Philip R. Zimmermann

Phillip R. Zimmermann (12.2 1954) je americký specialista na šifrování, matematik, programátor a v neposlední řadě bojovník za lidská práva. Naprogramoval šifrovací program Pretty Good Privacy, jehož vylepšená a standardizovaná verze (OpenPGP) se používá do dnes pro šifrování převážně soukromých e-mailů.


Narozen 12. Února 1954
Camden, New Jersey

Život

Philip R. Zimmermann se narodil 12. Února 1954. Po vystudování informatiky na floridské univerzitě (1978) se přestěhoval do San Franciska. Zde ovšem nepobyl moc dlouho, jelikož už 2 roky po vystudování univerzity (1980) si našel práci ve městě Boulder v Coloradu jako softwarový inženýr. K této již tak náročné práci se angažoval v geopolitice. Záhy po nastěhování se zapojil do právě probíhající protinukleární kampaně, kde pracoval jako politicko-vojenský analytik. Jeho odboj ovšem nebyl jen tichý a do roku 1984 se stihl nechat dvakrát zavřít za veřejnou neposlušnost.
Celková politická situace přivedla Zimmermanna na námět, který posléze vedl do podoby PGP. Na realizování projektu bylo tehdy ovšem málo času, protože ke svým pracím, začal po opuštění vězení vést další osvětu v podobě svých přednášek. Roku 1991 se mu PGP povedlo dokončit a program byl neprodleně vystaven na internetu pro potřeby všech. Tím si vysloužil okamžité trestní stíhání, "protože Zimmermann porušil americké vývozní omezení na šifrovací programy, jelikož umožnil celosvětové rozšíření PGP po internetu"[1]
Paradoxem bylo, že vlna všech možných ocenění udělena jemu, či PGP, odstartovala firma Information Week, zatímco byl trestně stíhán. Jednalo se ocenění pro PGP za jeden z nejlepších inovativních výrobků roku 1994. Neewsweek pokračoval záhy (1995) vyhlášením Zimmermanna jedním z "Net 50" (jedním z 50 nejvlivnějších lidí na internetu). Před koncem problematického životního období stihl obdržet ještě "Chryslerovo ocenění za inovaci v designu" a "Pionýrské ocenění" od Electronic Frontier Foundation. Roku 1996 ovšem Zimmermann, společně s jeho právnickým týmem obdržel zprávu, kterou nikdo nečekal. "Michael J. Yamaguchi, United States Attorney for the Northern District of California, announced today that his office has declined prosecution of any individuals in connection with the posting to USENET in June 1991 of the encryption program known as "Pretty Good Privacy." The investigation has been closed. No further comment will be made by the U.S. Attorney's Office on the reasons for declination."[1]Zimmerman neprodleně po obdržení stažení žaloby založil firmu PGP a.s., která byla rok nato anexována společností Network Associates a.s.. V té pracoval Zimmermann do roku 2000 jako vrchní poradce. PGP ovšem přestalo být pro firmu nadále lukrativní a tak v roce 2002 prodala práva firmě PGP Corporation, ve které působí Zimmerman jako poradce do dnes.PGP


"PGP umožňuje šifrovat a dešifrovat zprávy, digitálně je podepisovat, ověřovat identitu odesílatele (jen pokud také používá PGP) a spravovat klíče."[2] K tomu využívá asymetrické kryptografie. Tzn., že využívá 2 šifrovací klíče. Výstupem prvního je zašifrovaná zpráva, jež může být dešifrována pouze za pomoci klíče druhého. Výhodu to má takovou, že lze sdílet klíč první a kdokoliv ho může použít k zašifrování zprávy pro nás, jelikož jen my jsme stále vlastníkem druhého dešifrovacího klíče. Na ten ovšem musíme dávat obzvláště velký pozor. Odesílané zprávy lze i podepisovat připojením zvláštního dodatku zašifrovaného odesílatelovým soukromým klíčem. Tímto způsobem lze zaručit plnou autentičnost odesílané zprávy.

Odkazy

Zdroje

https://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Zimmermann
http://interviews.slashdot.org/story/01/09/24/162236/philip-zimmermann-and-guilt-over-pgp
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pretty_Good_Privacy


Reference


Související články

Asymetrické šifrování, Základní pojmy v kryptologii

Klíčová slova

Philip, Zimmermann, Asymetrická kryptografie, PGP, Pretty Good Privacy, Informatika,