Quora je sociální síť (podobně jako Facebook či Twitter) založená na sdílení znalostí pomocí „Questions&Answers“, neboli Otázek a Odpovědí. Uživatelé mohou pokládat otázky na věci, které je zrovna zajímají, a odborníci z příslušného oboru jim odpovídají. Kvalita odpovědí je stanovena na hlasovacím systému, do kterého se může zapojit jakýkoliv již registrovaný uživatel. Pomocí tlačítka „Upvote“ se posouvají nejkvalitnější odpovědi stále výše, a tak se časem vyfiltrují nejpřínosnější odpovědi.

Podle zakladatelů je její mise ve sdílení a růstu lidského vědění. Většina informací a zkušeností je v současné době uzavřená v myslích lidí, nebo přístupná pouze pro limitovanou skupinu vybraných. [1]

Historie

(Zleva) Marc Bodnick (VC), Adam D'Angelo, Charlie Cheever

Historie Quory je velice úzce spjata s Facebookem. Její zakladatelé Adam D'Angelo a Charlie Cheever byli součástí Facebooku na jeho počátcích i při pozdějším raketovém růstu. Charlie Cheever vystudoval Computer Science na Harvardu a poté začal pracovat pro Amazon. V roce 2005 (během expanze Facebooku po všech univerzitách v USA a Kanadě) obdržel pozvánku na interview, na kterou zpočátku neodpověděl. Podle jeho vlastních slov[2] nechtěl pracovat s lidmi, kteří jsou mladší než on sám, a zároveň si nebyl jistý, zda je Facebook vůbec schopen rozumné expanze do zahraničí a budoucího výdělku. Později však na jednom večírku potkal dva dřívější kamarády, kteří oba zrovna končili v Microsoft a nastupovali do Facebooku. Charlie se rozhodl, že tohle je ten správný impuls a ještě ten večer přijal pozvánku na pohovor do Facebooku. Nabídku práce poté přijal a v kancelářích se potkal s budoucím spoluzakladatelem Quory Adamem D'Angelem. Adam D'Angelo získal titul na Cal Techu a během svého studia pomáhal Marku Zuckerbergovi s vývojem Facebooku, což mu později získalo funkci prvního technického ředitele (CTO).

Během coffee breaků začali Adam s Charliem více probírat téma získávání znalostí. Představovali si, jaký by byl jejich život, kdyby mohli získat jakoukoli informaci. Protože se oba vždy dívali dopředu, rozhodli se takové místo vybudovat. Q&A stránky již existovaly (Yahoo answers, reddit), nicméně žádný portál to podle nich nedělal dost dobře. Tak vznikla Quora, kterou poprvé spustili v červnu roku 2009. Do prosince běžela v režimu uzavřené beta verze a oficiální spuštění pro veřejnost přišlo v červnu 2010. V lednu 2011 měla stránka již přes 500 000 registrovaných uživatelů. Následoval kompletní redesign a aplikace pro iOS a Android. Charlie Cheever se v září 2012 rozhodl odstoupit z denní aktivity v Quoře, ale nadále zůstává v roli poradce. V dubnu 2014 získali při investicích 80 miliónů dolarů od Tiger Global, což vyhouplo jejich valuaci na 900 miliónů dolarů. Také se později v létě úspěšně stali jedním z vybraných startupů do Y Combinatoru. V březnu 2016 oznámili první akvizici a to Q&A startup Parlio bývalého zaměstnance Googlu Waela Ghonima. V říjnu roku 2016 byla spuštěna Quora ve španělštině, neboť ne všechny země na světě mluví anglicky a španělština přicházela jako další logická možnost.

TODO:

Otázky a odpovědi

Blogy

Statistiky

Knowledge prizes

Byznys model

Odkazy

Reference

  1. Quora.com
  2. BLAIR, Kelsey. The New American Dream Boys: Adam D’Angelo & Charlie Cheever of Quora. SocialTimes. [online]. [2011] [cit. 2017-01-14]. Dostupné z: <http://www.adweek.com/socialtimes/the-new-american-rock-stars-adam-dangelo-charlie-cheever-of-quora/44521>