LinkedIn

Verze z 7. 4. 2017, 15:50, kterou vytvořil Tereza.Hrychová (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

LinkedIn je online sociální síť zaměřená na profesionály na pracovním trhu. Obdobně jako ostatní stránky vyžaduje registraci pro využití plného potenciálu, ovšem zároveň umožňuje prohlížení uživatelských profilů přes konkrétní odkaz. Po registraci získá uživatel možnost vytvořit si svůj vlastní životopis (CV), kde je možné uvést své vzdělání, profesní historii, projekty, zájmy, certifikace, výsledky testů, ocenění, dobrovolné aktivity nebo patenty. V srpnu roku 2016 jej využívalo 433 miliónů registrovaných uživatelů. Každé dvě vteřiny se zaregistruje jeden nový. Denně zkontroluje svůj účet 40% všech uživatelů[1].

Historie

Zakladatel LinkedIn Reid Hoffman

Zakladatelem sociální sítě LinkedIn je Reid Hoffman. Po získání titulu v oboru Znakové systémy a Kognitivní věda (Symbolic Systems and Cognitive Science, volně přeloženo, pozn. autora) na Stanfordově univerzitě v roce 1990 prošel několika společnostmi, nikde však nezůstal příliš dlouho. Rozhodl se vrátit na univerzitu, tentokráte si však vybral filosofii na Oxfordu, kde o tři roky později získal magisterský titul. V roce 1994 se od bývalého spolubydlíciho dozvěděl o zajímavé pracovní příležitosti v technologické společnosti Apple[2]. Přidal se do týmu pracujícím na světově první networkingové sociální síti eWorld. Nezaznamenala však úspěch, především kvůli předraženému předplatnému a silné konkurenci AOL Online. Během dvou let aktivita na síti jenom klesala a nakonec byla ukončena.
Hoffmana to však neodradilo a ve svých 30 letech založil svoji první firmu SocialNet. Ta měla sloužit jednak jako networkingové místo, zároveň však mohla být využívána i jako online dating stránka. Získal od investorů peníze na hladký chod firmy po dobu tří let. Během této doby musel prokázat, že služba bude úspěšná. Spočítal si, že aby stránka fungovala dobře, bude zapotřebí získat aspoň jeden milión uživatelů. Nejdříve tam musel být někdo, s kým se lze propojit a teprve poté mohla služba pořádně expandovat. Snažil se propojit síť s novinami, nicméně ani tak síť nedokázala získat minimální počet uživatelů. Po třech letech její vývoj skončil a Reid získal další lekci.
Naštěstí pro něj se mu zrovna v té době ozvali jeho přátelé z univerzity s nabídkou zapojit se do ambiciozního startupu, který později změnil internetové platby od základu. Přijal nabídku na výkonného manažera pro obchodní záležitosti (Executive Vice President of Business Development, volně přeloženo, pozn.autora) v PayPalu. Zde získal jedny z nejcennějších zkušeností do života, neboť zjistil, v jakých oborech má slabiny a musel se rychle naučit, jak přistupovat k jiným odvětvím, než byl zvyklý. Převážně se jednalo o bankovnictví, regulace, zabezpečení softwaru a další.

Z PayPalu se vyklubal neskutečný úspěch a v roce 2002 byl koupen firmou eBay za 1.5 miliardy dolarů, což poskytlo Reidovi obrovské jmění a zároveň mu dodalo dostatek volného času na vývoj lepší verze SocialNetu. Dal dohromady nejlepší lidi jak z PayPalu, tak ze SocialNetu a začal pracovat na nové pracovní síti, tentokrát pod názvem LinkedIn. Zakladateli LinkedInu se stali Allen Blue, Stephen Beitzel, Eric Ly, Konstantin Guericke, Ian McNish, Jean-Luc Vaillant, Yan Pujante, Lee Hower, Chris Saccheri a David Eves[3]. Podobně jako u SocialNetu si stanovili minimální hranici 1 milión uživatelů. Během prvního roku se jim podařilo získat 500 000 uživatelů, čímž se o ně začal zajímat investiční fond Sequoia Capital a nakonec získali investici ve výši 3 miliony dolarů. V průběhu roku 2005 se podařilo splnit minimální počet uživatelů a na jeho konci již měla networkingová síť dva miliony účtů. V té době nastal čas aplikovat byznys model a začít s monetizací. Vytvořeny byly tři kanály - placené zveřejňování nabídek práce, měsíční předplatné s rozšířenými funkcemi a po dlouhé diskusi i zobrazování reklam. Už o rok později v roce 2006 hlásil LinkedIn poprvé černá čísla. Hoffman si uvědomil, že stejně jako v začátcích nyní potřebuje najít někoho zkušeného pro růst firmy a najal Dana Nye na pozici výkonného ředitele (Chief executive officer, volně přeloženo, pozn.autora). Pod vedením Nye vyrostla společnost na 35 miliónů uživatelů a příjmy se zvýšily o 900%[3]. V roce 2008 koupili soukromí investoři 5% podíl ve firmě za 53 miliónů dolarů, což vyhouplo valuaci na 1 miliardu. Následně, v roce 2009, odstoupil Dan Nye z pozice CEO, kterým se na krátkou dobu stal Reid Hoffman. Ovšem ihned se nechal nahradit Jeffem Weinerem, který přišel z firmy Yahoo.

Jeff Weiner, CEO LinkedIn

Jedním z prvních kroků Weinera v roce 2010 se stala akvizice startupu mspoke za 600 000 dolarů, čímž se výrazně zlepšila funkce doporučování. Zároveň bylo vybudováno oficiální sídlo v Londýně s celkovým počtem 500 zaměstnanců a 90 miliónů uživatelů. Rok 2011 přinesl IPO (prvotní výpis akcií, neboli vstup na burzu), a LinkedIn se tak stal veřejně obchodovatelnou společností na burze NASDAQ pod označením LNKD[4]. Zároveň příjmy poprvé převýšily příjmy o čtyři roky mladší sociální sítě Twitter. V roce 2013 narostl počet uživatelů na 225 miliónů. Rok 2015 přinesl akvizici startupu Lynda.com za 1,5 miliardy dolarů, jehož hlavní smysl je v podpoře vzdělávání a možnosti samovzdělávání a rekvalifikace. Součástí stránky se stávají výuková videa a materiály. V červnu roku 2016 technologická společnost Microsoft kupuje LinkedIn za 26.2 miliardy dolarů.


Akvizice Microsoftem

(Zleva)Jeff Weiner, Satya Nadella, Reid Hoffman

Už v roce 2012 internetem kolovaly neověřené informace a náznaky o možné koupi LinkedInu Microsoftem, nicméně CEO Jeff Weiner se takovým informacím jenom smál[5]. Nicméně o necelé čtyři roky později (13. června 2016), Microsoft skutečně oznámil akvizici sociální sítě LinkedIn za 26.2 miliardy dolarů v hotovosti při ceně 196 dolarů za akcii. Součástí dohody je samostatné fungovaní LinkedInu a ve vedení rovněž zůstává Jeff Weiner, který se bude zodpovídat přímo CEO Microsoftu Satyu Naddelovi. Spojení obou firem by mělo především pomoci LinkedInu vyrůst a zároveň se plánuje daleko hlubší integrace s Office365 a Outlookem. Zároveň je plánovaná funkce detekce obsahu projektů, na kterých uživatelé pracují v Office365 a následné doporučování článků v newsfeedu na hlavní stránce LinkedInu[6].

Profil

Již od počátků sítě jsou nejdůležitější uživatelské profily. Profesionálům přinášejí pracovní nabídky a recruiterům s HR odděleními komplexní přehled o možných kandidátech na pracovní pozice. Nutnou podmínkou pro získání uživatelského profilu je registrace. Po založení profilu získá uživatel možnost vyplnit své profesní informace - předchozí pracovní pozice, dosažené vzdělání, projekty, osobní zájmy, získané certifikáty, výsledky testů, obdržená ocenění a dobrovolné aktivity či získané patenty. Při prohlížení cizích uživatelských profilů LinkedIn nabízí možnost spojení, která informuje druhou stranu s žádostí o spojení. V pravém panelu síť také nabízí přehled a "hloubku¨ spojení, neboli kolik úrovní (spojení) je mezi vámi a vybraným uživatelem. Tato funkce je velmi oblíbená díky možnosti představení společným známým.

Firemní stránka

V roce 2010 byly spuštěny profily firem. Nabízejí základní přehled o společnosti - její název, obor, počet zaměstnanců, typ, adresu, odkaz na webové stránky a rok založení. Dále obsahuje nástěnku, kde jsou zveřejňovány novinky o firmě a odkazy na články týkající se vývoje. Nabízena je také možnost sledovat konkrétní firmu pomocí tlačítka Sledovat (Follow). Pokud je funkce aktivní, uživatel vidí příspěvky dané firmy ve svém newsfeedu na hlavní stránce. Zároveň je také informován notifikací, pokud je zveřejněna nová pracovní nabídka touto společností.

Rozšířené možnosti Premium účtu

Rozšíření pro recruitery

Jedním ze tří nejdůležitějších zdrojů příjmů jsou prémiové účty, které využívají hlavně recruiteři a HR oddělení. Majitelé tohoto rozšíření jsou na síti odlišeni odznakem Premium vedle jména a mají rozšířené funkce vyhledávání. Zároveň si také mohou zobrazit kompletní profil bez nutnosti navázat spojení, jako to musí udělat obyčejní uživatelé. Pro napsaní zprávy však musejí profesionála požádat o spojení.

Odkazy

Reference

  1. BLAKE, Katy Elle. The 2016 LinkedIn Stats You Should Know - Updated!. Linkedin.com. [online]. [2016] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <https://www.linkedin.com/pulse/2016-linkedin-stats-you-should-know-updated-katy-elle-blake>
  2. ROWAN, David. For LinkedIn Founder Reid Hoffman, Relationships Rule the Worls. Wired.com. [online]. [2012] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <https://www.wired.com/2012/03/ff_hoffman/>
  3. 3,0 3,1 ANONYM. History of LinkedIn. BeBusinessed.com. [online]. [2016] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <http://bebusinessed.com/history/history-of-linkedin/>
  4. PEPITONE, Jullianne. LinkedIn stock more than doubles in IPO. CNN.com. [online]. [2011] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <http://money.cnn.com/2011/05/19/technology/linkedin_IPO/>
  5. THOMAS, Owen. LinkedIn CEO Laughs At The Idea Of A Microsoft Buyout. BusinessInsider.com. [online]. [2012] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <http://www.businessinsider.com/linkedin-microsoft-buyout-fortune-interview-2012-6/>
  6. TWEEDIE, Steven. MICROSOFT BUYS LINKEDIN FOR $26.2 BILLION. BusinessInsider.com. [online]. [2016] [cit. 2017-01-15]. Dostupné z www: <http://www.businessinsider.com/microsoft-buys-linkedin-2016-6/>

Zdroje obrázků

  1. TechCrunch https://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2011/05/reid_hoffman_55_low_li-sign.jpeg
  2. JobsInSocialMedia http://blog.jobsinsocialmedia.com/wp-content/uploads/2015/04/jeff-weiner.jpg
  3. Microsoft https://ncmedia.azureedge.net/ncmedia/2016/06/MS-Linkedin-2016-06-12-1-c-1024x683.jpg
  4. Wikisofia https://wikisofia.cz/images/thumb/9/98/Linkedin_recruiter.png/270px-Linkedin_recruiter.png

Externí odkazy

Související články

Klíčová slova

linkedin, pracovní portál, internet, hledání práce, sociální síť