CiteSeer: Porovnání verzí

Řádek 28: Řádek 28:
 
=== Externí odkazy ===
 
=== Externí odkazy ===
 
[http://citeseerx.ist.psu.edu/ CiteSeer home page]
 
[http://citeseerx.ist.psu.edu/ CiteSeer home page]
 +
 +
[https://github.com/SeerLabs/CiteSeerX CiteSeer na GitHub]

Verze z 4. 6. 2018, 10:26

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg


CiteSeer je unikátní systém, který se vyznačuje vysokou technickou úrovní. Je to v zásadě digitální knihovna, která obsahuje plnotextové dokumenty z oblasti počítačové a informační vědy. Dokumenty jsou automaticky katalogizovány. Naprogramována je i samotná indexace citací. Registrovaní uživatelé si mohou ukládat své vyhledané záznamy (funkce MyCiteSeer), vytvářet vlastní personální bibliografie atd. CiteSeer provozuje Pensylvánská státní univerzita. K roku 2006 systém obsahoval více než 1 500 000 dokumentů ve formátech PDF a PostScript a téměř 27 000 000 citací.[1]

CiteSeer funguje zároveň jako digitální knihovna a jako vyhledávač vědecké literatury se zaměřením na oblast výpočetní techniky a informační vědy. Jeho cílem je zlepšit šíření vědecké literatury a zlepšit funkčnost, využitelnost, dostupnost, náklady, efektivitu a včasný přístup k vědeckým a odborným znalostem. CiteSeer se snaží poskytovat zdroje, jako jsou algoritmy, data, metadata, služby, techniky a software, které lze využít k podpoře dalších digitálních knihoven. CiteSeer stojí za vývojem nových metod a algoritmů pro indexaci online článků ve formátu PDF a PostScript.[2]


Vybrané funkce systému CiteSeer:

(Následující seznam vybraných funkcí je převzat z domovské stránky systému CiteSeer.)

  • Autonomní indexace citací (Autonomous citation indexing, ACI) – CiteSeer používá ACI k automatickému extrahování citací a vytvoření citačního indexu, který lze využít pro vyhledávání a evaluaci.
  • Automatické extrahování metadat – CiteSeer automaticky extrahuje metadata (relevantní pro další analýzu a vyhledávání dokumentů) vztahující se k autorovi, názvu atp.
  • Citační statistiky – CiteSeer vypočítává statistiku citací a to pro všechny dokumenty v databázi (nezávisle na to, zda jsou oindexované či ne).
  • Propojování odkazů – CiteSeer jako první umožnil vyhledávání dokumentů s použitím automaticky generovaných citačních odkazů.
  • Rozlišování autorů – s pomocí měřitelných metod jsou autoři od sebe automaticky rozlišováni.
  • Souvislosti mezi citacemi – CiteSeer dokáže zobrazit souvislosti mezi citacemi ve vztahu k určitému článku, a tak vědci ukázat čím se zabývají jiní výzkumníci zajímající se o stejné téma.
  • Informovanost a sledování – CiteSeer poskytuje automatické oznamování nových citací k vybraným dokumentům a zároveň oznamuje přidání nových dokumentů, které odpovídají profilu uživatele.
  • Fulltextové indexování – CiteSeer indexuje plné texty všech abstraktů a citací. Při vyhledávání jsou pak podporovány booleovské operátory, frázová shoda i vyhledávání pomocí proximitních operátorů.
  • Pravidelná aktualizace databáze
  • Sklízení (harvesting) článků – CiteSeer sbírá automaticky vědecké příspěvky z veřejných webů, zároveň také přijímá podání prostřednictvím systému pro podávání příspěvků.
  • Metadata článků – CiteSeer automaticky exktrahuje a poskytuje metadata ze všech indexovaných článků.
  • Personalizace obsahu portálu - CiteSeer poskytuje různé funkce, které umožňují uživateli např. tvorbu vlastních sbírek dokumentů, RSS notofikací, propojení se sociálními sítěmi apod. Uživatel si může přizpůsobit i vyhledávání a sledování vybraných dat.[2]

Odkazy

Reference

  1. FABIÁN, Ondřej. Elektronické informační zdroje. Česko, 2012, 183 s. Dostupné také z: https://web2.mlp.cz/koweb/00/04/23/37/07/elektronicke-informacni-zdroje.pdf
  2. 2,0 2,1 About CiteSeerX | CiteSeerX [online]. [cit. 2018-6-3]. Dostupné z: http://csxstatic.ist.psu.edu/about

Externí odkazy

CiteSeer home page

CiteSeer na GitHub