Informační a komunikační technologie
Verze z 22. 1. 2017, 18:44, kterou vytvořil Michaela.Mrazkova (diskuse | příspěvky)
Informační a komunikační technologie, zkráceně ICT (Information and Communication Technologies), česky nazývané IKT, zahrnují veškeré informační technologie používané pro komunikaci a práci s informacemi.[1]
Obsah
Základní pojmy
- Stolní počítač (osobní počítač) - Počítač je zařízení, které zpracovává data pomocí předem vytvořeného programu. Stolní počítač je složen z monitoru, počítačové skříně a dalších vstupních a výstupních zařízení jako jsou klávesnice, myš atd.
- Notebook - Notebook neboli přenosný počítač, je zmenšenou verzí stolního počítače. Jsou oblíbenější, kvůli své hmotnosti, velikosti a dobré manipulovatelnosti.
Software (SW)
Programové vybavení počítače. Jedná se o programy, díky kterým můžeme na počítači pracovat. Rozdělujeme ho na tzv. Operační systémy, zajišťující základní funkce počítače (MS Windows a Linux) a Aplikace – programy, sloužící k uspořádávání dat, práci, psaní dokumentů, vytváření tabulek a prezentací.[2]
- Operační systém - speciální případ software, vytváří prostředí pro ovládání počítače uživatelem a prostředí pro spouštění ostatních programů, bez OS nemůže počítač fungovat (příklad Windows,Linux)
- Bit [b], Byte [B], Kilobyte [KB], Megabyte [MB], GigaByte [GB] , TerraByte [TB] = jednotka objemu uložených dat (informací), jeden bit nabývá hodnot 0 nebo 1, jeden byte je 8 bitů, 1 kilobyte = 1024 byte, 1 megabyte = 1024 kilobyte .... Obrázek v průměrné kvalite zabírá cca 100 KB, písnička v MP 34MB, celovečerní film v DVD kvalitě 3 GB.
- Freeware - program, který lze používat zdarma
- Shareware - program, který lze používat zdarma, ale má určitá omezení oproti placené verzi téhožprogramu
- Warez - nelegální pirátský software (programy)
- Internetové prohlížeče - Internet Explorer, FireFox, Google Chrome, Opera, Safari (sloužící ke stažení a zobrazení obsahu www stránek z internetu)
- Android - operační systém využívaný především v „chytrých“ telefonech a tabletech
- Open office programy - Word - textový editor od společnosti Microsoft, Excel - program na úpravu tabulek, Power Point - program na tvorbu prezentací
- Virus - škodlivý sofware, který se šíří dnes nejčastěji po internetu, infikuje počítače a buď má za následek zničení operačního systému nebo odesílá osobní data svému tvůrci. Lehčími formami jsou Spyware a Malware, které přímo neničí operační systém, snaží se chovat „nenápadně“ a jejich hlavním úkolem je krádež osobních dat.
- Antivirus - software, který má za úkol chránit počítače před viry, každý počítač by měl mít nainstalovaný a aktualizovaný antivirus.
Hardware (HW)
Technické vybavení počítače. Jedná se o hmatatelné vybavení počítače: skříň počítače, vše co v ní najdeme, obrazovku, klávesnici, myš, skenery, tiskárny a další zařízení.
- Procesor - Procesor je výkonná,základní a nejdůležitější část počítače, která vykonává všechnu práci. Provádí člověkem naprogramované činnosti. Procesor čte z paměti strojové instrukce a na jejich základě vykonává program.
- Základní deska (Motherboard/Mainboard) - Základní deska je částí počítače, ke které se připojují další hlavní součásti počítače. Propojuje jednotlivé části počítače a poskytuje jim elektrické napájení Počítač bez ní nemůže fungovat.
- Pevný disk(HDD = Hard Disk Drive) - Je zařízení, které slouží k dočasnému nebo trvalému uložení většího objemu dat. Využívá se v počítačích i dalších multimediálních zařízeních. Data se na něj ukládají za pomoci magnetického záznamu.
- Paměti - V paměti procesor vykonává všechny operace. Vše, co právě zpracováváme a vidíme v okně spuštěného programu, se nachází v paměti. Dělíme ji na paměť ROM a RAM. Paměť ROM (Read Only Memory)- Slouží pouze pro čtení, nelze do ní zapisovat. Informace jsou v ní uchovávány i po vypnutí počítače. Paměť RAM (Random-Access Memory)- Paměť se používá pro čtení i zápis informace. Informace jsou v ní uchovávány pouze, pokud je počítač zapnutý, po vypnutí se z ní veškerá data smažou.[3]
Počítačové sítě
- LAN - lokální počítačová síť například v rámci jedné budovy
- WAN - rozlehlá (dálková) počítačová síť vzniklá propojením více sítí LAN
- Internet - největší celosvětová počítačová síť typu WAN
- IP adresa - jedinečná identifikace počítače v síti, IP adresa se nesmí opakovat dvakrát v rámci jedné sítě, příklad 192.168.0.1
- Server - nadřazený počítač v síti, který zprostředkovává určené služby pro ostatní počítače v síti nebo může také zprostředkovávat připojení k internetu atd.
Odkazy
Reference
- ↑ Informační a komunikační technologie. Wikipedie, 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Informační_a_komunikační_technologie
- ↑ OA KOLÍNZákladní pojmy informačních a komunikačních technologií (ICT). Kolín: Obchodní akademie Kolín, ©2017. Dostupné také z: http://www.oakolin.eu/docs/ASYS_skripta_ECDL.pdf
- ↑ LUDVÍK, Eger. Vzdělávání dospělých a ICT. Plzeň: Nava, 2012. ISBN 9788072114283.