Hudební kultury Latinské Ameriky
Latinská Amerika je jedním z kulturních okruhů vyučovaných v rámci předmětu Etnomuzikologie na FF UK doc. PhDr. Zuzanou Jurkovou, Ph.D. Mezi další areály probírané během přednášek mimoevropské etnomuzikologie patří: Severní Amerika, Subsaharská Afrika, Austrálie, Dálný východ a Arabsko-islámský svět.
Funkce hudby u původních obyvatel Latinské Ameriky
Současná hudební kultura Latinské Ameriky je ovlivněna historií, jakou tento kulturní areál procházel, ale také geografickými faktory a přírodními podmínkami. Od doby příchodu Evropanů v Latinské Americe najdeme tři typy obyvatelstva.
- Indiáni
- Afroameričani
- Evropani
Jejich původní hudební kultury se mísily a ovlivňovaly navzájem, nebo se v jiných případech uzavíraly vůči cizím prvkům a uchovávaly si tak své tradiční rysy. Mezi nejméně ovlivněné hudební kultury pak patří ty, které nalezneme v odlehlých, těžko dostupných oblastech vysokých hor nebo amazonských pralesů, zatímco za oblast, kde dochází k největší synkrezi můžeme označit mnohonárodnostní Mexiko.
Hudba obyvatel Latinské Ameriky tak obsahuje především jiné funkce než je funkce estetická. Kromě silného spirituálního charakteru hudby, nese v sobě hudební kultura v této oblasti důležitý aspekt pro vytváření a uchovávání kolektivní identity dané společnosti.
Mezi typické prvky hudební kultury v oblasti Latinské Ameriky můžeme zařadit jak flétnové nástroje Indiánů v horských oblastech nebo "tradiční" hudbu z Mexika - mariači, tak i hudbu karibskou, pro niž se ujalo označení latinsko-americká hudba.