Facebook

Verze z 20. 1. 2015, 23:40, kterou vytvořil Josef.Klouda (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka s textem „Facebook je nejpoužívanější a nejúspěšnejší sociální sítí na světě. Počet uživatelů koncem roku 2014 přesáhl jednu miliardu. == Histo…“)

Facebook je nejpoužívanější a nejúspěšnejší sociální sítí na světě. Počet uživatelů koncem roku 2014 přesáhl jednu miliardu.

Historie Facebooku

Zakladatelem Facebooku je Mark Zuckerberg student Harvardu začíná programovat. Jako student druhého ročníku Harwardu, vytvořil s pomocí ukradenách fotek stránku www.facemash.com. Za tento krok byl Zuckerberg potrestán půlročním podmínečním vyloučením. Stránka byla ze serverů univerzity stažena.

V lednu roku 2004 začíná Zuckerberg opět programovat a 4. února spouští stránky s názvem TheFacebook. Členství v síti bylo ze začátku omezeno pouze pro studenty Harvardu.

V roce 2005 se Facebook rozšířil do všech univerzit v USA a Kanadě.

Koncem září, přesně 26, září 2006 se Facebook zcela otevírá veřejnosti, podmínkou k registraci byla platná e - mailová adresa a věk nad 13 let.

24. října 2007 společnost Microsoft oznamuje , že koupila 1,6 % podíl Facebooku za 240 mil. dolarů.

V říjnu 2008 je zřízeno mezinárodní ústředí společnosti v irském Dublinu. V září 2009 měl Facebook poprvé kladný cash flow.

V květnu 2012 byly akcie společnosti uvedeny na burzu NASDAQ, emisní cena akcií 38 USD ocenila celou společnost na 104 miliard USD.

V roce 2014 Facebook kupuje komunikačního konkurenta WhatsApp

Popis systému

Po registraci v systému a odsouhlasení licence používání má uživatel možnost vyplnit svůj detailní profil a může se připojovat k různým skupinám uživatelů a získávat nové kontakty. Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv, diskusních fór nebo diskusemi na uživatelských profilech (Zeď)

Přátelé

Základním "stavebním prvkem" Facebooku jsou přátelé. Pokud jiný uživatel souhlasí s tím, že je váš přítel, můžete vidět také jeho profil. Někteří uživatelé ovšem svoje profily pomocí nastavení práv uživatelů zveřejňují i lidem, kteří jsou zapsáni pod stejnou skupinou nebo i celému internetu.

Zeď

Jedná se o hlavní prvek v celé struktuře profilu. Slouží k tomu, aby uživatel mohl veřejně komunikovat s přáteli, sdílet nejrůznější stavy, fotky, videa a odkazy. Tento způsob komunikace platí i pro přátelé, kteří mohou tyto prvky zveřejňovat na jeho zdi.