Catching a ride on the NII: The federal policy vehicles paving the information highway

Prezentace článku na Slideshare: http://www.slideshare.net/stunome/the-federal-policy-vehicles-paving-the-information-highway-a-procesy-informatizace-spolecnosti

Text článku ke stažení ve formátu PDF: https://docs.google.com/open?id=0B-sIzXbxfUB3NWE2MjZhZjEtYTEyMS00NmFlLTg0ZGQtZmMzOTI1NmJlMjU4



Úvod

Článek Catching a ride on the NII: The federal policy vehicles paving the Information Highway se soustředí na legislativu týkající se informací, jejich pořádáním a efektivním využíváním ve prospěch společnosti v 90 letech v USA. V článku jsou také představeny některé zákony a směrnice pro efektivní využívání informací.


Informační politika USA

Vláda USA si v 70. a 80. letech začala dobře uvědomovat potenciál efektivního využití dostupných, ale zatím nepoužitých informací. Z efektivního využívání a propojení všech informačních zdrojů by USA mohly skvěle profitovat ve výzkumu, vzdělávání, v ekonomickém vývoji a v mnoha dalších oblastech. Cílem vlády tedy bylo umožnit lidem přístup k informacím•a zajistit tak připravenost mládeže na jejich budoucí povolání, efektivní přístup k využívání nových technologií, ochrana duševního vlastnictví, přístup k informacím vlády pro všechny, podpora celoživotního vzdělávání a v neposlední řadě podpora demokracie a otevřené společnosti. Pro splnění tohoto cíle bylo potřeba vytvořit celonárodní infrastruktura informačních superdálnic, které by propojovaly vědce, podnikatele, pedagogy a studenty pomocí optických kabelů. Tato infrastruktura, by podle autorů článku, vyvovala druhou informační revoluci.


The National Information Infrastructure

Vláda USA začala pracovat na infrastruktuře veřejných a soukromých komunikačních sítí, interaktivních služeb, spolupráceschopný HW a SW, počítačů, databází a spotřebitelské elektroniky. NII však nebyla jen infrastrukturou fyzických prostředků, ale spadala sem i řada interaktivních funkcí, služeb vytvořených uživateli na míru a multimediálních databází. Zásadním principem struktury byla neutralita ve smyslu nefavorizace žádné provozní společnosti. Pro podporu NII vznikly následující zákony a směrnice: Government Performance and Results Act of 1993, Paperwork Reduction Act of 1995, Clinger-Cohen Act of 1996, Executive Order No. 13011 Později se začaly vlády jednotlivých zemí zabývat i propojením informačních superdálníc na globální úrovni a sdílet tak inteligenci napříč celým světem.


Informační politika v USA současnosti

V současné době se informační politika v USA ubírá směrem snahy najít rovnováhu mezi podnikatelskými a soukromými zájmy v oblasti ICT a svobodou občanů. Zároveň je také aktuální otázkou ochrana originálních autorských děl, včetně webových stránek a také problematika ochrany.