Charakterizujte textový editor, jeho základní funkce a využití. Uveďte příklady textových editorů. Popište typickou strukturu rozsáhlejšího dokumentu, např. bakalářské pr. Popište možnosti spolupráce více autorů na jednom dokumentu.
Na této stránce se právě pracuje. Prosím needitujte tuto stránku, dokud na ní zůstává tato šablona. Předejdete tak editačnímu konfliktu. Jestliže uběhla od poslední editace doba alespoň dvou dnů, neváhejte tuto šablonu odstranit. |
Textový editor je počítačový program (aplikace), který je určen k úpravám v počítači psaného textu. V některých zdrojích je rozlišován textový editor a textový procesor (editor slouží k úpravám prostého textu bez jakéhokoli fomrátování, textový procesor už pracuje s formátováním textu), většinou se však tyto pojmy slučují a za textový editor je považován jakýkoli program, který primárně pracuje s textem. Podle České terminologické databáze knihovnictví a informační vědy je textový editor doslova "počítačový program pro pořizování a úpravu textů (např. strukturace textu, tvorba nadpisů, volba typů písem apod.)"[1].
Textový editor
Základní charakteristika
V tomto hesle bude pod pojmem textový editor myšlen především výše zmíněný druhý význam, tedy jakýkoli program, který je primárně určen k úpravě textu. Tyto programy jsou většinou základní součástí operačních systémů (jak v Microsoft Windows, tak v operačním systému produktů od firmy Apple MAC či unixových systémech typu Linux). Jsou to programy, které jsou uživatelsky nejjednodušší a ovládají se intuitivně. Mezi nejznámější patří Poznámkový blok nebo TeachText (příp. TextEdit). V těchto programech lze text formátovat jako celek (tedy jednotně druh fontu, velikost písmen apod.), ale nelze ho upravovat detailně (velikost nadpisů apod.). Jejich výhodou je již zmíněné intuitivní ovládání a to, že díky své jednoduchosti téměř nezatěžují operační systém.
Naopak editory, které dokážou text formátovat na uživatelsky základní i pokročilé úrovni, je nutné instalovat samostatně a většinou je jejich používání zpoplatněné. Obvykle bývají součástí větších balíčků programů, které obsahují zpravidla program pro úpravu tabulek, prezentací, správu elektronické pošty a podobně.
Při vytváření dokumentů je také dobré se zaměřit na základní principy při tvoření dokumentů.
Charakteristika nejrozšířenějších editorů
Text
Základní rysy
Text
Základní funkce
+ propojení s dalšími programy v rámci balíčku!
Příklady dalších textových editorů
Text
Počítačová sazba
Text
Příklady programů
Možnosti spolupráce více autorů
Text
Odkazy a zdroje
Reference
- ↑ BALVÍNOVÁ, Alena. Textový editor. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2017-01-18]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/VQN4YFVCADPYEXIXDS5EQCDJ5DBDFY8XGH6XF9XQXNR3NVHQ6E-32751?func=full-set-set&set_number=074794&set_entry=000006&format=999
Použitá literatura
- BALVÍNOVÁ, Alena. Textový editor. In: KTD: Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy (TDKIV) [online]. Praha : Národní knihovna ČR, 2003- [cit. 2017-01-18]. Dostupné z: http://aleph.nkp.cz/F/VQN4YFVCADPYEXIXDS5EQCDJ5DBDFY8XGH6XF9XQXNR3NVHQ6E-32751?func=full-set-set&set_number=074794&set_entry=000006&format=999.
- Nápověda k Wordu [online]. [cit. 2017-01-18]. Dostupné z https://support.office.com/cs-cz/excelhttps://support.office.com/cs-cz/word
Externí odkazy
- Textový editor - Wikipedie
- Seznam textových editorů - Wikipedie
- LibreOffice
- Microsoft Office
- Online nápověda k MS Word
- Microsoft Office pro studenty FF UK
Související články
- Základní principy při návrhu dokumentu
- Microsoft Office
- Kancelárske balíky - funkčnosti, formáty dokumentov
Klíčová slova
textový editor, počítačová sazba, úprava dokumentu, formátování textu, microsoft office, openoffice, libreoffice