VKontakte

VKontakte

VKontakte (rusky "ВКонтакте", anglicky "In contact", česky "V kontaktu") nebo také VK je mezinárodní sociální síť, která se používá hlavně v rusky mluvících zemích a je velice podobná celosvětové sociální síti, Facebook. Nejvíce navštěvovaná stránka VK je podle serveru Alexa.com v Rusku, Bělorusku, Ukrajině, Moldavsku a Kazachstánu.[1]

VKontakte
Vkontakte

Historie

VKontakte založil na podzim roku 2006 ruský podnikatel Pavel Durov. Původně sloužila ruská sociální síť pro teenagery, ale později se ukázalo, že se dostal oblibě i mezi starší generací.

VK

V listopadu roku 2006 byl oficiálně spuštěn server [1] VK.com a pro její registraci jste museli mít speciální pozvání, přísná byla také kritéria, která se týkala registrace (kontrola správnosti jmen a příjmení). Na konci listopadu se přísnost registrace zvolnila a nastala tzv. volná registrace - registrace pro všechny. S tímto krokem byla spuštěna kampaň, která měla zajistit nové uživatele. Na všech univerzitách v Rusku byl vyhlášen konkurz o nejlepší kampaň pro VK. Cenami byly výrobky od firmy Apple. Analytický server [2] Alexa.com vyhodnotil server VK jako jeden z padesáti nejvíce rostoucích serverů na světě.

V lednu 2007 chtěli investoři odkoupit server VK, díky rychlému nástupu popularity, ale všechny nabídky byly zamítnuty. Podle serveru [3] Alexa.com zaujímala ruská sociální síť druhé místo již v polovině února. V dubnu se server zdvojnásobil, dostal se na první příčku nejúspěšnějšího serveru v Rusku. Koncem dubna byla síť VK vylepšena o funkci Rating, jenž spočívala v přilákání nových uživatelů a stávající měla přimět v důkladnému vyplnění svého profilu na VK. V květnu se vyšplhal počet registrovaných ke 400 tisícům a zařadil se do desítky nejnavštěvovanějších serverů v ruském internetu. V červenci byla spuštěna novinka v podobě nahrávání vlastních videí. V listopadu bylo oficiálně spuštěno nahrávání audio nahrávek na server VK.

Rusko

V dubnu 2008 byl počet registrovaných na 10 milionech a denní návštěvnost se pohybovala okolo 600 tisíc.V květnu byl spuštěn sesterský projekt zvaný Vkadre.ru (rusky В Кадре, česky V záběru), s 20 miliony videí. V červenci byla podepsána smlouva s firmou Media Plus, která zajišťovala o rozložení reklamních bannerů na webu. Na konci října byl spuštěn projekt, jehož cílem bylo rozšířit ruskou sociální síť do jiných zemí ve světě. V listopadu roku 2008 byl zjištěn počet registrovaných, který přesahovat 20 milionu.

V roce 2009 bylo zaregistrováno přes 26 milionu uživatelů. Bylo zjištěno, že 1/3 ze zaregistrovaných vstoupí minimálně 1x denně na svůj profil VK. V březnu roku 2009 byl počet registrovaných na 30 milionech. [2]

Pavel Durov

Celým jménem Pavel Valeryevich Durov (rusky Па́вел Вале́рьевич Ду́ров) je ruský podnikatel, který je známým zakladatelem ruské sociální sítě VKontakte. Narodil se 10. října 1984 v Petrohradu (rusky Санкт-Петербург), ale většinu dětství strávil v italském Turině. Pavel vystudoval gymnázium a poté univerzitu s titulem v Petrohradu.

Pavel Durov

[3]

Zakladatelé

  • Vjacheslav Mirilashvili (rusky Вячеслав Мирилашвили)
  • Pavel Durov (rusky Павел Дуров)
  • Michal Mirilashvili (rusky Михаил Мирилашвили)
  • Lev Leviev (rusky Лев Левиев)[4]

Odkazy

Reference

  1. Uvod. 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vk.com
  2. Historie. 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vk.com
  3. Pavel Durov. 2016. Dostupné také z: https://en.wikipedia.org/wiki/Pavel_Durov
  4. Zakladatele/Vlastnici. 2016. Dostupné také z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vk.com


Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

VK, VKontakte, Pavel Durov