Amygdala

Verze z 7. 5. 2014, 22:48, kterou vytvořil Ondrej.Novak (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: '''Amygdala''' tvoří u primátů '''subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader''' ležících v přední části mediálního temporálního laloku<ref n…)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Amygdala tvoří u primátů subkortikální skupinu 13 vzájemně propojených jader ležících v přední části mediálního temporálního laloku[1]. Jelikož má tvar mandle, její jméno je odvozeno od řeckého výrazu pro mandli. Amygdala je často spojována s emocemi, zvláště se strachem a agresivitou[2].
Bilaterální ablace (odstranění) amygdaly má za důsledek efekt zploštění emocí.

Anatomie amygdaly

Soubor jader amygdaly je obvykle rozdělován do tří skupin:

  • Basolaterální jádra
  • Kortikomediální jádra
  • Centrální jádro

Neurální napojení

Aferentní dráhy přichází do amygdaly z velmi pestrého seznamu zdrojů, a to včetně neokortexu ze všech mozkových laloků, a také z hipokampálního a cingulate závitů (hipocampal and cingulate gyri). Zde je třeba zmínit fakt, že informace ze všech senzorických systémů jsou přiváděny do amygdaly, obzvláště do basolaterálních jader[2].
Vzájemná propojení (interconnections) v rámci amygdaly umožňují integraci informací z rozdílných senzorických systémů. Dvě hlavní dráhy spojují amygdalu s hypotalamem:

  1. Ventral amygdalofugal pathway
  2. Stria terminalis

"Amygdala je vysoce propojená s multimodálními senzorickými korovými oblastmi, a interaguje s kortikálními a subkortikálními oblastmi zapojenými do zahajování motorického chování a do regulace autonomních a viscerálních funkcí. Amygdala má také významná oboustranná propojení s oblastmi zapojenými do kognice vyššího řádu (high-order cognition)" (De Haan & Gunnar, 2009)[1].

Reference

  1. 1,0 1,1 De Haan, M., & Gunnar, M. (c2009). Handbook of developmental social neuroscience. (xvii, 558 p.) New York: Guilford Press.
  2. 2,0 2,1 Mark F. Bear, M. (1996). Neuroscience: exploring the brain. (1a. ed., reimp.) Baltimore: Williams.