Hudba - hudebniny

Nota nota


Anotace: Firma vznikla v roce 2000 a sídlí v Brně. V počátcích šlo pouze o fyzickou osobu, nyní se jedná o společnost s ručením omezeným. Cílem vydavatelství je vyplnit mezery na českém trhu v oblasti notového materiálu, hlavně v barokním období. Vydává však také i současnou hudbu.
Dalším cílem vydavatelství je rozšiřovat virtuální archiv, objednané tituly pak tisknout na zakázku.
Webové stránky: http://www.notanota.com/

Firma Bláha – Praha


Anotace: Název hudebního nakladatelství jasně prozrazuje, kde tato firma sídlí. Vydavatelství připravuje pedagogické publikace, hudbu ovlivněnou jazzem a jazz pro základní školy, základní umělecké školy, víceletá gymnázia, konzervatoře a pro hudební vzdělání všeobecně.
Vydávané publikace mají velkou oblibu nejen v České republice, ale také v zahraničí. Firmu vede dlouholetý pedagog, skladatel a instrumentalista Bohumil Bláha.
Webové stránky: http://www.tomasblaha.cz/vydavatelstvi/

Kubešovo hudební vydavatelství


Anotace: Vydavatelství sídlí v Praze a v roce 1991 jej založil Ladislav Kubeš mladší, který tak plní tradici muzikantů jihočeské skladatele a otce Ladislava Kubeše. V hudebním vydavatelství vycházejí v notovém provedení především skladby autorů píšících pro Veselku. Skladby vydané v notách vycházejí často i na CD a MC.
Kromě toho také vydávají CD i z oblasti vážné a populární hudby, ale také mluvené slovo a pohádky.
Webové stránky: http://www.kubes.eu/o-nas.html

Spectrum


Anotace: Hudební vydavatelství a nakladatelství Spectrum sídlí v Praze. Vydává díla českých i zahraničních skladatelů. Nejvíce se věnují duchovní hudbě.
Webové stránky: http://mujweb.cz/musacra/

Rosa – hudební vydavatelství


Anotace: Jedná se o křesťanské hudební nakladatelství se sídlem v Praze. Vzniklo v roce 1990, zakladatelé hudebního vydavatelství se produkci křesťanské hudby věnovali již před rokem 1989.
Vydává nejen domácí křesťanskou hudební scénu, ale také se věnuje zahraničí. Vydává zpěvníky, CD, filmy, ale také křesťanské knihy. Vydává také na zakázku.
Webové stránky: http://www.rosamusic.cz/rm/index.php

Nakladatelství Fragment


Anotace: Fragment vzniklo v roce 1991, pod současným jménem funguje od roku 2007. Sídlí v Praze. Od roku 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.
Vydává populárně naučnou literaturu, beletrii pro děti i dospělé, ale také má širokou nabídku zpěvníků od mnoha významných českých hudebníků a skladatelů – Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, Jiří Šlitr a Suchý, Pavel Dobeš, …
Webové stránky: http://www.fragment.cz/uvod/

Nakladatelství Albatros


Anotace: Albatros je nejstarší české nakladatelství, bylo založeno v roce 1949, během své dlouholeté existence měnilo svůj název. Je součástí nakladatelského domu Albatros Media a.s. Sídlí v Praze.
Specializuje se převážně na dětské čtenáře. Mezi publikacemi pro tyto čtenáře se nacházejí také zpěvníky.
Webové stránky: http://www.albatros.cz/uvod/

Vydavatelství Montanex


Anotace: Montanex je ostravské vydavatelství, které bylo založeno v roce 1990. Vydavatelství se zaměřuje hlavně na publikace odborné. Proto spolupracuje s mnoha organizacemi nejen v České republice, ale také se společnostmi ze zahraničí. Vydává také hudebniny.
Webové stránky: http://www.montanex.cz/

Konvoj


Anotace: Nakladatelství Konvoj sídlí v Brně. Společnost nabízí velmi rozsáhlý sortiment mnoha publikací, zejména hudebnin. V oblasti hudebnin obsahuje školy, hry na různé hudební nástroje, zpěvníky folkových a trampských autorů nebo skupin, zpěvníky s výběrem písniček různých žánrů a knihy o hudbě.
Webové stránky: http://www.konvoj.cz/

Hudební nakladatelství ČRo


Anotace: Hudební nakladatelství Českého rozhlasu vzniklo v roce 2001, sídlí v Praze. Hlavní cíl je vydávání děl, která jsou součástí nové výroby některé ze stanic nebo symfonického orchestru Českého rozhlasu.
Webové stránky: http://www.rozhlas.cz/nakladatelstvi/portal


Zahraniční nakladatelé v oboru: Hudba - hudebniny

Alphonse Leduc (Francie)


Anotace: Společnost Alphonse Leduc je prominentní francouzské hudební vydavatelství se specializací na klasickou hudbu. Rodinný podnik vznikl v Paříži v roce 1841 a dědí se z otce na syna po pět generací. Rodina je původem z Arnay-le-Duc, v Burgundsko regionu ve Francii. Katalog Alphonse Leduc obsahuje mnoho hudebních skladatelů minulosti i současnosti zejména skladby významného francouzského flétnisty a pedagoga Louise Moysea. Od ledna 2014 je Leduc součástí britského Music Sales Group.
Webové stránky: http://www.alphonseleduc.com/FR/index.php

Oxford University Press (Anglie)


Anotace: University Press je největší univerzitní vydavatelství na světě. Bylo založeno v roce 1586, kdy získalo právo tisknout knihy. Snahou nakladatelství je, aby obsah byl k dispozici uživatelům v jakémkoliv formátu, který nejlépe vyhovuje potřebám uživatelů, tedy v tištěné i digitální podobně. V nabídce nakladatelství Oxford University Press lze nalézt vedle vědeckých prací, učebnic, slovníku Oxford English Dictionary i noty a hudebniny. Vydává noty pro výuku a vzdělávání, série sešitů určených pro hráče na varhany. Pronajímá a prodává hudebniny všech žánrů.
Webové stránky: https://global.oup.com/academic/category/arts-and-humanities/sheet-music/?cc=cz&lang=en&

Israel Music Institute (Israel)


Anotace: Israel Music Institute (IMI) bylo založeno v roce 1961 a je prvním hudebním nakladatelstvím ve veřejném vlastnictví v Izraeli, zaměřené na podporu izraelské koncertní hudby v Izraeli. Institut vydává nové skladby, hudebniny, pořádá koncerty a festivaly, produkuje a nahrává CD, podílí se na publikacích o izraelské hudbě. IMI také slouží jako mezinárodní informační centrum pro izraelskou hudbu.
Webové stránky: http://www.imi.org.il/

Sikorski Musikverlagen (Německo)


Anotace: Vydavatelství Sikorski je skupinou nezávislých středních vydavatelů. Vedení firmy je v rukou Dagmar Sikorski a Dr. Axel Sikorski. Firma vznikla v roce 1935, se sídlem v Hamburku, Německo. Vydávaný repertoár zahrnuje díla více než 2500 skladatelů klasické i soudobé hudby. Spektrum sahá od komorní hudby, orchestrální, muzikálové až k filmové hudbě. Zaměřuje se i na tvorbu hudebnin pro děti.
Webové stránky: http://www.sikorski.de/

Bärenreiter (Německo)


Anotace: Nakladatelská skupina Bärenreiter je celosvětově uznávaným vydavatelem klasické hudby se zárukou vysokého standardu kvality a širokým záběrem edičního programu. Tradice nakladatelství je rozvíjena od založení v roce 1923. Dnes stojí v jeho centru mateřská společnost Bärenreiter-Verlag Kassel se sídlem v německém Kasselu, na níž je napojena síť poboček ve Švýcarsku, Británii, Spojených státech a České republice. Bärenreiter je specialistou zejména v oblasti souborných kritických vydání děl (Bach, Händel, Mozart, Schubert, Berlioz, Janáček, Martinů a řada dalších) a v oblasti praktických urtextových vydání. Věnuje se i produkci provozovacích orchestrálních materiálů.
Webové stránky: https://www.baerenreiter.com/en/

PWM Edition (Polsko)


Anotace: Nakladatelství PWM Edition(Polskie Wydawnictwo Muzyczne) je hudební vydavatelství se sídlem v Krakově v Polsku, založené v roce 1945. Je největším hudebním vydavatelstvím v Polsku a je zdrojem informací pro lidi, kteří se profesionálně zabývají hudbou - pro skladatele, dirigenty, umělce, pedagogy, studenty, stejně tak pro obrovské množství milovníků hudby. Zveřejňuje např. kompletní dílo Fryderyka Chopina. Také vydává knihy, audioknihy, hudební průvodce a lexikony.
Webové stránky: https://pwm.com.pl/

Edition Wilhelm Hansen (Dánsko)


Anotace: Edition Wilhelm Hansen je dánské hudební vydavatelství založené v roce 1857 Wilhelmem Hansenem. Je jedním z předních hudebních vydavatelů ve Skandinávii a součástí britské Music Sales Group. Vydává nejen dnešní skladatele, ale i klasická díla severských autorů 20. století.
Webové stránky: http://webshop.ewh.dk/

Mel Bay Publications, Inc. (USA)


Anotace: Mel Bay publications je americký vydavatel hudebnin, zejména naučných knih nejrůznějších stylů. Vydavatelství bylo založeno v roce 1947 a sídlí v Pacifiku, Missouri. Mel Bay Publications se zaměřuje na hudebníky různé úrovně obtížnosti, od začátečníků, kteří nejsou obeznámeni s notovým zápisem až pro ty s pokročilými interpretačními schopnostmi. Hudební materiály obsahují noty pro klasické nástroje, jako jsou housle, klarinet a trubka, lidové nástroje, jako je harmonika, mandolína, banjo a harmonika, stejně jako materiály pro různé typy kytar.
Webové stránky: https://www.melbay.com/

Warner /Chappell Music (A Global Music Publishing Company - USA)


Anotace: Warner /Chappell Music je hudební vydavatelství společnosti Warner Music Group a je domovem celé řady legendárních skladatelů s bohatým zastoupením současných tvůrců hudby. S pobočkami ve více než 40 zemích poskytuje Warnewr / Chappell hudební znalosti všem skladatelům a držitelům autorských práv. V současné době vydává a spravuje hudbu např. pro Beyoncé, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, aj. Firma byla založena roku 1811 a sídlí v Kalifornii, USA.
Webové stránky: http://www.warnerchappell.com/

Opus a.s. (Slovensko)


Anotace: Opus, a. s. je slovenské hudební vydavatelství, které v době existence Československa mělo na Slovensku(spolu s českým Supraphonem) monopol na vydávání hudebních děl, zejména pak gramofonových desek a CD. Vzniklo v roce 1971 vyčleněním ze slovenského závodu Supraphon. Vydávalo gramofonové desky, audiokazety, CD, hudebniny a knihy o hudbě. V roce 2005 společnost FORZA MUSIC koupila Opus a začala vydávat remasterované, ale i reedice alb ve vysoké kvalitě. V edici Opus 100, kde každé cd je dvojalbem a je vytvořené i se speciálnmí obalem k albu.
Webové stránky: http://www.opus.sk/