Citace PRO

Citační manažery jsou velice užitečnou pomůckou při tvoření různých citací. Jedním z manažerů je i Citace PRO, tedy komerční citační manažer určený pro instituce. Jednou z institucí je i Karlova univerzita. Pokud budeme chtít jen vytvořit citaci bez nutnosti ukládaní, můžeme využít zdarma verzi citace.com.

Slouží pro vytváření, správu a export bibliografických citací. Jde o český on-line systém, který jako vůbec první plně podporuje normu ČSN ISO 690. Kromě toho umožňuje vytváření citací v dalších světově nejvíce používaných citačních stylech (např. Chicago, Harvard, MLA, IEEE, CSE atd.)[1]

Historie

Citace.com vznikly v roce 2004, v té době bylo možné pouze generovat citace. V roce 2005 se verze rozšířila o nové funkce, m.j. ukládání a editace, počet modulů se rozrostl na 9 (Monografie, Části modografií, Akademické práce, Příspěvky ve sborníku, Novinové články, Ostatní články, Seriály, Webové stránky a Elektronické články). V roce 2009 došlo ke k přepracování celého systému na plnohodnotný citační software. Lze nejen generovat záznam, ale i umožněna je i jeho kompletní správa - přidávání poznámek, recenzí, obsahů a odkazy na plné texty (pokud jsou k dispozici). Citace lze třídit do složek a sdílet je s jinými uživateli  (pomocí RSS nebo přes webové rozhraní. Nechybí ani exporty do Wordu, HTML, TXT a BIBTeX. Registrovaní uživatelé mohou využít importu citací na základě ISBN. Nejnovější verze je z roku 2011 (verze 3.0). V této verzi bylo kompletně přepracováno uživatelské rozhraní. Cílem bylo, aby služba byla co nejjednoduší a uživatelsky přívětivá.

Funkce Citace PRO

 • generovat své citace dle normy ČSN ISO 690 a dalších 9 citačních stylů (APA, CSE, Harvard, Chicago, IEEE, ISO 690, MLA, NISO/ANSI Z39.29, Turabian)
 • spravovat vlastní citace (upravovat, mazat, třídit do složek)
 • zpřístupňovat své záznamy prostřednictvím RSS kanálů
 • sdílet své záznamy s jinými uživateli (lze nastavit práva přístupu)
 • export záznamů do RTF pro Word a do HTML
 • přebírání záznamů z významných bibliografických databází a katalogů (např. Amazon, Library of Congress, British Library, Masarykova univerzita aj.)
 • přidávat vlastní poznámky, obsahy, recenze a zároveň je sdílet a přebírat od jiných uživatelů
 • hodnotit záznamy
 • využívat externí služby (např. vyhledání v katalozích knihoven, objednání přes DODO, zakoupení dokumentu apod.)
 • lišta do Firefoxu – pro uložení záznamu na jedno kliknutí
 • rozšíření pro Microsoft Word [2]

Práce s citačním manažerem

Uživatelské rozhraní je velice přívětivé a intuitivní, uživatele vede krok po kroku a k dispozici je i nápověda ve formě informační ikonky.

Už na začátku po rozkliknutí lišty Vytvořit novou citaci, se zobrazí velká nabídka z čeho všeho je možné citovat, a tak je formulář pro vyplňování co nejpřehlednější a nejjednoduší.

Samotné stránky citace.pro nabízejí možnost zhlédnutí videa s podrobným návodem.[3]

Odkazy

Reference

 1. Citace Pro. VUT v Brně: Portál knihoven [online]. [cit. 2015-01-28]. Dostupné z: http://www.vutbr.cz/knihovny/eiz/citace-pro
 2. Citace.com [online]. [cit. 2015-02-12]. Dostupné z: http://www.citace.com/
 3. CitacePRO: návod na vytvoření citace. Citace.com [online]. [cit. 2015-02-12]. Dostupné z: http://www.citace.com/Navody/CitacePRO

Související články

Klíčová slova

Citace, Citační manažery, CitacePRO