Národní technická knihovna

Stránka ve výstavbě
Inkwell icon - Noun Project 2512.svg Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. Inkwell icon - Noun Project 2512.svg

Národní technická knihovna (NTK) je nejstarší a nejrozsáhlejší odbornou veřejnou knihovnou, která v České republice poskytuje svým uživatelům technickou literaturu. Nachází se na Praze 6 v Dejvicích, nedaleko areálu vysokých škol. Jejími uživateli jsou tedy především studenti, pedagogové, vědečtí a výzkumní pracovníci technických oborů, ale i veřejnost, zajímající se o technickou literaturu. Mottem knihovny je věta „Knihovna je služba“.

Historie

Knihovní fond Národní technické knihovny vznikl již v roce 1718, jako sbírka knih profesora inženýrství Christian Willenberg. Poté se knihovna několik let rozrůstala, byla označována jako součást Českého stavovského polytechnického ústavu. Knihovna se několikrát stěhovala, až se v roce 1935 usídlila ve významnější budově, v Klementinu. Tam bylo možné získat výhodnější prostory a nazvat sbírku jako Knihovnu vysokých škol technických (KVŠT). Název Knihovna vysokých škol technických vydržel do roku 1960, posléze se změnil na Státní technickou knihovnu. Knihovna se stále rozrůstala, a proto prostory Klementina začaly být nevyhovující. Ani drobné úpravy tento problém nevyřešily. Několik projektů, které byly vytvořeny v 90. letech minulého století vedly k podobě knihovny v pražských Dejvicích, tak jak ji známe dnes, jako centrum českého technického vzdělání. Bylo vybráno nejvíce vyhovující řešení, a tak začala v roce 2006 stavba nové budovy. Stavba trvala tři roky, a byla otevřena veřejnosti v roce 2009, kdy byl oznámen také její nový název – Národní technická knihovna.

Budova

Jak již bylo zmíněno, stavba budovy započala roku 2006 a byla otevřena v roce 2009. Byla vybudována dle návrhu projektu Projektil architekti v roce 2000, a získala řadu ocenění. Národní technická knihovna obsahuje šest nadzemních podlaží a tři podzemní podlaží. Každé patro má jiné zaměření, obsahuje relaxační zóny a různé služby pro uživatele. Budova knihovny má půdorys oválného čtverce o rozměrech 75 x 75 m. Do budovy je možné vstoupit čtyřmi vstupy, z ulic Technická, Thákurova, Flemingovo náměstí a Studentská. Dva vchody jsou opatřeny naváděcími drážkami pro zrakově postižené, zbylé dva vstupy mají akustická zařízení. Národní technická knihovna počítá také s handicapovanými uživateli, kteří mohou využít speciální vchod. V budově je možné také parkovat. Knihovna má ale také zajímavou výzdobu centrálních prostor – jsou zde k vidění komiksové kresby, rumunského umělce Dana Perjovschiho.

Cíle

Cílem Národní technické knihovny je být profesionálním centrem, které svým uživatelům poskytuje informace, vyspělé služby (akademické i firemní). Všechny činnosti posléze podporují výzkum, vývoj a vzdělání na vysoké úrovni.

Knihovní fond

Kapacita knihovny je přes 1,5 milionu svazků. Jedná se tedy o knihovnu, která poskytuje nejrozsáhlejší sbírku technické literatury, aplikovaných přírodních věd a společenských věd v České republice.

Její sbírka obsahuje:

- 600 tisíc knih v tištěné podobě
- 10 tisíc titulů tištěných odborných časopisů
- 80 tisíc knih v elektronické podobě
- 50 tisíc titulů odborných časopisů v elektronické podobě

Služby

Za mírný poplatek je možné se do Národní technické knihovny zaregistrovat, a získat tak přístup k mnoha službám, ale i do různých místností. Registrace je možná i vzdáleně. Uživatel musí pamatovat na platnost registrace, a včas si členství prodloužit – o 6 měsíců nebo o rok. Registrace je umožněna jak občanům České republiky, tak i cizincům.

Nabízené služby:

- Výpůjční služby
- Rezervace knih
- Přístup k počítačům
- Wi-Fi síť
- Využití studoven – týmové, individuální, noční (lze i rezervovat)
- Samoobslužná kopírovací i tisková zařízení
- Referenční služby
- Meziknihovní výpůjční služby
- Kavárna
- Relaxační místa
- Přístup k licencovaným elektronickým zdrojům

Projekty

Národní technická knihovna se účastní, nebo sama vytváří několik důležitých projektů a inovací, jako koordinátor, nebo významný partner. Projekty jsou národní, evropské či mezinárodní. Národní technická knihovna se tak snaží reagovat na nové role, služby knihoven a inovativní nástroje, které slouží ke zpřístupňování informačních zdrojů.

Aktuální projekty:

- Creative Commons
- Enhanced Publications
- Digitální knihovna
- Di-XL (Dissemination and exploitation via Libararies)
- EOD (eBooks on Demand)
- EFI (Efektivní informační služby)
- Europeana Cloud
- Open Access a SCOAP³
- Institucionální digitální repozitář NTK
- Šedá literatura a NUŠL
- VPK (Virtuální Polytechnická Knihovna)

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Klíčová slova

Veřejná knihovna, systém knihoven, národní knihovna, oborová knihovna, technická literatura