Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell (3.3.1847- 2. 8. 1922) byl vědec, inženýr, vynálezce. Jeho největším objevem je praktický telefon.

Život

Narodil se ve skotském Edinburghu, jeho rodný dům zde dodnes stojí na ulici 16 South Charlotte Street, označený kamenným nápisem rodiště Alexandra Grahama Bella. Měl dva sourozence, starší Melville James Bell (1845-1870) a mladší Edward Charles Bell (1848-67), oba sourozenci zemřeli ba tuberkulózu.Jeho otec Alexander Melville Bell byl profesor a matka Eliza Milost žena v domácnosti. Když bylo Alexandrovi 11 let otec mu dal souhlas k prostřednímu jménu Graham, které bylo vybráno na počest rodinného přítele. Jako dítě byl na svůj věk dost vynalézavý, ve svých dvanácti letech sestavil rodině svého nejlepšího přítele Bena Herdmana domácí zařízení, které sloužilo k odslupkování kukuřice. Vynález složil rodině řadu let.Mimo to byl Bell velmi citlivý a talentovaný, díky jeho matce, která ho podporovala ve směru umění, hudby a poezie. Byl však také velmi ovlivněn postupnou hluchotou své matky, která začala ztrácet sluch když měl dvanáct let. Matčina hluchota ho vedla ke studiu akustiky.Jeho rodina byla známá a dlouho spojována s učením výslovnosti, jeho otec publikoval řadu věcí na toto téma.Jako malé dítě se společně se svými bratry vzdělával doma. V roce 1868 krátce před odchodem rodiny do Kanady byl přijat na Londýnskou univerzitu. Zemřel dne 2. srpna 1922 ve věku 75 let. Po jeho pohřbu byl každý telefon na kontinentu severní Ameriky umlčen na počest muže, který dal světu a lidstvu prostředek pro přímou komunikaci na velkou vzdálenost.

Vynálezy

V roce 1865 po návratu z Kanady do Londýna pracoval Bell jako asistent mistra, ve svém volném čase pracoval na experimentu se zvukem. Soustředil se na experimentování s elektřinou a zvukem, později nainstaloval telegrafní dráty ze svého pokoje k domu přítele. V té době rodinu potkala tragédie mladší bratr Edward onemocněl na v té době zákeřnou tuberkolózu a zemřel. Bell se později stal učitelem, mezitím podlehl na tuberkolózu i jeho druhý bratr Melville. V roce 1870 odcestoval zpět do Kanady společně se svými rodiči a vdovou po svém starším bratrovi. Rodina se rozhodla v Kanadě natrvalo usadit a proto koupila velký statek. Na statku měl Bell svou vlastní dílnu, ve které dál pokračoval v experimentování se zvukem a elektřinou. Zároveň spolupracoval se svým otcem na vytváření plánu pedagogické praxe a v roce 1871 doprovázel svého otce na školu do Montrealu, kde mu byla nabídnuta možnost učit svůj systém projevu. Bellův otec byl následně pozván do školy pro hluchoněmé děti. Bell mezitím pokračoval dál v pokusech s harmonickým telegrafem. Základní myšlenkou telegrafu bylo, že zprávy by mohli být zasílány prostřednictvím jediného drátu. V roce 1874 vstoupila jeho práce na harmonickém telegrafu do formativní fáze. V roce 1875 vyvinul akustický telegraf a vypracoval pro něj patentovou přihlášku. Jeho patent byl vydán 7. března 1876 pod číslem 174465 americkým patentovým úřadem. Jeho patent obsahoval způsob zařízení pro přenos hlasových zvuků telegraficky. 10. března se mu podařilo dostat svůj telefon do práce při použití kapalného vysílače. Jeho stroj pracoval pomocí kmitání membrány, které způsobovala jehla vibrující ve vodě změnou elektrického odporu v obvodu.Ten den zazněla také legendární věta: Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji Vás, kterou uslyšel jeho asistent. Bohužel jeho vynález zůstal z počátku bez povšimnutí. Krátce poté se rozhodl experimentovat s dálkovým spojením. 8. října se mu podařilo zprostředkovat hovor na vzdálenosti 3200 kilometrů mezi Bostonem a Cambrigde, poté založil telefonní společnost. 11. července 1877 pár dní od založení telefonní společnosti se oženil s Mabel Hubbard na statku Hubbard v Cambrigde. Své choti jako svatební dar věnoval část akcií nově vytvořené firmy Bell telephone company.Během svých ročních líbánek po Evropě představoval svůj telefon, se kterým je nejčastěji spojován. Za svůj život pracoval na spoustě vynálezech například na detektoru kovu.

Odkazy

Související články

Klíčová slova

Telefon, komunikace