Nakladatelství v oblasti Umění, architektura, muzeologie

Arbor vitae

Anotace: Od roku 1992 vydává nakladatelství publikace o výtvarném umění, pořádání a produkci výstav. Knihy získaly mnohá ocenění v soutěžích Nejkrásnější kniha roku, Nejkrásnější kniha světa, Magnesia Litera a další.
Odkaz: http://www.arborvitae.eu/

Computer Press

Anotace: Nakladatelství působí na knižním trhu od roku 1994 a zaměřuje se zejména na knihy s počítačovou tématikou. Mezi vydanými knihami však nalezneme mnoho titulů z oblasti designu, fotografie a architektury.
Odkaz: http://www.computerpress.cz/

Česká technika

Anotace: Nakladatelství Českého vysokého učení technického v Praze existuje již od roku 1954. Vydává skripta, vysokoškolské učebnice, odborné publikace a časopisy.
Odkaz: http://intranet.cvut.cz/cs/struktura/ctn

Karolinum

Anotace: Nakladatelství Univerzity Karlovy v Praze bylo založeno roku 1990. Vydává učební texty, odborné monografie, časopisy a sborníky všech oborů. Spolupracuje s různými nakladateli, archivy, knihovnami a dalšími významnými institucemi nejen v České republice, ale i v zahraničí. Mezi významné projekty patří publikace o historii univerzity, monografie z dějin umění či vydávání české beletrie a její překlady do dalších jazyků.
Odkaz: http://www.karolinum.cz/ink2_stat/index.jsp

Metafora

Anotace: Nakladatelství bylo založeno v roce 2001. Vydává literaturu překladovou, v menší míře i knihy českých autorů. Od roku 2012 vydávají knižní řadu beletrizovaných životopisů osobností z oblasti umění.
Odkaz: http://www.metafora.cz/

Nakladatelství Masarykovy univerzity

Anotace: Nakladatelství vydává odborné, vědecké a populárně naučné publikace, vysokoškolské učebnice s cílem zprostředkovávat výsledky vědecko-výzkumné a vzdělávací činnosti Masarykovy univerzity. Patří mezi nejproduktivnější vydavatele odborné a vědecké literatury u nás.
Odkaz: http://www.muni.cz/press/

Nakladatelství UMPRUM

Anotace: Nakladatelství Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze začalo vydávat knihy roku 1996. Předmětem zájmu jsou knihy z oblasti teorie a dějin umění, vydávání katalogů k výstavám, retrospektivní katalogy a vědecké a výzkumné publikace.
Odkaz: https://www.umprum.cz/web/cs/nakladatelstvi

REBO

Anotace: Nakladatelství bylo založeno roku 1992 a zaměřuje se na vydávání populárně naučných knih z oblasti historie, umění, přírody, zdraví a také na dětskou literaturu. Zakládá si na kvalitním polygrafickém zpracování a bohatém obrazovém materiálu.
Odkaz: http://www.rebo.cz/

Slovart

Anotace: Nakladatelství bylo založeno roku 1994, jakožto dceřiná společnost Vydavateľstva Slovart, s.r.o. Vydává knihy jak domácích autorů, tak i licenční knihy zahraničních nakladatelů. Zaměřuje se na dětské knihy, populárně naučnou a uměnovědní literaturu a také na dovoz a prodej cizojazyčných knih o umění, designu, fotografii a architektuře. V roce 2012 se součástí Slovartu stalo nakladatelství Brio.
Odkaz: http://www.slovart.cz/

Zoner Press

Anotace: Vydavatelství spadá pod společnost Zoner Software a je na trhu od roku 2004. V začátcích se zaměřovalo na počítačovou literaturu, nyní vydává zejména literaturu pro fotografy, komiksy nebo publikace o osobním rozvoji a životním stylu.
Odkaz: https://www.zonerpress.cz/


Zahraniční nakladatelé v oboru: Umění, architektura, muzeologie

Jonas Verlag

Anotace: Nakladatelství založil v roce 1978 Dieter Mayer-Gürr s dalšími dvěma studenty dějin umění. Jejich cílem bylo zpřístupnit / zveřejnit literaturu a tituly zabývající se uměním, jež dosud na trhu knih scházely. Prvním vydaným titulem byla kniha „Postraub in der Subach“ (uvádím původní název, v češtině kniha neexistuje) – text z 19. století v poměrně náročném uměleckém vydání. Od počátku roku 2016 je Jonas Verlag součástí Weimarer Verlagshaus. Tradici Jonas Verlag chceme dále rozvíjet a soustředit zejména na fotografii, výzkum kultur, dějiny umění a dějiny staveb.
Odkaz: http://www.jonas-verlag.de/jonas/service/ueber-den-verlag/

Deutscher Kunstverlag

Anotace: Je to nakladatelství s více než stoletou tradicí a má sídla v Berlíně a Mnichově. Vydává knihy z oblastí umění, architektury, fotografie, péče o památky, archeologie, design a uměleckého řemesla. Nakladatelství nabízí například katalogy různých výstav, dizertace, výroční zprávy, monografie a muzejní průvodce. Program nakladatelství je tvořen i vědeckými kapacitami, k tomuto programu se řadí např. Italské výzkumy kunsthistorického institutu ve Florencii – Max-Planck-Institut. Pravidelně bývají tímto nakladatelství vydávány zásadní knihy dějin umění, jako např. Příručka německých uměleckých památek od Georga Dehia či Dílo Karla Friedricha Schinkela.
Odkaz: http://www.deutscherkunstverlag.de/verlag.html

Göttinger Verlag der Kunst

Anotace: Je to nové nakladatelství s týmem pracovníků, kteří byli dříve zaměstnanci SchwabScantechnik – to poskytovalo 25 let služby různým nakladatelstvím, muzeím a umělcům. Nakladatelství nabízí veškeré služby nutné k vydání publikace. Zaměřuje se zejména na katalogy výstav, knihy o umělcích, katalogy galerií apod.
Odkaz: http://www.gvdkunst.de/verlag.html

Der Verlag der Kunst Dresden

Anotace: Od 1. září 2003 patří toto nakladatelství se svými regionálními tituly ke skupině nakladatelství Husum. Nakladatelství bylo založeno v roce 1952 a je známé svými hodnotnými uměleckými svazky. V tomto nakladatelství vyšly knihy renomovaných autorů, fotografů a vědců. Bylo to druhé největší nakladatelství v NDR.
Odkaz: http://www.verlagsgruppe.de/verlag-der-kunst-dresden.html

Verlag für moderne Kunst

Anotace: Nakladatelství se zaměřuje na veškerá témata a aktéry současného umění. Ve spolupráci s umělci, galeriemi a muzei publikuje nakladatelství samé kvalitní knihy. Založeno bylo v Norimberku roku 1974, od roku 2014 nově sídlí ve Vídni. Knihy tohoto nakladatelství akcentují aktuální diskurz, reagují na palčivé společenské a umělecké otázky a jevy přítomnosti. Místo zde mají i začínající umělci, nejen ti etablovaní. Ve spolupráci s partnerem Collectors Agenda nabízí nakladatelství vybrané limitované umělecké edice. Zaměřeno na architekturu, design, fotografii, divadlo, film a literaturu.
Odkaz: https://vfmk.org/de/profil

Kerber Verlag

Anotace: Od roku 1985 vydává knihy o současném moderním umění, fotografii, ale také knihy o dějinách umění a kulturních dějinách. Sídlo má v Bielefeldu, kancelář nakladatelství je pak i v Berlíně. Knihy z tohoto nakladatelství jsou dostupné ve více než 40 zemích. Knihy nabízejí do všech německých a mezinárodních knihkupectví, které se zabývají uměním.
Odkaz: https://www.kerberverlag.com/de/kerber/kunstbuch-verlag

Hirmer Verlag

Anotace: Roku 1948 založil nakladatelství profesor Max Hirmer a dnes patří Hirmer Verlag ke světově renomovaným nakladatelstvím, zabývajících se vydáváním knih o umění. Jeho sídlo je v Mnichově. Témata knih jsou různorodá – od malířství, fotografie a architektury přes sochařství, kresbu, módu a kulturní dějiny až k vědeckým publikacím a rozsáhlým soupisům děl. V posledních letech se nakladatelství zaměřilo i na současné umění.
Odkaz: http://www.hirmerverlag.de/de/content-46-46/der_verlag/

Laurence King Publishing Ltd.

Anotace: Nakladatelství bylo založeno roku 1991 v Londýně, kde sídlí. Nakladatelství vydává knihy pro studenty, profesionály i laickou veřejnost. Nakladatelství Laurence King Publishing Ltd. se zaměřuje na knihy o reklamě, architektuře, umění, módě a textilu, filmu a animaci, dále také například o grafickém designu, fotografování a produktovém designu. V současné době toto nakladatelství vydává mimo jiné také e-publikace s cílem trh literatury obohatit, ne však na úkor knih.
Odkaz: http://www.laurenceking.com/en/

Trolley Books

Anotace: Nakladatelství Trolley založil v roce 2001 Gigi Giannuzzi v Londýně, kde sídlí. Trolley je předním nezávislým nakladatelstvím, které se zaměřuje na knihy o fotografii a umění, zejména o umění současném a architektuře. Nakladatelství je známé pro své kontroverzní publikace, které se vymykají hlavnímu proudu. Podle Kraszna – Krausz Book Awards Trolley představuje výjimečnou a mimořádnou skupinu knih zabývajících se složitými tématy.
Odkaz: http://www.trolleybooks.com/

Art / Books

Anotace: Nakladatelství art/books založil novinář, spisovatel a editor Andrew Brown ve spojení s řadou partnerů. Zaměřuje se již desítky let na knihy o umění, fotografii a designu. Art/books spolupracuje s předními umělci a spisovateli současné umělecké scény. Škála knih vydávaných art/books zahrnuje jak limitované edice umělců, tak i knihy pro děti a dále monografie, katalogy výstav a akademické a vědecké publikace.
Odkaz: http://www.artbookspublishing.co.uk/

Beaux Arts éditions

Anotace: Beaux Arts éditions je nakladatelskou odnoží časopisu Beaux arts, (měsíčník, lídr tisku zabývajícího se kulturou ve Francii). Sídlí v Paříži. Od roku 2005 vyniká toto nakladatelství vydáváním základních děl přinášejících nový pohled na velká témata kunshistorie, na různé formy vyjádření a tvorby současného umění a na architektonické památky. Nakladatelství Beaux arts edition rovněž realizuje katalogy a alba v úzké spolupráci s historiky umění a kurátory sbírek. V průběhu let nakladatelství vytvořilo více než 150 děl, přičemž každým rokem jich vzniká dalších desítek.
Odkaz: http://www.beauxartsmagazine.com/