Rechmire: Porovnání verzí

(Založena nová stránka s textem „Vysoce postavený úředník z období vlády Thutmose III. a Amenhotepa II.“)
 
Značky: editace z Vizuálního editoru, možná chyba ve Vizuálním editoru
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Vysoce postavený úředník z období vlády Thutmose III. a Amenhotepa II.
+
[[File:Maler der Grabkammer des Rechmirê 001.jpg|thumb|150x150px|Scéna z Rechmireovy hrobky]]
 +
Vysoce postavený úředník z období vlády [[Thutmose III.]] a [[Amonhotep II.|Amonhotepa II.]] Jeho nejvyšším titulem byl titul vezíra. Další tituly:
 +
 
 +
V jeho hrobce v Šéch Abd el-Kurně číslo 100, se kromě biografie nachází také text označovaný jako Povinosti vezíra, v němž jsou do posledního detailu popsána jeho pracovní náplň. Také má ve své hrobce zobrazeno přinášení darů či tributu cizinci. Zkoumání této hrobky je poněkud znesnadněno poměrně rozsáhlým poničením výzdoby během řádění přivrženců boha [[Aton|Atona]], kteří některé části výzdoby systematicky zničili. Zmiňovaná scéna se nachází v prostoru kaple a to na západní stěně. Ve čtyřech registrech jsou zde zobrazeni zástupci různých národů, jak předstupují se svými komoditami před Rechmiea, který s pomocí svých podřízených píše seznam donesených věcí. Horní registr je zaplněn postavami syropalestinského a egejského vzhledu, což je vyjádřeno jako rozdílnými oděvy a účesy, tak také předměty, které nesou. Jejich zobrazení je tak přesné, že lze zobrazení srovnat s archeologickými nálezy z daných oblastí.
 +
 
 +
== Literatura ==
 +
Davies N. de G. 1973: The Tomb of Rekh-mi-re at Thebes. London.
 +
 
 +
Newberry P. E. 1900: Life of Rechmire. London.
 +
 
 +
Van Den Boorn G. P. F. 1988: Duties of the Vezier. London.
 +
 
 +
Cline, E. - O´Connor, D. eds. 2006: Thutmose III. A New Biography. Michigan.[[Kategorie: Egyptologie|*]]

Aktuální verze z 23. 2. 2015, 21:46

Scéna z Rechmireovy hrobky

Vysoce postavený úředník z období vlády Thutmose III. a Amonhotepa II. Jeho nejvyšším titulem byl titul vezíra. Další tituly:

V jeho hrobce v Šéch Abd el-Kurně číslo 100, se kromě biografie nachází také text označovaný jako Povinosti vezíra, v němž jsou do posledního detailu popsána jeho pracovní náplň. Také má ve své hrobce zobrazeno přinášení darů či tributu cizinci. Zkoumání této hrobky je poněkud znesnadněno poměrně rozsáhlým poničením výzdoby během řádění přivrženců boha Atona, kteří některé části výzdoby systematicky zničili. Zmiňovaná scéna se nachází v prostoru kaple a to na západní stěně. Ve čtyřech registrech jsou zde zobrazeni zástupci různých národů, jak předstupují se svými komoditami před Rechmiea, který s pomocí svých podřízených píše seznam donesených věcí. Horní registr je zaplněn postavami syropalestinského a egejského vzhledu, což je vyjádřeno jako rozdílnými oděvy a účesy, tak také předměty, které nesou. Jejich zobrazení je tak přesné, že lze zobrazení srovnat s archeologickými nálezy z daných oblastí.

Literatura

Davies N. de G. 1973: The Tomb of Rekh-mi-re at Thebes. London.

Newberry P. E. 1900: Life of Rechmire. London.

Van Den Boorn G. P. F. 1988: Duties of the Vezier. London.

Cline, E. - O´Connor, D. eds. 2006: Thutmose III. A New Biography. Michigan.