Šablona:Článek týdne/2016/04

Verze z 13. 1. 2016, 15:02, kterou vytvořil Ondrej.Novak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „'''Remediace''' popisuje proces, kdy se stará a nová média a technologie '''navzájem ovlivňují'''. Nová média přebírají a rozvíjejí vlastn…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Remediace popisuje proces, kdy se stará a nová média a technologie navzájem ovlivňují. Nová média přebírají a rozvíjejí vlastnosti již existujících médií. Při vývoji médií každé nové médium navazuje na předchozí. Zároveň jsou i existující média ovlivňována nově vznikajícími.

Příkladem remediace ve zpravodajství je interakce internetových deníků a televize. Na rozmach online deníků zareagovala televize změnou podávání informací - spíše než aktuálnost a rychost začala klást důraz na živé vstupy z místa dění.

Pojem remediace byl poprvé představen v knize Remediation: Understanding New Media (1999) autorů J. D. Boltera a R. Grusina. Kniha je považována za jeden ze základních textů studií nových médií. Autoři zkoumají způsoby, jak nová digitální média (jako např. World Wide Web a virtuální realita) navazují na starší média (jako jsou např. televize, film, fotografie a tisk).

Princip remediace existuje od počátku dějin a probíhá v každé oblasti lidské činnosti: nejen v médiích a technologiích, ale i v architektuře, hudbě atd.

Z oboru Informační studia a knihovnictví.

Podívejte se také na předchozí články týdne.