Arkologie
Tento termín označuje vědu, která má hlavní cíl projektovat konstrukce staveb či měst, které se se budou řídit ideí o splynutí člověka s přírodou.
Termín „arkologie“, z anglického „arcology”, je splynutí dvou slov – architektura a ekologie.
Ústřední osobou byl Paolo Soleri, což byl italský architekt, zakladatel arkologie a hlavním zřizovatelem experimentálního města Arcosanti.
Paolo Soleri
Narozen byl v Turíně v Itálii dne 21. června roku 1919. Svůj doktorát dokončil na Turínské polytechnice v oboru architektury. Roku 1947 se přestěhoval do Spojených států a strávil rok a půl ve styku s Frankem Lloyd Wright na Taliesin West v Arizoně a Taliesin East ve Wisconsinu.[1]
Po tuto dobu získal mezinárodní uznání za projekt mostu vystavěnéhov Muzeu moderního umění a publikování o mostě Elizabeth Mock.
V roce 1950 se vrátil do rodné Itálie, kde pracoval na výstavbě rozsáhlé keramické továrny "Ceramica Artistica Solimene". Čímž si prohloubil znalosti o keramickém průmyslu se kterým dále pracoval.[2]
Podle Soleriho by se neměla zaměňovat arkologie s ekologickou architekturou. Zásadní rozdíl mezi těmito druhy architektury je ten, že na prvním místě arkologie je právě architektura. V případě ekologické architektury je upřednostněno ekologie před architekturou. Soleri si nazývá svou práci jako „náhražkou přírody“. Snaží se, aby jeho města byla náhradou za přírodní krajinu.
Samozřejmě se snaží udržet klasické schéma města, které by mělo obsahovat kulturní a správní centrum.
Klasická arkologie tedy obsahuje centrum města, obytný pás a oblast pro průmysl a výrobu.
Arcosanti
Arcosanti je experimentální město, kde se uplatňuje filozofie architektonického směru Arkologie a kde se snaží již zmiňovaný architekt Paolo Soleri ukázat, že se dají spojit potřeby moderního člověka s ohledem na životní prostředí.[3]
Město je plné zajímavých a krásných architektonických objektů. Ve městě je možnost navštívit různé workshopy, při kterých lépe poznáte filozofii města. [4]
Balkrishna Vithaldas Doshi
Pokud jde o aktuální dění, tak je zajímavé zmínit architekta Balkrishna Vithaldas Doshi s původem z Indie, který získal Pritzkerovu cenu za rok 2018.
Jeho návrhy se snaží v zemích třetího světa najít kompromis mezi efektivní architekturou, prvky které nabízí příroda a finanční dostupností.
Odkazy
Reference
- ↑ Paolo Soleri. Dostupné také z: https://arcosanti.org/project/paolo-soleri/
- ↑ Paolo Soleri. Dostupné také z: https://de.wikipedia.org/wiki/Paolo_Soleri
- ↑ Arcosanti. Dostupné také z: https://de.wikipedia.org/wiki/Arcosanti
- ↑ Arcosanti. Dostupné také z: https://arcosanti.org/