Vládou ovládaná kryptologie

NSA - National Security Agency

NSA (National Security Agency) je vládní agenturou, která se zabývá problematikou kryptologie pro účely bezpečnosti. Jejich hlavním sídlem je Fort George G. Meade v Marylandu.

Narozdíl od DIA (Defense Intelligence Agency) či CIA (Central Intelligence Agency) se oficiálně nezaměřuje přímo na spionáž jednotlivců.[1]

Soukromí u NSA

Vzhledem k známým aférám této společnosti si některé programy začaly šifrování zesilovat manuálně. Jsou však případy, kdy si NSA zaplatila několika firmám, aby úmyslně zeslabovaly šifrování svých programů kvůli jednoduššímu proniknutí do systému[2].

V souvislosti s těmito problémy bylo NSA také několikrát žalováno, nicméně NSA samotná tyto akce nikdy oficiálně nepotvrdila.

Následujících několik známých společností či aplikací je potvrzených, že v minulosti spolupracovaly či stále spolupracují s NSA ve smyslu oslabení šifrování či mají přístup do dat uživatelů těchto služeb:

  • Facebook
  • Google (včetně YouTube)
  • Microsoft
  • Skype
  • Yahoo

Jsou známé také případy, kdy NSA sledovala (a pravděpodobně nadále sleduje) uživatele, kteří si stáhli tzv. TOR prohlížeče (The Onion Router – šifrovaná síť zaměřená na anonymitu uživatele).

NSA má také přístupy do záznamů o telefoních hovorech, internetových komunikacích a mnoha dalších věcech. Navzdory tomu, že prezident Spojených států amerických Barrack Obama tvrdí, že má nad těmito událostmi vláda přehled[3], samotní členové Kongresu údajně o těchto praktikách NSA nevěděli.

NSA v domácích počítačích

Svá „zadní vrátka“ mají také v různých operačních systémech, jako například:

Linux – V roce 2013 vyšlo najevo, že má v NSA přístup do samotného Linuxového kernelu (jádro systému).

Microsoft Windows – V roce 1999 byla Andrewem D. Fernanrdesem objevena proměnná _NSAKEY v operačním systému Microsoft Windows NT4, Service Pack 5 (jednalo se o první systém, který předvedl GUI, které se následně stalo populárním od systému Windows 95). Tato proměnná byla následně potvrzena jako 1024-bitový veřejný klíč.

V neposlední řadě se také prokázala snaha o manipulaci NSA s internetovou měnou BitCoin. Ta nicméně, hlavně díky decentralizaci, NSA nepodlehla.

Odkazy

Reference

  1. NSA Hacking of Cell Phone Networks. [online]. [cit. 2014-12-10]. Dostupné z: https://www.schneier.com/blog/archives/2014/12/nsa_hacking_of_.html
  2. The FBI and NSA Hate Apple’s Plan to Keep Your iPhone Data Secret. [online]. [cit. 2014-12-10]. Dostupné z: http://time.com/3437222/iphone-data-encryption/
  3. NSA INFLITRATION INTO ENCRYPTION SYSTEMS SHOWS THE NEED FOR BITCOIN AND CRYPTOGRAPHY. [online]. [cit. 2014-12-10]. Dostupné z: https://www.cryptocoinsnews.com/nsa-inflitration-encryption-systems-shows-need-bitcoin-cryptography/

Související články