref>
 +
Protokol OAI-PMH je výměnný[[Metadata|metadatový]] systém založený na kombinaci [[HTML]] a [[XML]]. Jedná se o obecný protokol, formát je navržen tak aby bylo možné jej flexibilně upravovat pro komunitu, která jej využívá. V prostředí českého knihovnictví využívá protokolu OAI například [[harvester]] [[SKČR]] ([[Souborný katalog České republiky]] - [[Caslin]], http://www.caslin.cz/). Dalším nově vzniklým systémem, který využívá protokolu [[OAI-PMH]] je [[Centrální portál knihoven]] (https://www.knihovny.cz). Oba projekty využívají [[OAI-PMH]] ke sběru nových a upravených titulů v partnerských knihovnách, aby bylo možné tituly vystavit na jednotném místě (globálním online katalogu). Protokol jednou za čas zažádá server (knihovnu) o určitý metadatový set (souhrn nový či změněných dat) za určité období, tento set stáhne a vystaví či aktualizuje svůj katalog. [[OAI-PMH]] v českých knihovnách slouží ke stahování datových balíků s bibliografickými záznamy. Data pro [[harvester]] [[OAI-PMH]] jsou vystavována pomocí HTTP protokolu, nejčastěji pomocí katalogů typu [[OPAC]].
  
 
===Reference===
 
===Reference===
 
<references/>
 
<references/>

Verze z 29. 1. 2017, 21:43

XML, neboli Extensible Markup Language (česky rozšiřitelný značkovací jazyk) je všeobecný značkovací jazyk, který je standardizován organizací W3C (ta standardizuje například i HTML). XML je primárně určeno pro serializaci dat a jejich výměnu.

XML je tedy možné využívat jako univerzální výměnný formát (jako je například UNIMARC, MARC21 či BIBFRAME).

Aktuální využití v knihovních aplikacích

===OAI-PMH===[1] Protokol OAI-PMH je výměnnýmetadatový systém založený na kombinaci HTML a XML. Jedná se o obecný protokol, formát je navržen tak aby bylo možné jej flexibilně upravovat pro komunitu, která jej využívá. V prostředí českého knihovnictví využívá protokolu OAI například harvester SKČR (Souborný katalog České republiky - Caslin, http://www.caslin.cz/). Dalším nově vzniklým systémem, který využívá protokolu OAI-PMH je Centrální portál knihoven (https://www.knihovny.cz). Oba projekty využívají OAI-PMH ke sběru nových a upravených titulů v partnerských knihovnách, aby bylo možné tituly vystavit na jednotném místě (globálním online katalogu). Protokol jednou za čas zažádá server (knihovnu) o určitý metadatový set (souhrn nový či změněných dat) za určité období, tento set stáhne a vystaví či aktualizuje svůj katalog. OAI-PMH v českých knihovnách slouží ke stahování datových balíků s bibliografickými záznamy. Data pro harvester OAI-PMH jsou vystavována pomocí HTTP protokolu, nejčastěji pomocí katalogů typu OPAC.

Reference

  1. HANOUSEK, Tomáš. OAI-PMH pro začátečníky: Příloha č. 4 k výzkumné zprávě projektu VE20072009004. Národní archiv České Republiky, 21 s.